İnsan beynini buluta bağlamaya az kaldı

Bilimciler önümüzdeki 20-30 yıl içinde beyne yerleştirilen nano-robotlar ile insan düşüncelerinin bulut üzerinden paylaşılabileceğini düşünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsanlık, beyni gelişmiş teknoloji ile birleştirmenin eşiğinde olabilir. Bilimciler düşüncelerimizi bulut üzerinden gerçek zamanlı olarak birleştirebilmemize sadece 20-30 yıl kaldığını düşünüyor. Yeni yapılan bir araştırmada ‘insan beyni/bulut arayüzü’ olarak adlandırılan teknolojinin nasıl işleyebileceği detaylı bir şekilde anlatıldı. Araştırmacılar ayrıca bu sistemin önündeki engelleri ve bunların nasıl aşılacağını da inceledi.

Araştırma ekibinin lideri Robert Freitas’a göre temelde beyin/bulut arayüzü (B/CI) nanorobotik alanında yakın zamanda gerçekleşmesi beklenen gelişmelerle mümkün hale gelecek. İnsan saçının kalınlığından daha küçük robotların gelecekte insanlığa birçok alanda yardımcı olması bekleniyor. Sinirsel nanorobotik çalışmaları da B/CI’ı mümkün kılacak.

Freitas “Bu cihazlar insan damarlarında gezerek kan-beyin bariyerini aşabilecek ve kendilerini beyin hücreleri arasında (hatta hücrenin içinde) konumlandırabilecek. Daha sonra beyinden gelen ve beyne gönderilen kodlanmış bilgileri bulut tabanlı süper bilgisayarlar ağına aktaracak ve böylece beyin durumu incelmesi ve veri çıkarımı yapılabilecek.” diyor.

Kulağa bilim kurgu gibi gelen bu durum aslında sadece bir fanteziden ibaret değil. Aslında işin yarısını tamamlamış durumdayız. Bundan 20-30 yıl önce bugün kullandığımız şekilde bir internet ağı olmadığını göz önünde bulundurursak, bugün hayatımızın her alanında daima bağlı olarak yaşadığımız internetin bir nevi tüm insanların düşüncelerini bir arada barındıran bir iletişim ağı olduğunu söyleyebiliriz. Şimdilik bu ağa erişmek için telefon ya da bilgisayar gibi araçlar kullanıyoruz. Ama bu cihazların işlevini görebilecek nanorobotlar vücudumuzda dolaşmaya başladığında artık herhangi bir bilgiye ulaşmak için ekstra bir cihaz kullanmamıza gerek kalmayacak.

İlk adımlar atıldı

Bu teknolojinin iyi mi yoksa kötü mü olacağını kestirmek zor. Ama gün geçtikçe böyle bir geleceğe yaklaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl bilimciler üç kişinin beynini birbirine bağlayan BrainNet adlı bir sistem geliştirmişti. Bu sistem sayesinde üç kişi, sadece zihinlerini kullanarak düşüncelerini birbiri ile paylaşabildi ve hatta bulut üzerinden bir oyun bile oynadı. Bu gibi kilometre taşları aynı anda hem çok etkileyici hem de hedeflenen sistem düşünüldüğünde çok ilkel kalıyor. Ama bunlar B/CI için bebek adımları olarak görülebilir.

Nanoteknoloji Bilimcisi Nuno Martins “BrainNet elektrik sinyallerini ‘gönderici’nin kafatasından aldı ve manyetik uyarım ile ‘alıcı’nın kafatasına aktardı. Böylece iş birliği gerektiren görevler yapılabildi. Sinirsel nanorobotik gelişince, sayısız insan ve makinenin düşüncelerini ve düşünce güçlerini kullanabilecek süper beyinler yaratabileceğimizi hayal ediyoruz.” diyor.

Martins’e göre, Ray Kurzweil ve Elon Musk gibi vizyonerler tarafından hayal edilen bu tarz beyin bağlantılı teknolojiler bir gün demokrasi alanında da devrim yaratabilir ve kültürel farklılıkları olan insanları da bir araya getirebilir.

Yakın zamanda gerçekleşmeyecek

Bu teknolojiyi ne zaman kullanabileceğimiz konusunda ise net bir tarih ortada yok ancak araştırmacılar 20-30 yıl içinde böyle bir teknolojinin geliştirilebileceğini öngörüyor. Bu süre içinde böyle bir teknolojinin kullanılabilir hale gelmesi için önce gerekli teknolojileri hayata geçirmemiz gerekecek.

Belki de en büyük engel, nanorobotları insan beyin dokusu ile entegre etmek olacak. Bu robotlar beynin çalışmasına fayda sağlarken aşırı bilgi ile beyindeki veri akışının tıkanmasına da sebep olabilir. Martins “Sadece küresel veri akışı ağ genişliğini bulmak değil aynı zamanda nöronlar ile beynimize yerleştirdiğimiz minik cihazlar arasındaki veri alışverişini de mümkün kılmak gerekli.” diye konuştu.

Neticede hala bu tekno hayali gerçekleştirmemiz için zaman var ama bugün bu hayale geçmişte hiç olmadığı kadar yakınız ve her geçen gün de biraz daha yaklaşıyoruz. Bu hem heyecan verici hem de korkutucu bir durum.

Kaynak: Science Alert

İnsanlık, beyni gelişmiş teknoloji ile birleştirmenin eşiğinde olabilir. Bilimciler düşüncelerimizi bulut üzerinden gerçek zamanlı olarak birleştirebilmemize sadece 20-30 yıl kaldığını düşünüyor. Yeni yapılan bir araştırmada ‘insan beyni/bulut arayüzü’ olarak adlandırılan teknolojinin nasıl işleyebileceği detaylı bir şekilde anlatıldı. Araştırmacılar ayrıca bu sistemin önündeki engelleri ve bunların nasıl aşılacağını da inceledi. Araştırma ekibinin lideri Robert Freitas’a göre temelde beyin/bulut arayüzü (B/CI) nanorobotik alanında yakın zamanda gerçekleşmesi beklenen gelişmelerle mümkün hale gelecek. İnsan saçının kalınlığından daha küçük robotların gelecekte insanlığa birçok alanda yardımcı olması bekleniyor. Sinirsel nanorobotik çalışmaları da B/CI’ı mümkün kılacak. Beynin içine yerleştirilecek minik robotlar hem beyindeki düşüncelerin buluta aktarılmasına hem de buluttaki verilerin beyne ulaştırılmasına yardımcı olacak. Böylece insanlık süper bilgisayarların gücünü beyninde taşıyabilecek.Bir yanıt

Yorumunuz: