İngiltere futbol kulüplerinde taciz skandalı

İngiltere'de bazı eski futbolcuların genç takımdayken antrenörler tarafından tacize uğradığını açıklamasının ardından 350 kişi benzer şikayetlerde bulundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiliz futbol kulüplerinde çocukların cinsel istismara uğradığına dair ortaya atılan iddialar üzerine açılan soruşturmada, taciz mağduru olduğu söylenen kişi sayısı kısa sürede 350’ye ulaştı. Polisin perşembe günü yaptığı açıklamada bazı olayların onlarca yıl boyunca üstünün örtüldüğü belirtildi.

İngiltere’de en popüler spor olan futbolun ve büyük kulüplerin karıştığı dava kısa sürede gündeme oturdu. Geçtiğimiz iki hafta boyunca bazı eski profesyonel futbolcular onlarca yıldır sır olarak sakladıkları taciz hikayelerini bir bir anlatmaya başladı.

Konunun gündeme taşınması ile çok fazla telefon almaya başladıklarını belirten yetkililer bu telefonların hem yeni iddiaları ortaya çıkardığını hem de mevcut iddialar konusunda bilgi paylaşmak üzere açıldığını belirtti. Tacize uğradığını iddia edenlerin sayısının kısa sürede 350’ye ulaştığı ve bu sayının artabileceği ifade edildi.

İngiltere Futbol Federasyonu da açtığı soruşturmada konuyu incelediğini ve taciz olaylarının üstünü kapattığı belirlenen kulüplerin ne kadar büyük kulüpler olursa olsun bu durumun sonuçlarına katlanacağını belirtti.

Eski oyuncular sırlarını açıkladı

Skandal eski profesyonel futbolcu Andy Woodward’ın Guardian gazetesine verdiği röportajla birlikte patlak vermişti. Woodward, daha önce de çocuk tacizinden hapse atılan genç takım antrenörü Barry Bennell tarafından tacize uğradığını söylemişti. Benzer şekilde tacize uğrayan kişilere destek olmak ve bu olayların aydınlanmasını sağlamak amacıyla konuştuğunu belirten Woodward beklediği etkiyi yaratmış gibi görünüyor. Bennell geçtiğimiz hafta, 1981-1985 arasında gerçekleştiği iddia edilen sekiz farklı cinsel taciz olayında suçlu bulundu.

Ulusal Çocuk İstismarını Engelleme Topluluğu tarafından 23 Kasım tarihinde mağdurlara yardımcı olmak için açılan yardım hattına sadece ilk haftada 860 telefon geldiği belirtiliyor.

Newcastle United’da iki farklı vaka

Eski Newcastle United futbolcusu David Eatock BBC’ye yaptığı açıklamada tacize uğradığını açıklamış, “Dönüp baktığımda tamamen savunmasız olduğumu görüyorum” demişti. Bir başka eski Newcastle oyuncusu Derek Bell de ilk kez geçtiğimiz hafta konuşmuş ve dönemin genç takım antrenörü George Ormond tarafından yüzlerce kez tacize uğradığını belirtmişti.

Tüm olayların üzerinden 20 yıl geçtikten sonra bile olanları hatırlayıp öfkeyle Ormond’un evine elinde 30 santimetrelik bir bıçakla gittiğini ve Ormond’u öldürmek istediğini belirten Bell, eski antrenörünü evinde bulamadığı için geri döndüğünü belirtti. Daha sonra elinde gizli bir kayıt cihazıyla giden Bell taciz olayları ile ilgili kanıt topladı. Ormond 2002’de taciz suçlamasıyla 6 yıl hapse mahkum edilmişti.

Kaynak: The Washington Post

İngiltere, futbol kulüplerinde yaşanan taciz olayları ile çalkalanıyor. Bazı emekli futbolcuların genç takımda antrenörlerinin tacizine uğradığını açıklamasının ardından, iki hafta içinde buna benzer 350 olayın yaşandığına dair şikayette bulunuldu. Taciz skandalına bazı büyük futbol kulüplerinin de karıştığı belirtilirken Newcastle United takımının iki eski oyuncusu 1980'lerin başında benzer şekilde tacize maruz kaldıklarını açıkladı. Eski futbolcuların onlarca yıldır gizlediği olayları açıklaması ile birlikte ortaya çıkan taciz vakalarının sayısının artabileceği düşünülüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği