İngiltere 2 bin kişilik siber ordu kurmayı hedefliyor

İngiltere siber alanda savaş verme yeteneğini artırmak için siber kuvvetlerine 2 bin adet yeni personel eklemeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiltere siber alanda savaş verme yeteneğini artırmak için siber kuvvetlerine 2 bin adet yeni personel eklemeye hazırlanıyor. Savunma Bakanlığı ve GCHQ (İngiltere Güvenlik ve İstihbarat Kurumu) tarafından hazırlanan plan, Rusya’dan gelen tehditlerin artması ve Birleşik Krallık’ın ilk kez IŞİD’e karşı siber silahlar kullanmasının ardından geldi.

Yakında açıklanması beklenen yeni siber kuvvetlerin siber saldırı gücünü dört kat artırması bekleniyor. GCHQ yetkilileri, askeri personel ve üstlenici şirketlerin bu girişime toplamda 250 milyon Sterlin (2 milyar 18 milyon Lira) fon sağlayacağı belirtiliyor. İkinci bir kaynağa göre ise sağlanacak fon miktarı daha yüksek olabilir.

“Caydırıcı ve cezalandırıcı”

Eski Müşterek Görev Gücü Komutanı General Sir Richard Barrons, Birleşik Krallık’ın siber saldırılar başlatma gücünün artmasının, Rusya gibi ülkelerin halihazırda saldırı konumunda olduğu bu dönemde çok önemli olduğunu söyledi. Barrons “Birleşik Krallık’ın saldırgan siber teknikleri benimsemesi bu alanda gücün dengelenmesini sağlayacak. Bize zarar vermek isteyen ülkelere karşı ordumuza hem caydırıcı hem de cezalandırıcı yöntemler sunulacak.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sky News

İngiltere siber alanda savaş verme yeteneğini artırmak için siber kuvvetlerine 2 bin adet yeni personel eklemeye hazırlanıyor. Savunma Bakanlığı ve GCHQ (İngiltere Güvenlik ve İstihbarat Kurumu) tarafından hazırlanan plan ile siber kuvvetlerin siber saldırı gücünü dört kat artırması bekleniyor. GCHQ yetkilileri, askeri personel ve üstlenici şirketlerin bu girişime toplamda 250 milyon Sterlin (2 milyar 18 milyon Lira) fon sağlayacağı belirtiliyor.Yorumunuz: