İngiliz İstihbaratı casus bulmakta zorlanıyor

İngiltere'nin istihbarat kuruluşlarından GCHQ, Apple ve Facebook gibi teknoloji şirketlerinin beş kat daha fazla para ödemesi sebebiyle yeni casus bulmakta zorlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiltere’nin istihbarat kuruluşlarından [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]GCHQ, Apple ve Facebook gibi teknoloji şirketlerinin beş kat daha fazla para ödemesi sebebiyle yeni casus bulmakta zorlanıyor.[/inlinetweet] Ülkenin Güvenlik Servisi ve İstihbarat Komitesi’nin bu ay yayımladığı bir raporda ‘hacker tehditine’ ve istihbarat personelinin açığına dikkat çekilirken Mayıs ayında İngiliz sağlık sistemi NHS’e yapılan WannaCry saldırısı ve milletvekillerinin e-posta şifrelerini ele geçirmek için yapılan ataklara değinildi. Raporda teknoloji devleri tarafından vadedilen bütçelerin dört-beş katı üzerinde olduğu ve bununla yarışılmasının mümkün olmadığı ifade edildi. Şaşılanın aksine, teknoloji şirketlerinin casusları işe alması yeni bir haber değil, çünkü şirketler rakiplerinin araştırılması istiyor. Örneğin, geçtiğimiz günlerde ortaya atılan bir iddiaya göre Uber rakiplerinin durumunu ve WhatsApp konuşmalarını araştırması için eski bir CIA çalışanını işe aldı

Ayrıca siber güvenlik için uzman arayan ülkede GCHQ’nun 2016 yılı verilerine göre işe alım hedefinin yüzde 22 altında kaldığı ve 2016’nın Temmuz ayında 51 çalışanı olan kuruluşun 2018’de 110 çalışana çıkmayı planladığı not ediliyor. Kuruluş, personel sayısını dört yıl içinde yüzde 14 artırmayı planlıyor ve Mart 2020’de 6 bin 639 çalışan sayısına ulaşmayı hedefliyor.

Kaynak: Business Insider

İngiltere'nin istihbarat kuruluşlarından GCHQ, Apple ve Facebook gibi teknoloji şirketlerinin beş kat daha fazla para ödemesi sebebiyle yeni casus bulmakta zorlanıyor. Ülkenin Güvenlik Servisi ve İstihbarat Komitesi'nin bu ay yayımladığı bir raporda ‘hacker tehditine’ ve istihbarat personelinin açığına dikkat çekilirken Mayıs ayında İngiliz sağlık sistemi NHS’e yapılan WannaCry saldırısı ve milletvekillerinin e-posta şifrelerini ele geçirmek için yapılan ataklara değinildi. Raporda teknoloji devleri tarafından vadedilen bütçelerin dört-beş katı üzerinde olduğu ve bununla yarışılmasının mümkün olmadığı ifade edildi.

2 Yorum

  • Maaşları çok az.Piyasanın altında çalıştırıyorlar bide yol yemek vermiyorlar

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği