Almanya’daki bot ağının yöneticisi İngiltere’de tutuklandı

Kasım ayında bir saldırgan, Almanya'daki bir milyon modemi dev bir bot ağına dönüştürmüştü. Alman polisi bu saldırganın ele geçirildiğini söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında bir saldırgan, Almanya’daki bir internet servis sağlayıcısını, bir milyon modemlik bir bot ağına dönüştürmüştü. Alman polisi geçtiğimiz günlerde bu saldırganın ele geçirildiğini söylüyor. Birleşik Krallık Ulusal Suç Ajansı, Çarşamba günü Luton havaalanından uçağa binmek isteyen 29 yaşında bir adamı, Deutsche Telekom saldırısıyla ilişkili olarak gözaltına aldı. Almanya’nın Köln şehrinde bir mahkeme, adamın Avrupa sınırları içerisinde görülmesi halinde tutuklanması için talepte bulunmuştu.

Alman Federal Kriminal Polis Ofisi (BKA), Britanya’lı adamı ele geçirmek için İngiliz güvenlik güçleri ile iş birliği yapıldığını söyledi. Adamın bilgisayarları kötüye kullanma ile suçlandığını ifade eden BKA, bir milyonun üzerinde kişinin internet ve telefon erişimine zarar veren kişinin bu adam olduğunu düşünüyor.

İş birliği ile yakalandı

BKA’ya göre saldırının asıl amacı, modemleri bir bot ağına çevirmekti ancak siber saldırının asıl etkisi, insanların iletişim kanallarının kesilmesi oldu. BKA’nın konuya dahil olmasının sebebi, saldırının önemli bir iletişim altyapısına yönelik olmasıydı. Alman Federal Bilgi Güvenliği Ofisi ve Deutsche Telekom da soruşturmada BKA’ya yardımcı oldu. Aynı şekilde Birleşik Krallık ve Güney Kıbrıs polisleri de soruşturmaya dahil oldu. Bu kurumların müdahalesinin sebebi ise açıklanmadı.

Sanığın İngiltere’de gerçekleşecek mahkemenin ardından Almanya’ya iade edilmesi bekleniyor. İade işlemi gerçekleşirse sanık Almanya’da 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

Kaynak: IT News

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında bir saldırgan, Almanya'daki bir internet servis sağlayıcısını, bir milyon modemlik bir bot ağına dönüştürmüştü. Alman polisi geçtiğimiz günlerde bu saldırganın ele geçirildiğini söylüyor. Birleşik Krallık Ulusal Suç Ajansı, Çarşamba günü Luton havaalanından uçağa binmek isteyen 29 yaşında bir adamı, Deutsche Telekom saldırısıyla ilişkili olarak gözaltına aldı. Almanya'nın Köln şehrinde bir mahkeme, adamın Avrupa sınırları içerisinde görülmesi halinde tutuklanması için talepte bulunmuştu. Sanık Almanya'ya iade edilmesi halinde 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği