Bot ağı Avalanche çökertildi

2009 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Avalanche bot ağı, 10 farklı ülkede polis tarafından yürütülen eş zamanlı operasyonlarla çökertildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en büyük ele geçirilmiş bilgisayar ağlarından birisi, 10 farklı ülkede polis tarafından yürütülen eş zamanlı operasyonlarla çökertildi. Bu ağın banka müşterilerine internet üzerinden saldırı düzenlemek için kullanıldığı düşünülüyordu.

Geçtiğimiz hafta çarşamba günü gerçekleştirildiği belirtilen operasyonda 39 sunucu, yüz binlerce web sitesi alan adı ve suç örgütünün lideri olduğu düşünülen kişiler ele geçirildi. Açıklama Alman polisleri tarafından yapıldı.

Zombi bilgisayar ordusu

Yetkililer ele geçirilen sunucu ve alan adları ile birlikte, suç örgütünün sadece Almanya’da kontrol ettiği 50 bin bilgisayara erişiminin engellendiğini belirtti. Bu bilgisayarlar bir bot ağı kurularak başka web sitelerine saldırmak için kullanılıyordu.

AVALANCHE (çığ) olarak bilinen bot ağının yöneticileri olduğu düşünülen iki kişi, Ukrayna’da ele geçirildi. Berlin’de bir kişinin daha tutuklandığı belirtiliyor. Operasyon geçtiğimiz hafta Almanya’da Deutsche Telekom’a bağlı 900 bin modemi ele geçirerek bir ‘zombi bilgisayar’ ordusu kurma girişiminin ardından gerçekleştirildi.

Polis suçluların AVALANCHE bot ağını 2009’dan bu yana yemleme (phishing) ve spam e-postaları göndermek için kullandığını belirtti. Her hafta bu ağ üzerinden bir milyondan fazla zararlı ek dosya ve link barındıran e-postalar gönderildiği belirlendi. Kullanıcılar bu eklere ya da linke tıkladığında bilgisayarları da bot ağının bir parçası haline geliyordu.

Başkalarına da sunuyorlardı

Olayı araştıran ekipler, şüphelilerin bu ağı yönetmenin yanı sıra, diğer suç şebekelerinin de kullanımına sunduğunu ifade ediyor. Bu şebekeler ağ üzerinden, internet bankacılığı kullanıcılarının bilgilerini çalmak ve fidye virüslerini yaymak için e-postalar gönderiyordu.

Yetkililer dünya genelinde toplam zararın birkaç yüz milyon Avro olabileceğini düşünüyor. Operasyon kapsamında 10 ülkede toplam 16 şüpheli takibe alındı. Almanya’da bir mahkeme, 7 kişi için, çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, ticari bilgisayar sahteciliği ve diğer suçlarla ilgili olarak tutuklama emri çıkardı.

Operasyonun öncesinde, 41 ülkeden uzmanlar tarafından 4 yıl boyunca detaylı bir şekilde inceleme yapıldığı belirtildi.

Kaynak: Reuters

İnternet sitelerine ve kullanıcılara saldırılarda bulunmak, e-dolandırıcılık, fidye virüslerini yaymak ve yeni bilgisayarları kendi bünyesine katmak için kullanılan Avalanche bot ağı, 10 farklı ülkede gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonla çökertildi. Ukrayna'da 2 Almanya'da 1 olmak üzere toplam 3 kişinin tutuklandığı olayda 7 şüpheli için de arama emri çıkartıldı. Polis operasyon kapsamında toplamda 39 sunucu ve yüz binlerce alan adı ele geçirdi. 2009 yılından beri faaliyet gösteren suç örgütünün yüz milyonlarca Avro zarara sebep olmuş olabileceği düşünülüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği