İngiltere 10 mbps hızında interneti ‘yasal hak’ ilan etti

Yeni bir yasa sayesinde Britanyalı vatandaşlar ister taşrada ister büyük bir şehirde yaşıyor olsun en az 10 mbps hızında internete sahip olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Britanya hükümeti son on yıldır ülke genelindeki geniş bant internet hizmeti için bir sınır belirlemeye çalışıyor. Yakın zamanda alınan bir karar sayesinde, ister taşrada ister büyük bir şehirde yaşıyor olsun herkesin internet servis sağlayıcısından en az 10 mbps hızında internet talep etme hakkı olacak.

Bu girişim, 2017’nin ilk aylarında yürürlüğe giren Dijital Ekonomi Yasası kapsamında hükümetin hazırladığı Evrensel Hizmet Yükümlülüğü’nün (USO) bir parçası. Bakanlar öncelikle BT Group şirketinin tamamen gönüllü şekilde 600 milyon Pound harcayarak taşrada yaşayan 1,4 milyon vatandaşa en az 10 mbps internet hızı sağlama teklifini değerlendirdi. Fakat dün yapılan bir açıklamayla, bu görevi hükümetin üstleneceği bildirildi.

Kültür Bakanı Karen Bradley, “Geniş bant internetin ev ve iş yerleri için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bütün vatandaşların hızlı ve güvenilir bir internet bağlantısından faydalanmasını istiyoruz. BT Group’un teklifine müteşekkiriz fakat yaşadıkları veya çalıştıkları yer fark etmeksizin Birleşik Krallık’taki herkesin yüksek hızlı geniş bant internete erişimi olmasının sadece düzenleyici bir yaklaşımla mümkün olabileceğine inanıyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Süper hızlı geniş bant internet bağlantıları da artırılacak

Yasanın 2018’in ilk aylarında yürürlüğe girmesi ve yaklaşık 2 yıl içinde Ofcom tarafından daha önceden paylaşılan minimum internet hızına ulaşılması planlanıyor. Bu gelişme BT için önemli bir darbe anlamına gelse de hükümet doğru kararı verdiğinden son derece emin. Yasa sayesinde, kullanıcıların gereksinimleri hızla değişirken minimum internet hızı artırılacak ve hiç kimse bu hizmetten mahrum kalmamış olacak. 24 mbps ve üzeri hız sağlayan süper hızlı geniş bant internet bağlantıları şu anda Birleşik Krallık’taki ev ve iş yerlerinin yaklaşık yüzde 95’inde mevcut. Hükümetin Broadband Delivery programı sayesinde bu rakamın 2020’ye kadar yüzde 98’e ulaşacağı düşünülüyor.

Kaynak: Engadget

Britanya hükümeti son on yıldır ülke genelindeki geniş bant internet hizmeti için bir sınır belirlemeye çalışıyor. Yakın zamanda alınan bir karar ile, ister taşrada ister büyük bir şehirde yaşıyor olsun herkesin internet servis sağlayıcısından en az 10 mbps hızında internet talep etme hakkı olacak. Bu girişim, 2017’nin ilk aylarında yürürlüğe giren Dijital Ekonomi Yasası kapsamında hükümetin hazırladığı Evrensel Hizmet Yükümlülüğü’nün (USO) bir parçası. Yasanın 2018’in ilk aylarında yürürlüğe girmesi ve yaklaşık 2 yıl içinde tamamen uygulanır hale gelmesi planlanıyor.2 yanıt

  1. erdal avatarı
    erdal

    Avrupa bizi kıskanıyor

  2. AK7 avatarı
    AK7

    Vatan sağolsun

Yorumunuz: