Berlin’e ücretsiz gigabit internet

Vodafone Berlin'de üç noktaya saniyede 1 gigabit hıza ulaşabilen kablosuz internet bağlantıları yerleştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz Ocak ayında Link NYC adlı bir şirket New York’ta saniyede 1 Gbps (saniyede 1 gigabit) hıza ulaşabilen kablosuz internet noktaları kurmuştu. Bu noktalara gelen kullanıcılar, şirketin yerleştirdiği ekranlardan reklam izliyor bir yandan da aşırı hızlı inernetin keyfini çıkarıyorlar. Halen Almanya’nın Hannover şehrinde devam etmekte olan Cebit Bilişim Fuarı‘nda Vodafone aynı hizmeti Almanya’ya getireceğini duyurdu.

İlk olarak Berlin’de 3 farklı noktada hizmete giren 1 Gbps download ve 600 Mbps (saniyede 600 megabit) upload hızına erişebilen kablosuz internet noktaları şu anda Almanya’nın en hızlı internetini sağlıyor. Vodafone bu ücretsiz hizmet için bir gelir formülü üretecek mi bilinmiyor. Çünkü Berlin’deki aşırı hızlı internet noktalarında New York’taki gibi reklam panoları bulunmuyor.

Ancak Vodafone zaten Almanya’nın 3 mobil operatöründen birisi ve ayrıca 25 milyon eve saniyede 200 Mbps internet sağlayacak kapasitesi bulunuyor. Bu üç kablosuz internet noktası Vodafone’un gelecekte evlere sağlamayı planladığı yüksek hızlı internetin bir deneme sürümü olarak da düşünülebilir. Nisan’dan itibaren 200 Mbps’lik maksimum hızı 400 Mbps’ye çıkarmayı planlayan şirket yıl sonuna kadar bazı bölgelere 1 Gbps internet sağlamayı hedefliyor.

Bu rakamlar ne anlama geliyor?

Karşılaştırma amaçlı olarak, ülkemizde en yaygın kullanılan internet hızları 8 ya da 16 Mbps. Bu hızlarla 1 gigabayt boyutundaki bir dosya yaklaşık 10-20 dk içerisinde indirilebiliyor. Almanya’ya yıl sonunda sağlanması planlanan 1 Gbps internet ile aynı dosyayı indirmek sadece 8 saniye sürecek. Uzun zamandır merakla beklediğimiz 4.5G mobil internetin hızı ise 300Mbps’ye kadar çıkabiliyor. Yani aynı 1 gigabaytlık dosyayı 4.5G ile 20 saniyede indirmek mümkün olabilir.

Ancak tüm bu rakamların maksimum değerler olduğunu ve sıradan kullanıcının bu değerlerin çok daha altını gördüğünü unutmamak gerek. İnternetin hızı aynı anda kaç kişinin kullandığına, kablolu ya da kablosuz oluşuna, kablolu ise kablonun kalitesine, alıcı cihazın kalitesine göre değişiklik gösterebilir.

Almanya'nın başkenti Berlin'de üç noktaya 1 gigabit hıza ulaşabilen ücretsiz kablosuz internet vericileri yerleştirildi. Vodafone bu hizmeti yıl sonuna kadar Almanya'daki abonelerine sunmayı planlıyor.

4 Yorum

  • Vodafone Almanya’da 25 milyon haneye 200mpbs internet hizmetini (çok yakında 400mbps ye çıkacak) 2 sene önce satın aldığı kablo tv altyapısı ile sağlıyor. Bu altyapı ile çok az ek maliyet ile 1gbps görmek mümkün. Buna rağmen hükümetin geçenlerde Deutsche Telekom a 10 milyon haneye 100mbps hızda DSL (vectoring) hizmeti verebilmek için bir çok istasyona tek başına erişim hakkı vermesi ve bu sayede tekrar tekel olacak olması büyük tartışma yarattı. Gördüğünüz gibi eski devlet telekom şirketlerinin hâlâ tekel gibi davranabiliyor olmaları Türkiye ye özgü bir sorun değil. (Ama en azından sesini çıkarabilen var)

  • Benim merakım 4.5 G olayında upload’ın ne olacağı. Hali hazırda 16Mbit download’a verilen 760 kbps çok çok çok düşük kalıyor. Fiber ya da VDSL’de de aynı şekilde çok kötü bir upload erişimi sağlıyor firmalar.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği