Herkese en az 10 Mbps internet

Birleşik Krallık Yerel Yönetim Birliği her vatandaşa en az 10 Mbps hıza sahip internet bağlantısının uygun fiyatla sunulması gerektiğini düşünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birleşik Krallık Yerel Yönetim Birliği (LGA) her vatandaşa en az 10 Mbps indirme hızına sahip internet bağlantısının uygun fiyatla sunulması gerektiğini düşünüyor. İngiltere ve Galler’de 370’in üzerinde yerel yönetimi temsil eden LGA, şu anda 10 Mbps’den düşük bir hızda internet hizmeti alan kişilere, bu hizmetin uygun bir fiyatla sunulmasını önerdi.

Geçtiğimiz Kasım ayında Genel Hizmet Zorunluluğu (USO) kapsamında tüm vatandaşlara 10 Mbps, geniş bant internet hizmeti sunulmasını kararlaştırmıştı. Başbakan David Cameron internete erişimin, 21. yüzyıl Britanya’sı için bir lüks değil, temel bir ihtiyaç olduğunu ifade etmişti. LGA’nın önerisi kabul edilirse bu hizmetin tüm vatandaşlara uygun fiyatla sunulması zorunlu hale gelecek.

İnternet fakir bölgeleri kalkındırabilir

2014’te Ofcom tarafından yapılan araştırmada sosyoekonomik durumu kötü olan bölgelerle geniş bant internet bağlantısına erişilebilirlik arasında bağlantı olduğu belirlenmişti. Düşük gelirli aileler için, giriş seviyesi internet bağlantılarının bile pahalı olduğu diğer çalışmalarla da doğrulandı.

British Telecom şu anda düşük gelirli vatandaşlar için uygun fiyatlı telefon ve internet bağlantısı sunuyor ancak LGA bu hizmetin tüm internet sağlayıcıları için standart olmasını istiyor. Hükumetin USO çalışmasının önümüzdeki ay sonlanması bekleniyor. LGA 23 Kasım’da yapılacak sonbahar açıklamasında bu konuya değinilmesini bekliyor.

LGA yöneticilerinden Mark Hawthorne “İyi bir dijital bağlantı günlük hayatın önemli bir parçası; faturaların tutarının düşürülmesine, internet üzerinden daha ucuz ürünler satın almaya, uzaktaki akrabalarla iletişim halinde olmaya, banka hesaplarına erişmeye hatta kendi işini kurmaya yardımcı olabilir.” diye konuştu.

Reklamlar gerçeklerle örtüşmüyor

LGA ayrıca, hangi bölgede internet hızının ne kadar olduğunu belirleyebilmek için Up to Speed adında yeni bir çalışma başlattı. Vatandaşların hız testini yapmaları ile hangi şirketin ne kadar hız sağladığının daha rahat görünmesini isteyen kurum, şeffaflığın vatandaşların karar vermesine yardımcı olacağını düşünüyor. Şu anda

Birleşik Krallık’ta internet sağlayıcıları, bir bölgedeki abonelerin yüzde 10’una bir hızı sağlayabiliyorsa o bölgede o hızda hizmet verdiğine dair reklam yapabiliyor. Ancak bu hızda internet kullanamayan çoğunluk bu reklamlarla kandırılmış oluyor. LGA bu kanunun da değiştirilmesini talep ediyor.

Ücretsiz internet noktaları

Öte yandan Google’ın da destekçileri arasında bulunduğu Link Wi-Fi kioskları da 2017’den itibaren Londra’da hizmet vermeye başlayacak. Ücretsiz internet bağlantısı, telefon şarj etme hizmeti ve harita hizmeti sunan bu kiosklar geliri üzerindeki reklamlardan alıyor. Londra’da 750 farklı noktaya yerleştirilecek olan kioskların daha sonra ülkenin diğer şehirlerine de yayılması bekleniyor. Bu hizmet geçtiğimiz dönemde New York ve Berlin’de de kullanıma sunulmuştu.

Kaynak: The Stack, Business Insider

 

Birleşik Krallık Yerel Yönetim Birliği, hükumete sunduğu öneride tüm internet sağlayıcılarının 10 Mbps interneti tüm vatandaşlara uygun fiyatla sunması gerektiğini dile getirdi. Geçtiğimiz yıl benzer yönde açıklamalarda bulunan hükumet de internet bağlantısının bir lüks değil, ihtiyaç olduğunu düşünüyor. Önümüzdeki ay yapılacak sonbahar açıklamasında bu konuya değinilmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği