iMac Pro tanıtıldı

Haziran ayındaki Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda Aralık ayında satışa sunulacağı açıklanan iMac Pro, 14 Aralık’ta piyasaya sürülüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple, Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı‘nda iMac Pro’nun Aralık ayı civarında satışa sunulacağını açıklamıştı.

14 Aralık’ta satışa sunulacak koyu gri renkli masa üstü bilgisayar performansına yaraşır bir fiyat etiketine sahip. 5 bin Dolar’dan başlayan iMac Pro’nun en üst versiyonunun 18 çekirdek Xeon işlemcisi, 128 GB hafızası ve 4 TB depolama alanı var.

Apple’ın hedef kitlesinde temel olarak hala yaratıcı profesyonellerin yer aldığı gayet açık. Tıpkı iPhone X satışa sunulmadan önce olduğu gibi, iMac Pro da bir haftadır bir grup YouTuber, fotoğrafçı ve araştırmacı tarafından deneniyor. iMac Pro’nun 10 çekirdekli versiyonunu deneyen fotoğrafçı Vincent LaForet, “Bilgisayarı denediğimde çok iyi sonuçlar aldım. iMac Pro, şu anda kullandığım iMac ve Macbook Pro 15″‘e kıyasla hız konusunda 2-3 kat daha başarılı.” diyor.

iOS/Mac uygulama geliştirme şirketi sahibi ve makine mühendisi Craig A. Hunter, “Benim ürettiğim, iMac Pro’yla karşılaştırılabilecek en yakın model olan 27 inç’lik iMac’in fiyatı 3 bin 699 Dolar. Tabii daha düşük grafik işlemci ünitesine ve bazı dezavantajlara sahip ama bu bağlamda bakınca iMac Pro almak için bin 300 Dolar fazla vermek pek mantıklı görünmüyor.” diyor. YouTuber Marques Brownlee ise iMac Pro’yu kendi ihtiyaçlarına uygun bulanlardan. “Kaliteli işler çıkarmak isteyen bir YouTuber için ideal bir makine.” diyor. Brownlee, 18 çekirdekli versiyonun ancak 2018’de satışa sunulacağını söyledi.

Foo Fighters, Adele ve Sia gibi sanatçıların ardındaki müzik yapımcısı Greg Kurstin, “Logic denemelerimi iMac Pro’yla yaptığımda her şeyin daha hızlı ve kusursuz ilerlediğini gördüm.” diyor. Video editörü Thomas Grove Carter ise iMac Pro’nun fiyatına göre en iyi Mac olduğunu söylüyor.

iMac Pro’yla ilgili ilk izlenimler genel olarak birbirine benziyor; çok çok güzel bir bilgisayar ve bu yüzden de pahalı. 4 bin 999 Dolar’lık fiyat etiketinin sadece başlangıç fiyatı olduğunu belirtmekte fayda var. iMac Pro’nun giriş seviyesi versiyonu 8 çekirdek Xeon işlemci, 1 TB depolama alanı ve 32 GB RAM bulunduruyor. Bütün bunlar gayet güçlü özellikler olsa da her birini daha da iyileştirmek paraya bakıyor.  iMac Pro Apple için oldukça kritik bir dönemde devreye giriyor. Microsoft bir süredir Surface serisiyle Apple’ın çekirdek kitlesinin ilgisini çekiyordu. Apple Kıdemli Başkan Yardımcısı Phil Schiller Nisan ayında yaptığı bir açıklamada, “Güncellemeler ve sürüm yükseltmeler açısından bir süredir ilerleme kaydedemedik. Telafi etmek için önemli adımlar atacağız.” demişti.

Apple sanal gerçeklik konusunda iddialı

iMac Pro, Apple’ın çekirdek kitlesini yeniden bir araya getirmek adına güzel bir teşebbüs oldu. Ayrıca tam da Apple’ın içerik üreticiliğinin geleceğine odaklandığı dönemde satışa sunuluyor. iMac Pro’nun ne zaman satışa sunulacağı haberinin verildiği Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda Tim Cook, sonunda Apple’ın sanal gerçeklik teknolojisine kucak açmaya hazır olduğunu, sanal gerçeklik içerikleri anlamında öncü bir rol üstlenmeyi hedeflediklerini söylemişti. Bunun için de güçlü makineler gerekiyor. Cook, “iMac Pro’daki yeni nesil Vega grafik işlemci ünitesi sadece sanal gerçeklik dünyasına dalmanızı değil sanal gerçeklik dünyası yaratmanızı sağlayacak.” dedi.

Kaynak: Tech CrunchEngadget

Apple, Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda iMac Pro’nun Aralık ayı civarında satışa sunulacağını açıklamıştı. 14 Aralık’ta satışa sunulacak koyu gri renkli masa üstü bilgisayar performansına yaraşır bir fiyat etiketine sahip. 5 bin Dolar’dan başlayan iMac Pro’nun en üst versiyonunun 18 çekirdek Xeon işlemcisi, 128 GB hafızası ve 4 TB depolama alanı var. Tıpkı iPhone X satışa sunulmadan önce olduğu gibi, iMac Pro da bir haftadır bir grup YouTuber, fotoğrafçı ve araştırmacı tarafından deneniyor. Deneyenlerin çoğunun oldukça etkileyici ve kullanışlı bulduğu iMac Pro’nun giriş seviyesi versiyonu 8 çekirdek Xeon işlemci, 1 TB depolama alanı ve 32 GB RAM bulunduruyor. Bütün bunlar gayet güçlü özellikler olsa da her birini daha da iyileştirmek paraya bakıyor. Microsoft bir süredir Surface serisiyle Apple’ın çekirdek kitlesinin ilgisini çekiyordu. Bu açıdan iMac Pro, Apple’ın çekirdek kitlesini yeniden bir araya getirmek adına güzel bir teşebbüs oldu.Bir yanıt

  1. Burak avatarı
    Burak

    Apple’ın bu denli yüksek fiyat politikası nereye kadar devam edecek çok merak ediyorum açıkcası.

Yorumunuz: