İlk otonom tren seferlerine başladı

Maden şirketi Rio Tinto, Batı Avustralya'daki Pilbara bölgesinde ilk tam otonom tren seferini gerçekleştirdi. Bu sefer sırasında trende mürettebat yoktu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’in 2018 yılında hizmete sunmayı planladığı otonom tren haberinin ardından, şimdi de maden şirketi Rio Tinto‘nun Batı Avustralya’da hizmet veren tam otonom bir tren kullandığını öğrendik. Trenin üretimini de yapan Rio Tinto, hafta başında yaptığı açıklamada, içinde mürettebat olmayan trenin yaklaşık 100 kilometre yol alarak başarıyla çalıştığını söyledi.

Şirket yöneticilerinden Chris Salisbury, “Rio Tinto, küresel madencilik endüstrisindeki otonom teknolojinin ve yeniliğin öncüsü olmaktan gurur duyuyor. Gelecekteki işlerimiz için yeni iş tanımları oluşturuluyor. Biz de şu anki iş gücümüzün ileride de bizimle çalışabilmesi için yeni yollar arıyoruz.” diyor.

Hedef 2018’in sonu

Batı Avustralya’nın Pilbara bölgesinde gerçekleştirilen görev, şirketin tam otonom tren ağı oluşturması için büyük bir adımdı. Aslında şirket 2017’nin başından beri otonom trenler kullanıyor. Trenle yapılan işlerin yüzde 50’si otonom şekilde gerçekleştiriliyor fakat acil durumlar için her zaman makinist bulunduruluyor. Rio Tinto, 2018’in sonuna gelindiğinde tam otonom tren ağına sahip olmayı ümit ediyor. Fakat öncelikle düzenleyici makamlardan gerekli onayları alması gerekiyor.

Kaynak: Science Alert

Maden şirketi Rio Tinto, Batı Avustralya'daki Pilbara bölgesinde ilk tam otonom tren seferini gerçekleştirdi. Bu sefer sırasında trende mürettebat yoktu. Trenin üretimini de yapan şirket, yaklaşık 100 kilometre yolun başarıyla kat edildiğini belirtti. Bu görev, şirketin tam otonom tren ağı oluşturması için büyük bir adımdı. Aslında şirket 2017'nin başından beri otonom trenler kullanıyor. Trenle yapılan işlerin yüzde 50'si otonom şekilde gerçekleştiriliyor fakat acil durumlar için her zaman makinist bulunduruluyor. Rio Tinto, 2018'in sonuna gelindiğinde tam otonom tren ağına sahip olmayı ümit ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği