İlk insanların yolculuğu tahminlerden çok daha önce başlamış

Bilimciler, edinilen yeni bilgiler ışığında insanlığın Afrika'dan çıkış hikayesini yeniden gözden geçirmeye başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geleneksel olarak insanlığın başlangıç hikayesine göre, modern insanlar – diğer bir ifadeyle homo sapiens- Afrika’da ortaya çıktı ve 60 bin yıl önce de Asya kıtasına göç ettiler. Bu hikaye Afrika’dan çıkış kuramı olarak biliniyor fakat yeni edinilen bilgiler ışığında araştırmacılar hikayeyi yeniden gözden geçiriyor.

Science‘da yayımlanan yeni çalışmaya göre, son on yıldaki keşifler sayesinde insanlık aslında en erken 120 bin yıl önce Afrika’dan göç ettiler. Araştırmacılar Güney ve Orta Çin’de bulduğu fosiller de tam olarak 70 ila 120 bin yıl yaşında.Orijinal Afrika’dan çıkış teorisi ise tamamen yanlış değil. Erken göç edenlerin küçük avcı toplayıcı gruplar olması muhtemel görünüyor. Max Planck İnsanlık Tarihi Bilimleri Enstitüsü‘nde çalışan, araştırmanın yazarlarından Michael Petraglia ise şöyle bir açıklama yaptı: “Büyük olasılıkla bir sonraki Afrika’dan çıkış olayı 60 bin yıl önce veya sonra gerçekleşti.”

Ayrıca yeni bulunan kanıtlara göre, modern insanlar Neandertal ve Denisova insanlarıyla Asya kıtasında karşılaşıp etkileşime girdiler. Araştırmanın diğer yazarı Christopher Bae ise “Modern insan hikayesini çözmek için Asya kıtasında keşfedilmemiş yerlerde ve erken insanların dağılım haritasını gösteren modellerde daha çok çalışmak gerekiyor.” diyor.

Kaynak: Quartz

Geleneksel olarak insanlığın başlangıç hikayesine göre, modern insanlar - diğer bir ifadeyle homo sapiens- Afrika'da ortaya çıktı ve 60 bin yıl önce de Asya kıtasına göç ettiler. Bu hikaye Afrika'dan çıkış kuramı olarak biliniyor fakat yeni edinilen bilgiler ışığında araştırmacılar hikayeyi yeniden gözden geçiriyor. Science'da yayımlanan yeni çalışmaya göre, son on yıldaki keşifler sayesinde insanlık aslında en erken 120 bin yıl önce Afrika'dan göç ettiler. Araştırmacılar Güney ve Orta Çin'de bulduğu fosiller de tam olarak 70 ila 120 bin yıl yaşında. Orijinal Afrika'dan çıkış teorisi ise tamamen yanlış değil. Erken göç edenlerin küçük avcı toplayıcı gruplar olması muhtemel görünüyor. Max Planck İnsanlık Tarihi Bilimleri Enstitüsü'nde çalışan, araştırmanın yazarlarından Michael Petraglia ise şöyle bir açıklama yaptı: "Büyük olasılıkla bir sonraki Afrika'dan çıkış olayı 60 bin yıl önce veya sonra gerçekleşti."

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği