Çitaların nesli tükenmek üzere

Gitgide artan insan nüfusundan dolayı çitaların yok olma tehlikesi de artıyor. Dünya üzerinde vahşi yaşam sürdüren sadece 7100 çita kaldığı tahmin ediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre dünyada vahşi doğada yaşamını sürdüren sadece 7100 tane çita kaldığı tahmin ediliyor. Çita türünün tehlikede olmasının sebebi, koruma alanlarının dışında başka yerlerde de yaşamaları ve insanlarla gittikçe daha fazla karşılaşmaları. Yetkililer, türün yeniden kategorize edilerek ‘hassas türler‘ kategorisinden ‘nesli tükenmekte olanlar‘ kategorisine alınması konusunda çağrıda bulunuyorlar.

Araştırmaya göre, dünyadaki çitaların yarısından fazlası Güney Afrika’daki altı ülkenin çeşitli yerlerinde yaşıyor. Asya’daki çitaların ise nesli tamamen tükenmiş durumda. İran’daki 50 çitalık bir grup ise son günlerini yaşıyor. Çitalar, en geniş çaplı yaşam alanına sahip etçillerden olduğu için koruma alanlarından çok çok uzaklara giderek avlanmaya çalışıyorlar. Yaşam alanlarının yaklaşık yüzde 77’si bu koruma parklarının ve rezervlerinin dışında kalıyor.Bu alanlar çiftçiler tarafından kullanıldığı ve çitaların besini de vahşi hayvan eti olduğu için çitalar zor durumda kalıyor.

Bu asil hayvanların korunmasına yardımcı olmak için Cheetah.org adresinden bağışta bulunabilirsiniz.

“Çok fazla ihmal edildi”

Zimbabwe’de çita popülasyonu sadece 16 yılda 1200’den 170’e düştü. Araştırmacılar tehlikenin çok uzun zamandır göz ardı edildiğini düşünüyorlar. Birleşik Krallık’taki Londra Zooloji Derneği’nden Dr. Sarah Durant, “Bu ilginç kedilerin içlerine kapalı doğasını düşününce tür hakkında bilgi edinmek daha da zorlaşıyor, bu yüzden de durumları ihmal ediliyor. Araştırma sonuçlarımıza göre çitaların daha geniş alanlarda yaşamalarının gerekliliği, vahşi doğada karşılaştıkları çeşitli tehditlerle bir araya geldiğinde; nesillerinin tükenme olasılığı eskiye göre çok daha fazla.” diyor.

Çitalarla ilgili diğer önemli sorun ise yasal olmayan çita yavrusu satışları. Yavru çitaların kara borsadaki fiyatı 10 bin Doları bulabiliyor. Çita Koruma Vakfı‘nın açıklamasına göre geçtiğimiz on yılda yaklaşık bin 200 çita yavrusu, Afrika’dan başka yerlere götürülmeye çalışıldı fakat yüzde 85 kadarı yolculuk esnasında öldü. Yakın zamanda Afrika’da yapılan CITES Konferansı’nda hükumetler bu sorunla ilgilenmek için yeni tedbirler alacaklarını belirtti.

Kaynak: BBC

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre vahşi doğada yaşamını sürdüren sadece 7 bin 100 tane çita kalmış durumda. Çita türünün tehlikede olmasının sebebi, koruma alanları ya da rezervlerinin dışına çıkarak insanlarla karşılaşmaları. Yetkililer türün yeniden kategorize edilerek ‘nesli tükenmekte olan’ şeklinde belirlenmesini uygun görüyor. Londra Zooloji Derneği’nden Dr. Sarah Durant’a göre çita probleminin bu kadar uzun zamandır göz ardı edilmesinin sebebi, çitaların içe dönük bir doğası olması. Yakın zamanda Afrika’da yapılan CITES Konferansı’nda hükumetler bu sorunla ilgilenmek için yeni tedbirler alacaklarını belirttiler.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği