İlhamını ‘Frozen’ filminden alan kara madde arayışı

Fizikçi Matthew Szydagis, aşırı soğutulmuş su videolarının ardından animasyon filmi Frozen'ı izleyince kara madde arayışında yeni bir yöntem geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fizikçiler genelde ilham almak için Disney müzikallerine yönelmezler ama kara madde arayışındaki bir ekip yeni deneyleri için tam olarak bunu yaptı. Evrenin çoğunluğunu oluşturan ve görünmeyen kara maddeyi bulmak için bilimciler daha önce dev aparatlar inşa etti, yerin dibine sonda attı ve havada uçuşan minik boncukları inceledi. Şimdi de çocuk filmlerini incelemeye karar vermiş gibi duruyorlar.

YouTube videoları ve Disney filmi ilham verdi

New York Albany Eyalet Üniversitesinden araştırmacı Matthew Szydagis, YouTube’da insanların aşırı soğutulmuş su ile oynarken çektikleri videoları izledikten sonra bir de Disney filmi Karlar Ülkesi’ni (Frozen) izleyince bu konuyu araştırmaya karar vermiş. Burada amaç aşırı soğutulmuş suyun kabarcıkları içinde parçacık boyutunda buzlar aramak.

Szydagis “Ben tüm çalışmalarımı kara maddeyi bulmak amacıyla gerçekleştiriyorum. Bu maddenin var olduğunu biliyoruz çünkü kütle çekimi üzerindeki dolaylı etkilerini görebiliyoruz. Evrenin önemli bir kısmını oluşturuyor ancak henüz laboratuvarda bu maddenin direkt ve şüpheye yer vermeyen kanıtlarını bulabilmiş değiliz.” diye konuştu.

Aşırı soğutulmuş suda atom altı parçacık araştırması

Szydagis aşırı soğutulmuş suyu kullanarak kara maddeyi arıyor. Aşırı soğutulmuş su, içindeki hava vakumlanmış olan bir kapta, suyun normal donma sıcaklığının altında da sıvı halde kalabiliyor. Araştırmacı çalışmasını Pazar günü American Physical Society’de sundu. Araştırma ilk kez geçtiğimiz yıl internet üzerinden paylaşılmıştı.

Szydagis’in ekibi, nötronların aşırı soğutulmuş su ile çarpıştığında suyun donmasına yol açtığını keşfetti. Bu da bilimcilerin kara maddeyi aramak için yeni bir yöntem bulmasını sağladı. Kara madde ile nötronların benzer özellikler taşıdığı düşünülüyor.

Henüz hala kara madde tespit edilebilmiş değil. Bu araştırma sadece aşırı soğutulmuş su odasının atom altı parçacık dedektörü olarak kullanılması üzerineydi. Ancak gelecekteki araştırmalarda bu tasarım kara madde arayışı için de kullanılabilecek.

Kaynak: Futurism

New York Albany Eyalet Üniversitesinden araştırmacı Matthew Szydagis, YouTube'da insanların aşırı soğutulmuş su ile oynarken çektikleri videoları izledikten sonra bir de Disney filmi Karlar Ülkesi'ni (Frozen) izleyince bu konuyu araştırmaya karar vermiş. Burada amaç aşırı soğutulmuş suyun kabarcıkları içinde parçacık boyutunda buzlar aramak. Aşırı soğutulmuş suyun nötronlarla çarpıştığında donmaya başladığını keşfeden Szydagis, bu bilginin kara madde arayışında da işe yarayabileceğini düşünüyor. Kara maddenin özelliklerinin nötronlarla benzerlik gösterdiği tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği