IDEO’dan, geleceğin paylaşımlı araç konsepti

IDEO araç paylaşımı potansiyeline göz atarak yarının araçlarının nasıl daha etkili, iş birlikçi ve esnek deneyimlere dönüşebileceğini hayal ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

IDEO‘nun ardındaki zihinler, geçmişte otonom sürüş, talep üzerine gönderi hizmetleri ve mobil çalışma alanları gibi pek çok farklı alanda yürüttükleri çalışmalarla, geleceğin otomatik hareketliliğini (otomobilite) geliştirmeye çalışıyorlar. Şimdi ise IDEO bu tasarım konseptlerine bir yenisini ekleyerek, yakın gelecekte hayatımıza girebilecek araç paylaşımı potansiyeline göz atıyor. Şirketin ‘birlikte hareket etmenin geleceği’ vizyonu, yarının araçlarının nasıl daha etkili, iş birlikçi ve esnek deneyimlere dönüşebileceğini hayal ediyor.

Yapılan bir araştırmaya göre Amerikanların yüzde 76’sı, kişisel bir araçta tek başına seyahat ediyor. Bu kişilerin araç paylaşımı yöntemini kullanması durumunda hem yakıt masrafından tasarruf sağlanır, hem trafik azalır hem de çevreye daha az zararlı gaz salınır.

Paylaşılmak için tasarlandı

IDEO araç paylaşımı deneyimini geliştirerek gelecekte hem sürücülerin hem de yolcuların keyifli bir şekilde seyahat etmesini sağlayacak yöntemler üretmek için çalışıyor. ‘Birlikte hareket etmenin geleceği‘, yolcuları talep üzerine yoldan alma, kişisel iç ortam deneyimi sunma ve bu etkileşimlerin nasıl görüneceğini belirleme konusunda oldukça başarılı.

‘Birlikte hareket etmenin geleceği’ konseptinin tanıtımı için yayınlanan videoda Chloe adlı hayali bir karakter, işe giderken aracını paylaşmayı tercih ediyor. Araç sahipleri, araçlarını farklı seviyelerde paylaşıma açabiliyor. Araç kişiye özel olarak kullanılabilen dört farklı koltuk halinde ya da yolcuların birbiri ile yüz yüze bakabileceği bir ortam halinde kullanılabiliyor. Her koltuk ses yalıtımı ve ayarlanabilir yönü sayesinde kişisel bir alana dönüşebiliyor.

Kişiye özel yolculuk deneyimi

Yolcular yolculuk deneyimlerini de kendileri belirliyor. Dileyen yolcular görüntülü arama ile sevdikleriyle konuşabilirken sadece dinlenmek isteyenler kendilerine dış etkilerden arındırılmış bir ortam oluşturabiliyor. Hatta bu sırada nefes egzersizi yaparak stresten kurtulmak ve iş yerine varıldığında çalışmaya hazır olmak mümkün. Araç tüm bu süreçleri mümkün kılan donanıma ve tasarıma sahip.

Aracın bataryaları ve elektrikli motorları zeminin altında muhafaza edildiği için, önde ve arkada bagaj koymak için geniş boşluklar bulunuyor. Konsept araçların genellikle dış görünüşe ve estetiğe odaklandığı bir çağda, IDEO’nun ‘birlikte hareket etmenin geleceği’ konsepti, aracın iç tasarımına, kişisel ve kişiler arası araç paylaşım deneyimlerine odaklanıyor.

Kaynak: DesignBoom

IDEO'nun ardındaki zihinler, geçmişte otonom sürüş, talep üzerine gönderi hizmetleri ve mobil çalışma alanları gibi pek çok farklı alanda yürüttükleri çalışmalarla, geleceğin otomatik hareketliliğini (otomobilite) geliştirmeye çalışıyorlar. Şimdi ise IDEO bu tasarım konseptlerine bir yenisini ekleyerek, yakın gelecekte hayatımıza girebilecek araç paylaşımı potansiyeline göz atıyor. Şirketin 'birlikte hareket etmenin geleceği' vizyonu, yarının araçlarının nasıl daha etkili, iş birlikçi ve esnek deneyimlere dönüşebileceğini hayal ediyor.IDEO araç paylaşımı deneyimini geliştirerek gelecekte hem sürücülerin hem de yolcuların keyifli bir şekilde seyahat etmesini sağlayacak yöntemler üretmek için çalışıyor. 'Birlikte hareket etmenin geleceği', yolcuları talep üzerine yoldan alma, kişisel iç ortam deneyimi sunma ve bu etkileşimlerin nasıl görüneceğini belirleme konusunda oldukça başarılı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği