Gelecekte yeri olmayan tasarım meslekleri

Sürekli gelişen yapay zeka, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileri günümüzde yaygın olan meslekleri yok edebileceği gibi yeni meslekler de oluşturabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Organ Tasarımcılığı, Drone Tasarımcılığı, Sibernetik Müdürlüğü… Bunlar bugün kulağa garip gelse de önümüzdeki yılların gözde meslekleri olmaları mümkün.

Bugünün tasarım mesleklerine baktığımızda, önümüzdeki 15 yıl içinde varlıklarını sürdürüp sürdüremeyeceklerini bilemiyoruz. [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]2030 yılına geldiğimizde her şirketin tasarımcısı olacak mı?[/inlinetweet] Frog, Artefact ve Ideo gibi şirketlerin tasarım liderleriyle yapılan görüşmelerde önümüzdeki 15 yıl içinde hangi tasarım işlerinin revaçta olabileceği ya da hangilerinin tamamen yok olacağı konusu görüşüldü. Çıkan sonuçlar kanıtlanmış gerçekler olmasa da geleceğimiz hakkında ipuçları sunabilir.

Yok olacak tasarım işleri

Kullanıcı deneyimi tasarımcılığı

Teague tasarımcıları Clint Rule, Eric Lawrence ve Matt McElvogue’e göre “Kullanıcı deneyimi tasarımcılığı fazla geniş ve düzensiz bir alan haline geldi. Günden güne bambaşka sorumluluklar, araçlar ve disiplinler ortaya çıkıyor.” Önümüzdeki yıllarda, kullanıcı deneyimi tasarımcılarının konu içinde daha özel alanlara yöneleceklerini düşünüyorlar.

Görsel tasarımcılık

Kullandığımız herhangi bir uygulamanın görüntüsünden sorumlu olanlar görsel tasarımcılar. Öte yandan, kullanıcı deneyimi tasarımcıları daha ziyade uygulamanın nasıl ‘hissettirdiği’ne odaklanır. Çoğunlukla tasarımcılar her ikisini de yaparlar, zaman geçtikçe sadece görsel tasarım yeteneği gerektiren işler tükenecek. Charles Fulford’a göre, ihtiyaç duyulan şey sadece güzel fikirler üretmek değil, o fikri gerçek programlamacılık ve prototiplendirme becerileri ile gerçeğe dönüştürmek olacak.

Tasarım araştırmacılığı

Frog’un CEO’su Harry West, “Etnografik araştırmalar, tasarımcılık alanında henüz yeniyken, araştırma konusunda uzmanlaşmış tasarımcılar vardı. Günümüzde, tasarım araştırmacılarının görevi daha önemli hale geliyor. Bugün, herhangi bir tasarım işine baktığınızda öncelikli olan şey kullanıcının istekleri. O yüzden her tasarımcının kullanıcı araştırması yapması ve kaynakları incelemesi çok önemli. Sonuç olarak, kimsenin özel bir tasarım araştırmacısına ihtiyacı kalmayacak. Bu iş o kadar gerekli ki zaten her tasarımcının kendisi yapması gereken bir şey.” diyor.

Değerlenecek tasarım işleri

Sanal Etkileşim Tasarımcılığı

Sanal ve artırılmış gerçeklik, sağlık alanından mimariye kadar birçok alanda gelişerek hayatlarımıza dahil oluyor. Teksas Üniversitesi’nde çalışan Doreen Lorenzo, birçok insanın sadece Oculus Rift gibi teknolojileri kullanmakla kalmayıp etkileşim tasarımcısı olacağını söylüyor.

Post-Modern Tasarımcılık

“Artık hastane odanızın cüzdanınıza bağlanabildiği bir çağda yaşıyoruz. O yüzden fiziksel ve dijital dünyaların birbirine bağlanabildiği şeyler üretmek gerekiyor. Geleceğin önemli mesleklerinden biri olarak varsayılan post-modern tasarımcılığın yapacağı iş de bu. Post-modern tasarımcılar, etrafımızdaki nesneleri dijital cihazlara bağlayabilmek için kullanıcı deneyimlerini uçtan uca inceleyerek yeni şeyler üretecekler.

Tasarım Stratejistliği

Tasarım araştırmacılarının önümüzdeki yıllardaki iş olanakları azalsa da, tasarım stratejistlerinin herkes için gerekli olacağı düşünülüyor. Artefact’te çalışan John Rousseau’a göre, “Tasarım stratejisinin önemi gitgide artacak. Geleceğin tasarım stratejistlerinin, sürekli gelişen karmaşık sistemleri anlayabilmesi ve yeni modeller üretmesi gerekecek. Örneğin sosyal medya ağları ya da tedarik zincirleri gibi. Ayrıca, tasarım stratejistlerinin istekleri sürekli değişen dünyamız için yeni ürünler ve hizmetler üretmeleri gerekecek.”

Serbest tasarımcılık

Pijamalarınızla çalışmaya hazırlanın. Teague’de çalışan Clint Rule, Eric Lawrence, and Matt McElvogue’e göre, tasarımın geleceği serbest çalışmaktan geçecek. “Yaratıcı yapay zeka ve küresel piyasalar, bireyin geçmişte yalnızca büyük grupların elde edebildiği becerilere ulaşmasını sağlayacak. Serbest çalışanlar hiç de sanıldığı gibi yalnız başlarına çabalayıp durmayacaklar. Aksine geleneksel şirketlere rakip olabilecek nitelikte işler üretecekler.” diye ekliyorlar.

Kaynak: Fast Company Design

Frog, Artefact ve Ideo gibi şirketlerin tasarım liderlerine, önümüzdeki yıllarda geçerliliğini kaybedebilecek ya da gözde hale gelebilecek meslekler hakkındaki fikirleri soruldu. Değerini kaybetmesi muhtemel olan meslekleri şu şekilde sıraladılar:

  • Kullanıcı deneyimi tasarımcılığı
  • Görsel tasarımcılık
  • Tasarım araştırmacılığı

Değer kazanması muhtemel meslekler ise şu şekilde:

  • Sanal Etkileşim Tasarımcılığı
  • Post-Modern tasarımcılık
  • Tasarım Stratejistliği
  • Serbest tasarımcılık

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği