ICO yapan girişimlerin yarısından azı ayakta kalabiliyor

Kripto paranın halka arzı (ICO) ile fon toplayan kripto girişimlerinin yaklaşık yüzde 56'sı, ICO'nun ardından 4ay içinde yok oluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kripto paranın halka arzı (ICO) ile fon toplayan girişimlerin yaklaşık yüzde 56’sı, ICO’nun ardından 4 ay içinde yok oluyor. Boston College tarafından bu girişimlerin Twitter hesapları incelenerek yapılan araştırmada, kripto para girişimlerinin sadece yüzde 44,2’sinin halka arzdan 120 gün sonra da faaliyetlerine devam ettikleri görüldü. Araştırmacılar Hugo Benedetti ve Leonard Kostovetsky, Mayıs ayından önce gerçekleşen 2 bin 390 adet ICO’yu inceledi.

Kostovetsky, “ICO ile kripto para almak ve satışlar açıldığı gün bu kripto paraları satmak en kârlı yöntem” diyor. Ancak çoğu yatırımcı ICO’ya katılma şansı bulamıyor, o nedenle bu seçenek onlar için mümkün değil. Yine de çalışmaya göre tüm yatırımcıların ellerinde bulunan kripto paraları ilk 6 ay içinde satması gerekiyor.

Zaman aleyhinize işliyor

Kostovetsky “3 ayın üzerine çıkarsanız, kripto paralar diğer kripto paralardan daha yüksek bir performansa sahip olmuyor. Gelirin en fazla olduğu zaman aralığı aslında ilk ay” diyor. Zamanla gelirlerin azaldığını belirten Kostovetsky, ilk gün yapılan satışlardan elde edilen gelir miktarının da her geçen ay yüzde 4 azaldığını belirtiyor. Bunun sebebi ICO konusunda bilgi sahibi olan girişimlerin artık ilk satış fiyatlandırmasını daha doğru bir şekilde yapması. Ancak araştırmacılar bu düşüşün uzun süredir devam ettiğini, artık ilk gün satışlarında daha fazla düşüş yaşanmasını beklemediklerini söylüyor.

Son dönemde yapılan bir dizi araştırma ICO yatırımlarının ne kadar riskli olduğunu gözler önüne seriyor. Coinopsy adlı siteye göre bin adetten fazla kripto para şimdiden ortadan kayboldu.

Kostovetsky “İnsanlar genellikle elde ettikleri gelire bakıp iyi bir iş yaptıklarını düşünüyor ancak biz finans alanında elde edilen gelirin alınan riske oranına bakılması gerektiğini öğretiyoruz. Henüz kurulmamış, katılımcıları olmayan platformlarda risk oranı çok yüksek. ICO’ların çoğunluğu başarısız oluyor” diyor.

Kaynak: Bloomberg

Kripto paranın halka arzı (ICO) ile fon toplayan kripto girişimlerinin yaklaşık yüzde 56'sı, ICO'nun ardından 4 ay içinde yok oluyor. Boston College tarafından bu girişimlerin Twitter sayfaları incelenerek yapılan araştırmada, kripto para girişimlerinin sadece yüzde 44,2'sinin halka arzdan 120 gün sonra da faaliyetlerine devam ettikleri görüldü. Araştırmacılar ICO ile alınan kripto paraların ilk günde satılması gerektiğini söylüyor. En fazla 6 ay içinde yeni kripto paraların çoğunun karlılık açısından mevcut kripto paralardan bir farkı kalmadığı belirtildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği