2014’ten günümüze kripto para ticareti

Blok zinciri verisi analiz şirketi Elementus tarafından hazırlanan bir animasyon, kripto para ICO’larının ne denli büyük ve güçlü olduğunu gözler önüne seriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Halka ilk kripto para arzı (initial coin offering ya da ICO) nedir diye merak ediyorsanız yalnız değilsiniz. Blok zinciri tabanlı fon toplama yöntemi tüm dünyada yatırımcıların, girişimcilerin ve kanun düzenleyicilerin kafasını karıştırmaya devam ediyor. Herkes ICO’nun tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışıyor.

Birkaç konu netlik kazanmış durumda. Öncelikle ICO, adını aldığı ‘halka arz’ işlemiyle benzerlikler gösteriyor. Öte yandan, bu işlem tamamen yeni ve geçmişte benzeri görülmemiş bir ticari faaliyet. ICO sırasında yatırımcılar yeni bir girişimden pay almak için ödeme yapıyor. Peki bu girişim tam olarak ne?

Bu soru da bizi konu ile ilgili bildiğimiz ikinci şeye yönlendiriyor: ICO’nun tanımını belirlemeye çok uzağız. Yeni kripto para oluşturma ve geliştirmek için bu kripto parayı yatırımcılara satma işi hızla dönüşüyor. Düzenlemecilerden gelen baskılar ve teknolojik yenilikler bu değişimde önemli bir pay sahibi. Tüm bu değişimlere rağmen ICO’lar aracılığıyla 2014’ten bu yana 23 milyar Dolar toplandı. Blok zinciri verisi analiz şirketi Elementus tarafından hazırlanan bir animasyon, bu alandaki patlamaların ne denli büyük ve güçlü olduğunu gözler önüne seriyor:

Gelecekte ne olacak diye merak ediyorsanız, yanıt ‘daha fazla havai fişek’ olabilir.

Kaynak: Technology Review

Halka ilk kripto para arzı (initial coin offering ya da ICO) nedir diye merak ediyorsanız yalnız değilsiniz. Blok zinciri tabanlı fon toplama yöntemi tüm dünyada yatırımcıların, girişimcilerin ve kanun düzenleyicilerin kafasını karıştırmaya devam ediyor. Bu terimin tanımı hala çok karmaşık ama 2014’ten bu yana bu şekilde toplanan 23 milyar Dolar’ın nereden ve ne hızda toplandığını görmek için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz:

https://youtu.be/rIMKNkF6d28Yorumunuz: