IBM Watson kanser teşhisindeki tutarlılığını artırdı

IBM’in yapay zeka programı Watson, hastanelerde doktorların yaptığı kanser teşhisleriyle yüzde 96’ya varan tutarlılık oranına ulaştı.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kanser tedavisine karar verirken doktorlar genellikle bir ‘tümör toplantısı’nda bir araya gelerek seçenekleri gözden geçirirler. IBM’in Watson adlı yapay zeka programı da Güney Kore ve Hindistan gibi bazı ülkelerde bu toplantılara katılmaya başladı. Genellikle doktorlarla aynı kararı alabilen Watson’ın performansını değerlendiren IBM, hafta sonu Şikago’da ASCO kanser tedavi konferansında rakamları açıkladı. “Watson teşhiste bulunmuyor.” diyen IBM Watson Sağlık Bölümü Yetkilisi Andrew Norden “Amacımız teşhis yapmak değil. Watson Oncology, doktorlara bir tümör hakkında ayrı bir bakış açısı sunuyor.” şeklinde konuştu.

Watson’ın ‘tutarlılık oranı’ (insan doktorlarla aynı kararı alma sıklığı), hastalığın türüne ve bulunduğu hastaneye göre yüzde 73 ila yüzde 96 arasında değişiklik gösteriyor.

Yeni hedef röntgen okumak

New York’ta bulunan Memorial Sloan Kettering Hastanesinde kanser verileri ve doktorların diğer girdileri ile kendini geliştiren Watson, laboratuvar raporlarını, doktorların notlarını, röntgen raporlarını ve sayfalarca araştırmayı inceledi. Bir sonraki aşamada Watson’ın röntgenleri kendi başına okumasını sağlayacak bir görsel algılama teknolojisi geliştirilmesi planlanıyor. Bu iş için IBM 2015 yılında Merge Healthcare adlı tıbbi görüntüleme şirketini satın almıştı. Watson şu anda, meme kanseri teşhisi için mamogramları ve akciğer kanseri teşhisi için akciğer tomografilerini okumayı öğreniyor.

Kaynak: Fast Company

Kanser tedavisine karar verirken doktorlar genellikle bir ‘tümör toplantısı’nda bir araya gelerek seçenekleri gözden geçirirler. IBM’in Watson adlı yapay zeka programı da Güney Kore ve Hindistan gibi bazı ülkelerde bu toplantılara katılmaya başladı. Genellikle doktorlarla aynı kararı alabilen Watson’ın ‘tutarlılık oranı’ (insan doktorlarla aynı kararı alma sıklığı), hastalığın türüne ve bulunduğu hastaneye göre yüzde 73 ila yüzde 96 arasında değişiklik gösteriyor.Bir yanıt

  1. Limon Kolonyası avatarı
    Limon Kolonyası

    IBM’ın bu yapay zeka programı, öğrendiklerini başka yapay zekalara da aktararak, onların bir nevi profesörü olacak.

Yorumunuz: