Hyperloop yarışmasını MIT kazandı

Hyperloop bir tüp içinde sesten hızlı yol alacak yeni bir ulaşım seçeneği olacak. Ve bu hafta gerçeğe bir adım daha yaklaştı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elon Musk’ın hayali olarak bilinen ve beşinci ulaşım türü olarak gösterilen Hyperloop projesinin en önemli iki özelliği diğer dört ulaşım türünden (karayolu, havayolu, denizyolu, demiryolu) daha hızlı olması ve doğaya zarar vermemesi. Birçok yatırımcı ve mühendisin üstüne kafa yorduğu bu seçenek birçok yeniliğin de tetikleyicisi olacak.

H1_1

Hyperloop’un en önemli özelliklerinden biri açık kaynaklı bir tasarım sürecine sahip olması. Kabinin sesten hızlı ilerleyebilmesi için aerodinamik açıdan kusursuz derecede optimize edilmesi gerekiyor. Bunun için herkesin yaratıcı fikri ve yaklaşımı önem taşıyor. Bu mantıktan hareket eden SpaceX, geçtiğimiz yılın Haziran ayında bir yarışma başlatarak bu konuda fikri olan herkese açık çek vermişti. 115 takımın katıldığı etkinliğin bu hafta açıklanan sonuçlarına göre birincilik ödülünü ABD / MIT Üniversitesi takımı kazandı.

https://www.youtube.com/watch?v=8WFn4-KQIFM

Hyperloop’un fikir babası; Tesla ve SpaceX şirketlerinin Kurucusu Elon Musk, ağır taşıma araçları yapan şirketleri kışkırtma niyetinde gözüküyor. Hyperloop teorik olarak saatte binlerce kilometreye ulaşabilecek hızıylı diğer tüm ulaşım seçeneklerini saf dışı bırakırken zehirli salınım yapmayacağı için doğayla da dost bir seçenek olacak.

Kabin basıncı ve düşme tehlikesi olmadan uçaktan daha hızlı şekilde seyahat kesinlikle ilginç bir tecrübe olacağa benziyor.

Tesla'nın Kurucusu Elon Musk'ın hayaliyle ortaya çıkan Hyperloop, süper hızlı yeni bir ulaşım seçeneği ortaya çıkartmayı hedefliyor. Bu çabaya yönelik açılan yarışmanın sonucu bu hafta belli oldu ve MIT Üniversitesi birinciliği aldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği