Hücum futboluna özel tasarlanan ayakkabı

Önümüzdeki sezon Avrupa’da top koşturan futbolcuların giyeceği Nike ayakkabılar daha çok hücum futbolunu destekleyecek şekilde tasarlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Önümüzdeki sezon Avrupa’da top koşturan futbolcuların giyeceği Nike ayakkabılar daha çok hücum futbolunu destekleyecek şekilde tasarlandı. Dünya Kupası’nın ardından Nike son teknoloji ürünü ayakkabılarını tanıttı. PhantomVSN adlı ayakkabılar bir önceki model Magista’nın yerini alacak. Magista daha çok defansif orta saha oyuncuları göz önünde bulundurularak tasarlanmıştı.

Nike Football Kıdemli İnovasyon Tasarımcısı Phil Woodman’a göre son yıllarda oyun tarzı değişti ve daha çok hücum futbolu ön plana çıkmaya başladı. Woodman yeni ekipmanların da bu oyun tarzını desteklemesi gerektiğini söylüyor.

Oyun tarzı değişti

“Artık oyun daha hızlı oynanıyor.” diyen Woodman “Her şey hücumla alakalı olunca sahadaki herkesin de hücuma destek vermesi gerekiyor. Artık pozisyon tabanlı bir ayakkabı tasarımından hücum mentalitesi tabanlı bir modele geçtik.” şeklinde konuştu. Oyuncuların hala top kazanmak ve topun kontrolünü sağlamak zorunda olduğunu söyleyen Woodman aynı zamanda topu ileri taşımak, şut çekmek ve gol atmak için de çabalamaları gerektiğini belirtti. Woodman özellikle Dünya Kupası’nda hücum odaklı oyun tarzının örneklerini gördüğümüzü ifade etti.

Ayakkabıyı dıştan içe doğru tasarlayan tasarımcı öncelikle her ayağa uyum sağlayabilen yeni geliştirilmiş Quadfit örgü yapısına odaklandı. İlk kez PhantomVSN’de kullanılacak olan Quadfit malzemesi, dört eksende örülmüş binlerce ince kablodan oluşuyor. Her bir örgü bağımsız şekilde hareket edebildiği için malzemenin şekil değiştirmesine ve futbolcunun ayağının şeklinde adapte olmasına imkan sağlıyor. Böylece ayak her yönden desteklenmiş oluyor.

Malzeme aynı zamanda şeklini koruyacak şekilde tasarlandı. Böylece kullanımın ardından normal pozisyonuna geri dönebiliyor. Bu özellik kullanıcıların ayakkabıdan tam performans alabilmek için bir süre giymek zorunda kalmasının önüne geçiyor. Woodman, PhantomVSN’lerin kutudan çıktıkları anda maçta kullanılmaya hazır olduğunu söylüyor.

Ayakkabılar aynı zamanda Nike’ın popüler Flyknit malzemesini de kullanıyor. Böylece oyuncular ayakkabıyı bir çorap gibi kolayca giyebiliyor. Ayakkabının hiç bağcığı yok gibi görünüyor ancak bağcıklar Flyknit dış yüzeyin altında gizli. Nike bunlara hayalet bağcıklar diyor. Bağcıkların üzerindeki Flyknit malzeme ayakkabının düz bir yğzeye sahip olmasını sağlıyor. Böylece futbolcular ayaklarının herhangi bir bölümüyle topu kullanabiliyor.

Ayak taraması ve ağır çekim kullanıldı

Nike, top kontrolü araştırmalarını Oregon’daki Nike Spor Araştırmaları Laboratuvarı’nda gerçekleştirdi. Ekip gol atmadan önce oyuncuların topla olan doğal etkileşimini ayak tarama teknolojileri ve ağır çekimlerle inceledi. Böylece, topla en iyi etkileşimi sunacak ayakkabı hazırlandı. Woodman ayakkabı tasarımının üçgen bir yapı üzerine inşa edildiğini söylüyor. Üçgendeki her nokta ayaktaki üç önemli kemiği örtüyor: topuk kemiği, aşık kemiği ve ilk metatarsal kemik. Bu kemikler top kontrolünde kritik rol oynuyor.

Woodman “Phantomları tasarlarken dar alanlarda hareket etme konusunda uzmanlaşmış ve hücum için, başkalarının göremediği boşlukları görebilen bir savaşçıyı düşündük. Phantomlar pozisyondan bağımsız bir ortamda, ayakta top varken birden fazla yöne manevra edebilmeyi kolaylaştırıyor.” diyor.

PhantomVSN kramponlu ve kramponsuz olarak üretilecek. Ayakkabıda ayrıca NikeReact tamponlama teknolojisi de kullanılacak.

Kaynak: Dezeen

Önümüzdeki sezon Avrupa’da top koşturan futbolcuların giyeceği Nike ayakkabılar daha çok hücum futbolunu destekleyecek şekilde tasarlandı. Dünya Kupası’nın ardından Nike son teknoloji ürünü ayakkabılarını tanıttı. PhantomVSN adlı ayakkabılar bir önceki model Magista’nın yerini alacak. Magista daha çok defansif orta saha oyuncuları göz önünde bulundurularak tasarlanmıştı. Nike Football Kıdemli İnovasyon Tasarımcısı Phil Woodman’a göre son yıllarda oyun tarzı değişti ve daha çok hücum futbolu ön plana çıkmaya başladı. Woodman yeni ekipmanların da bu oyun tarzını desteklemesi gerektiğini söylüyor.Bir yanıt

Yorumunuz: