Huawei Windows işletim sistemli bilgisayarının çıkışını erteledi

Huawei, ABD’nin kara liste kararı dolayısıyla Amerikalı tedarikçilerle çalışmakta zorlandığı için yeni bilgisayarının piyasaya çıkışını erteledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli teknoloji devi Huawei, Donald Trump’ın koyduğu ticari engellemelerin sonuçlarını yaşamaya devam ediyor. Firmanın uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni bilgisayarının çıkışı Amerikalı tedarikçilerle işbirliği yapmakta zorlandığı için askıya alındı. Bu, firmanın Amerikan teknolojisine erişimini engelleyen ambargo sebebiyle iptal ettiği ilk ürün.

Huawei’nin tüketici bölümünün CEO’su Richard Yu, Matebook serisine dahil yeni ürünlerinin çıkışının belirsiz bir süre iptal edildiğini açıkladı. ABD’nin yasaklı firmalar listesinde yer almanın Amerikan şirketlerinin Huawei’ye ürün satmasını engellediğini söyleyen Yu, iptal kararının arkasındaki sebebin bu olduğunu ekledi. Bilgisayarın yakın bir gelecekte piyasaya sürülüp sürülmeyeceği ise, yasağın ne kadar süreceğine bağlı. Yu, yasağın uzun sürmesi durumunda bilgisayarın hiçbir zaman piyasaya çıkmayacağını kabul etti.

Huawei tüketici ürünlerinin önemli bölümlerini Amerikalı şirketlerden tedarik ediyordu. Matebook X Pro bilgisayarları da Microsoft Windows işletim sistemi ve Intel çipleriyle çalışıyor.

ABD’nin kara listesinin sonuçları Huawei’nin akıllı telefonlarını şimdilik o kadar da etkilemedi, ancak uzmanlar ABD teknolojisine erişiminin olmamasının şirkete zarar verebileceğini kabul ediyor. Firmanın tüketici bölümünden Shao Yang, Salı günü yaptığı açıklamada dünyanın en çok satan telefonu olma planlarının gerçekleşmesinin düşündüklerinden daha uzun süreceğini söyledi. Huawei şu anda Güney Kore markası Samsung’u takiben en popüler ikinci akıllı telefon pozisyonunda.

Kaynak: CNBC

Çinli teknoloji devi Huawei, Donald Trump’ın koyduğu ticari engellemelerin sonuçlarını yaşamaya devam ediyor. Firmanın uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni bilgisayarının çıkışı Amerikalı tedarikçilerle işbirliği yapmakta zorlandığı için askıya alındı. Bu, firmanın Amerikan teknolojisine erişimini engelleyen ambargo sebebiyle iptal ettiği ilk ürün. Huawei’nin tüketici bölümünün CEO’su Richard Yu, Matebook serisine dahil yeni ürünlerinin çıkışının belirsiz bir süre iptal edildiğini açıkladı. Bilgisayarın yakın bir gelecekte piyasaya sürülüp sürülmeyeceği ise, yasağın ne kadar süreceğine bağlı. Yu, yasağın uzun sürmesi durumunda bilgisayarın hiçbir zaman piyasaya çıkmayacağını kabul etti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği