ARM de Huawei ile çalışmama kararı aldı

Britanyalı yarı iletken ve çip üretici şirket ARM, Huawei’yle çalışmayı bırakmasına sebep olarak ‘ABD temelli bir teknolojiye’ dayandıklarını söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Görünüşe bakılırsa Huawei ABD’nin koyduğu yasak yüzünden dünya çapında olumsuzluklar yaşıyor. BBC’nin yaptığı bir habere göre yarı iletken ve çip üretici şirket ARM de çalışanlarına artık Huawei ile çalışmayacaklarını açıkladı. Huawei’nin yonga üzeri sistem (SoC) bölümü HiSilicon’a büyük darbe vuracak bu gelişmeyle firmanın gelecekte akıllı telefon çipleri üretimi riske giriyor. ABD’nin getirdiği yasağın ardından Intel ve Qualcomm şirketleri de Huawei ile çalışmayacak.

ARM’ın kararı, şirketin İngiltere’nin Cambridge şehrinde ikamet etmesi ve 2016 yılında da Japon Softbank tarafından satın alınmış olması sebebiyle biraz şaşırtıcı; ancak ARM durumu ‘ABD temelli bir teknolojiye dayandıklarını’ söyleyerek açıklıyor. ARM’ın sekiz tanesi ABD’de olmak üzere dünya çapında 40’tan fazla ofisi bulunuyor.  

Huawei’yle ilgili gelişmelerde bugün

  • Reuters’a göre İngiltere’nin en büyük cep telefonu operatör ağı EE, Huawei cihazlardaki kullanımını, ‘’durumlar belirginleşene kadar’’ durdurma kararı aldı.
  • Bir diğer Reuters haberine göre Huawei’yle ilgili bu belirsizlik çoğu kullanıcının cihazlarını satmasına sebep olmuş; öyle ki Asya’daki bazı perakendeciler de Huawei marka telefonları satın almayı reddediyormuş.
  • Huawei 2016’da Windows dizüstü bilgisayar üretimine başlamıştı ancak konulan ambargodan Microsoft ve Intel işletim sistemleri de etkileneceği için bu konunun da geleceği tehlikede görünüyor. Resmi internet sitesinden Huawei bilgisayarları kaldıran Microsoft’un yakında resmi bir açıklama yapması bekleniyor.
  • Huawei’den sonra Trump hükümetinin yasak listesinde sıra başta Hikvision olmak üzere Çinli video-gözetleme firmalarına gelebilir.
Kaynak: Ars Technica

Görünüşe bakılırsa Huawei ABD’nin koyduğu yasak sayesinde dünya çapında olumsuzluklar yaşıyor. BBC’nin yaptığı bi habere göre yarı iletken ve çip üretici şirket ARM de çalışanlarına artık Huawei ile çalışmayacaklarını açıkladı. Huawei’nin yonga üzeri sistem (SoC) bölümü HiSilicon’a büyük darbe vuracak bu gelişmeyle firmanın gelecekte akıllı telefon çipleri üretimi riske giriyor. ABD'nin getirdiği yasağın ardından Intel ve Qualcomm şirketleri de Huawei ile çalışmayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği