Huawei Kuzey Kore’ye kablosuz ağ altyapısı kurulmasına yardım etmiş

Çin telekomünikasyon devi Huawei'in, Kuzey Kore'nin ilk kablosuz ağı olan Koryolink'i inşa etmesine yardımcı olduğunu gösteren belgeler sızdırıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

The Washington Post‘un Pazar günü yayımladığı bir habere göre Çin telekomünikasyon devi Huawei, Kuzey Kore hükumetinin kablosuz ağ kurmasına ve işletmesine gizlice yardım etmiş.

Gazetenin ulaştığı belgelere göre Huawei, Çin hükumetine ait Panda International Information Technology şirketiyle en az sekiz yıldır çeşitli projelerde çalışıyor. Eski bir Huawei çalışanı, detaylı bir hesap çizelgesi paylaşarak bilgilerin kamu menfaatine olduğunu söyledi. The Washington Post da geçmiş iş emirlerini ve kontratlarını yayımladı.

Huawei: “Kuzey Kore’de faaliyetimiz yok”

Bütün bunlar göz önüne alındığında paylaşılan bilgiler, ürünlerinde Amerikan teknolojisi kullanan Huawei’in Kuzey Kore’ye teçhizat sağlamak için ABD ihracat kontrollerini ihlal ettiği konusunda endişe yaratıyor. Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, Huawei ile Kuzey Kore arasında olduğu iddia edilen bağlantıları inceliyor. The Washington Post‘a açıklama yapan Huawei ise Kuzey Kore’de herhangi bir faaliyeti olmadığını söyledi.

Kaynak: The Bill

The Washington Post'un Pazar günü yayımladığı bir habere göre Çin telekomünikasyon devi Huawei, Kuzey Kore hükumetinin kablosuz ağ kurmasına ve işletmesine gizlice yardım etmiş. Gazete geçmiş iş emirlerini ve kontratlarını yayımladı. Paylaşılan bilgiler, ürünlerinde Amerikan teknolojisi kullanan Huawei'in Kuzey Kore'ye teçhizat sağlamak için ABD ihracat kontrollerini ihlal ettiği konusunda endişe yaratıyor. Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, Huawei ile Kuzey Kore arasında olduğu iddia edilen bağlantıları incelerken Huawei ise Kuzey Kore'de faaliyeti bulunmadığını belirten bir açıklama yaptı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği