Hoşçakalın

Yaklaşık 5 yıldır dünyadaki gelişmeleri takip etmeye odaklanan Dünya Halleri sitesi, yayın hayatına bugün itibarıyla son veriyor.

Dünya Halleri yayın hayatına 2 Kasım 2014 tarihinde başladı. Bugün itibarıyla tam 1.739 gün olmuş. Bu siteyi hayata geçirirken amacım, her anlamda alabildiğine içine kapanan Türkiye’deki insanlara akıntısına kapılıp gittikleri gündemin yanısıra dünyada neler olup bittiğini aktarmaktı. Öte diyarlarda olup-biten, önem taşıyan ancak medyada kendine yeterince yer bulamayan; hatta bazen bahsi dahi geçmeyen konuları derlemek; ilham vermek, hayal kurdurmak istiyordum.

Pazar günleri yayınlanan Haftalık özetler ile başlayan bu çabada giderek artan okuyucu sayısına paralel olarak ‘dil engeli’ denen şey ile tanıştım. Ziyaretçilerin büyük bir bölümü özetlerde yer verdiğim yabancı dildeki bağlantıları takip edemiyor, bu da aktardığım gelişmelerin karşılığını tam olarak bulamamasına yol açıyordu. Bu sebeple hafta sonu özetlerinde değineceğim konuları hafta içi elimden geldiği kadarıyla Türkçeye çevirerek yayınlamaya başladım. Ne var ki mevcut iş yoğunluğum bir yandan gündemi filtreleyip bir yandan da çeviri yapmama izin vermedi. Bu sebeple çeviri yapmak için bir ekip kurmak zorunda kaldım.

Böylece Dünya Halleri,okuduğunuz bu yazı haricinde 6 bin 363 haber, 249 haftalık özet, 59 spor özeti ve 58 pazarlama iletişimi özeti yayınladı. Dünyayı değiştiren olayları, ana trendleri; spordan sanata, uzaydan sağlığa, otomotivden kripto paralara kadar mümkün olduğunca geniş bir çerçevede ele alıp aktaran bir kaynağa dönüştü. İçeriğimizin düzgün bir Türkçeye sahip olması için titizlikle çalıştık. Pek çok emsalinin aksine, yer verdiği gelişmelerin kaynaklarını paylaşan, tuzak başlık aldatmacalarına girmeyen, foto galerilerle çile çektirmeyen, mümkün olduğunca tarafsız, ön yargısız bir yayın politikası izledik. Okunabilirliği en üst seviyede tutmak adına her haberde tek tıklamayla ulaşılan ayrıca bir özet dahi hazırladık. Aynı gerekçeyle reklamsız bir yayın politikası izledik. Çok teklif edilmesine rağmen hiçbir ücretli içerik yayınlamadık. Sponsorluk desteği sunan iki şirket haricinde sayfalarımızda hiçbir reklam yer almadı. Bütün bu özverili çabanın karşılığını okur mesajlarında, sosyal medya paylaşımlarında ve çeşitli platformlarda hakkımızda yazılan yorumlarda fazlasıyla aldık.

Ne var ki geldiğimiz noktada ortaya çıktı ki, ulaştığımız günlük ortalama 30 – 40 bin ziyaretçi bandındaki (ülke nüfusuna kıyasla son derece az fakat kıymetli) kitle, hayallerimize ulaşmaya yetmiyor. Ayakta kalmak için gereken çabayı göğüsleyen yazı ekibinin ve teknik altyapının maliyeti kendi maddi imkanlarımla yürütebileceğim eşiği çoktan aşmış durumda. (Hiçbir karşılık beklemeden içeriğimize katkı sağlamak isteyenler olduysa da neredeyse tamamı bir saman alevi gibi yanıp, söndü.)

Sponsorluğa olumlu bakan şirketlerin ayırabildiği bütçeler hayli kısıtlı ancak karşılığındaki beklentileri sitenin genetiğini bozacak, okurun gözünde sıradanlaştıracak türdendi. Okur desteğine başvurmak da bir seçenek olarak aklıma geldiyse de bu yöndeki mevcut çabaların nasıl güdük kaldığına şahit olduğumdan vazgeçtim.

Ben bu yola sıradışı, farklı bir şey yapmak için çıkmıştım. Sıradan, benzer, öylesine bir şey olmasındansa hiç olmaması her anlamda daha hayırlı olur diye düşündüm. Doğrudur, yanlıştır; ayrı.

İçimde kalanlar

 • Haftanın Özeti serisini bir yıllık almanak olarak yayınlayabilmeyi çok isterdim (İçeriği hazır olmakla birlikte yoğun bir editöryal çalışma gerektiriyordu. Yayınevleri Türkiye’de böyle bir alışkanlık olmadığı gerekçesiyle basmaya yanaşmadı. Elektronik formatına ise hiçbir şirketi ikna edemedim)
 • İçeriğimizi bir podcast ve Youtube kanalı ile farklı formatlarda aktarmayı isterdim (Bu konuda yardımcı olmak isteyenler oldu ancak ben sürekliliği sağlamayacak kadar yoğun bir tempoda çalıştığım için başlamaya cesaret edemedim.)
 • Televizyonun hala en büyük ortak payda olduğu Türkiye’de Dünya Halleri’ni bir TV programı olarak ekranlara taşımak çok güzel olurdu. (Görüştüğüm TV kanallarının hepsi sponsor istedi. Sponsorluk için kapısını çaldığım hiçbir şirket olumlu yanıt vermedi.)
 • Bir mobil uygulama iyi olabilirdi. (Çoğu kullanıcı telefon ya da tabletinin web tarayıcısını kullanmak yerine uygulamadan takip etmeyi tercih ediyor. Ancak sitemizin kendine has bazı teknik altyapı detayları elimizi kolumuzu bağladı.)

Sonuca gelirsek: Son derece nezih bir kitleye ulaşan Dünya Halleri sitesi 25 yıllık medya hayatımda en çok emek verdiğim ve en gurur duyduğum projelerden biri olarak defteri bugün alnının akıyla kapatıyor. Güzel ve faydalı bir kaynak oluşturmaya çalıştık. Daha iyisi mutlaka olabilirdi. Gücümüz ve kaynaklarımız bu kadarına yetti. Site ve arşivimiz yayında kalacak ancak artık yeni bir içerik eklenmeyecek.

En başta bu güne kadar benimle birlikte siteye emek veren gelmiş-geçmiş bütün editörlerimize, destek olan kurumlara ve elbette bizleri bu yolculuğumuzda yalnız bırakmayan siz okuyucularımıza bütün kalbimle teşekkürlerimi sunarım.

Başka bir heveste yeniden karşılaşmak dileğiyle.

588 Yorum

 • Çok üzüldüm, anlık bildirimi açmış ve haberlerinizi anlık olarak takip ediyordum. Emeğinize sağlık…

 • Çok faydasını gördüğüm ve okumaktan keyif aldığım hatta kendi blog sayfamı yazmamı sağlayan müthiş bir başyapıttı. Başta sana olmak üzere amirim emeği geçen herkese çok ama çok teşekkür ederim.

 • Üşke sınırları içerisinde yer alan Türkiye standartlarının üzerinde bir çalışmaya daha elveda…

 • Her gün severek okuyordum.. Elinize emeğinize sağlık.. Arkadaş gibiydik Dünya Halleri ile.. Selamlar..

 • Ne yapacağız abi biz şimdi, bu kadar güzel bilgiye nasıl ulaşacağız, büyük bir kayıp :(

 • Hafanın özeti hiç aksatmaksızın, keyifle takip ettiğim tek haber bülteniydi. Bir ömür takip edebilmeyi dilerdim. Son bir içerik oluşturarak sizi ilgiyle takip eden benim gibi arkadaşlara haftanın özetinde hazrıladığınıza benzer içeriklere hangi kaynaklardan ulaşabileceğimizi anlatırsanız çok sevinirim.
  Her şey için çok teşekkürler.
  Saygılarımla.

 • emeginize saglik, cok uzucu bir haber oldu benim icin, takip ettigim tek turkce siteydi :( umarim birgun tekrar devam edersiniz yayin hayatina

 • Çok üzüldüm. Çok yakın bir dostumu kaybetmiş gibi oldum. Harika bir gündem ve bilgi kaynağıydı. Şimdiden Türkiye web tarihine girdi. Başt a siz olmak üzere, emek veren herkese teşekkürler ve tebrikler. Tanrı sizi korusun.

 • Keyifle takip ettiğim tek websitesiydi. Özenli çalışmalar her haliyle belli oluyordu, başka kaynak aramadan dünyada olup biten gelişmeleri takip ettiğim yerdi…burada kalmasına çok üzüldüm… Keşke yapabileceğimiz birşey olsaydı…

 • Emeklerinizin hak ettiği yeri bulduğu bir platformda buluşmak dileğiyle. Kattıklarınız için sonsuz teşekkürler.

 • Açık ara en kaliteli, en yalın, en faydalı, en okuyucu dostu, en ilginç haber sitesiydi. Boş vakit bulduğun her an, yollarda duraklarda kaldığım yerden haftanın özetini okumak alışkanlık olmuştu. Ne diyelim. Emeğinize sağlık ve kucak dolusu teşekkürler.

 • “O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık.”

 • takip ettiğim tek siteydiniz.Üzgünüm.Umarım gönlünüze göre güzel şeyler tekrar üretirsiniz.
  Tüm emekleriniz için teşekkürler

 • Hoşçakal başlığını gördüğümde kötü bir his yok olmaz demek istedim ama çok üzüldüm. Radikal gazetesini kapattıklarında kültürel alanımız kurak kaldı. Şimdi çok sevdiğim bir sitenin kapanması nefesimin kesilmesi gibi oldu.
  Lütfen bir kez daha düşünün.

 • Kapanacak kadar tiraj alamamışsa normaldir. Sevdiğim bir siteydi.
  Değerli katkılarınızdan dolayı sizi tebrik ederim.
  Hakkınızı helal edin.

 • Harika bir siteydi, sonlandığını görmek üzücü. Bu kadar gelişmeyi takip edebilmek için onlarca siteyi taramak gerekiyor, bunun yerine “Reader’s Digest” tadında hazır hap alıyorduk ne güzel.

  Emeklerinize sağlık, ileride yapacağınız diğer güzel projeleri görmeyi isteriz… Teşekkürler!

 • Çok üzüldüm. Her gün merakla ve severek takip ettiğim tek siteydiniz. Keşke devam edebilseniz…

 • Türkiye’de Türkçe dilinde ulaşılabilen gerçekten kaliteli ve dünyada olan biteni en doğru şekilde yansıtan şahane bir gündem ve bilgi kaynağıydı… Çok üzülüyorum böyle değerleri kaybediyor olmamıza –
  Bütün emekleriniz için çok teşekkürler, dilerim yine yollarımız kesişir.

 • Elinize sağlık. En kaliteli içeriklere sahip türkçe sitelerden biriydi. Bu siteden yola çıkarak benzer bir yapı üzerine çalışıyorum umarım sizinki kadar olmasa da kıyısından köşesinden bir kalite yakalayabilirim. Bu kararınızın çok ciddi bir tepki alacağını düşündüğüm için Dünya Halleri sitesi bir şekilde yayın hayatına tekrardan başlar diye düşünüyorum. Umarım haklı çıkarım :)

 • Türkiye Internet dünyasına dair en nadir ve değerli şeylerden birinin gitmesi çok üzücü. Emeği geçen herkesin eline sağlık.

 • Clickbait olmadığı için siteyi takip ediyordum gerçekten vizyon veren bir siteydi üzüldüm. Emeğiniz için teşekkürler.

 • Kendimizi ülkede yaşananlara o kadar kaptırıyoruz ki o akıntı içinde sürüklenip giderken dünyada olanları kaçırıyoruz. Sayenizde kendimiz dışındaki dünyaya bir pencere açılmıştı. Bu yolculukta çok zor işlerin altından kalktınız. Böyle bir işe giriştiğiniz için önce cesaretinizden dolayı alkışlıyorum sonrada öncülüğünüzü tebrik etmek istiyorum. Emeğinize sağlık. Severek takip ediyordum dünyahalleri’ni. Eminim daha iyi işlere imza atacaksınız…Size ve ekibinize başarılar diliyorum.

  Sevgi ve mutluk hep sizinle olsun.

 • Dijital dünya bir faydalı içeriğini daha kaybetti. Saçma ve komik! şeyler milyon tık alırken bu tarz bilgi içerikleri maalesef yeterli ilgi görmüyor. Tek söyleyebileceğim: üzgünüm..

 • Abi bir hal caresi yok mu, ulkem adina umutlanma sebebimdi burasi. Kapanmasin birseyler yapalim

 • Emeğiniz için çok teşekkürler. Büyük bir zevkler takip ettiğim bir siteydi. Keşke …

 • İyilik yap denize at, balık bilmezse Halik bilir.
  Beş yıllık çalışmalarınız için, emeğinize, aklınıza, elinize sağlık.
  Bundan sonraki çalışmalarınızda da başarılar.

 • Büyük bir emek ve adanmışlıkla harika bir iş yapmanın gururunu taşıyan sizlerin yokluğu şimdiden hissedilmeye başlandı. O güzel insanlar bilgi, niyet ve tecrübelerinizle gittiniz, şimdi internetin tekdüzeliğine, kalitesizliğine kaldık…

 • Clickbait olmayan içeriği süper siteydi. Vizyon katıp ufuk açıyordu. Keşke gitmese, herşey için teşekkürler emeğinize sağlık.

 • Online içeriklerde sayı inanılmaz bir hızla artarken kalite maalesef düşmeye devam ediyor. Bu ortamda dünyahalleri beğenerek takip ettiğim az sayıda bilgi kaynaklarından biriydi. Karar üzücü, ama gerekçeleri okuyunca da diyecek bir şey yok ; en azından bugüne kadarki varlığınız için teşekkür ederim.

 • Yapma üstat böyle haber verilir mi? Bu gibi güzel işler zaten yeteri kadar çıkmıyor, çıkanlar da destek bulamıyor. Madem destek gerekiyordu, keşke siteyi reklama boğsaydınız da bu kaliteli içeriği sizi saygı ile takip eden insanlara ulaştırmaya devam edebilseydiniz. Ama belli ki böyle gerekti, emeğinize sağlık. Yine böyle kaliteli işlerle sizinle yeniden buluşmak dileğiyle sevgili Serdar hocam. Ülkenin yetiştirdiği sizin gibi güzel insanlara selam olsun.

 • Teşekkürler “dünya bizi kıskanıyor” güzel işlere sahip çıkamıyoruz

 • Çok üzücü bir haber. İlgi ile takip ediyordum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 • Son derece üzücü. Peki neden? Bilgiye olan talebin az olmasından. Ne desek çok bir şey ifade etmeyecek. Ellerinize Emeklerinize sağlık. Farklı mecralarda izlemeye devam edeceğiz.

 • her şey için size ve ekibe teşekkürler amirim. umarım daha önceki örnekleri gibi, bu süreç de daha iyisi için bir vesiledir.

 • O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, medyanın piçine kaldık.

 • Şu çok komik “hiçbir reklam almadan…” sebebi neydi ki? Reklam almıyoruz, biz para kazanmak için bu işi yapmıyoruz demek yerine keşke reklam alıp para basssaydınız. Çünkü bu masturbasyondan bıktık. İyi ki kapanmışsınız. Şaka şaka üzüldüm bende ama birazcık üzüldüm.

 • Süpersiniz, ilk duyduğum günden bu yana kesintisiz takip ettiğim tek siteydi. Günlük 30-40 bin kişi yaptığınız iş için çok az olabilir ancak yaptığınız işle Dünya’yı değiştirecek insanların gözü kulağı oldunuz.

 • En çok pazar özetlerini özleyeceğim. Keşke devam etseydi. Gazete eki olsun veya ücretli yayın olarak olsun yine de devam etme şansı yok mudur?

 • İnternetin bedava bilgi olarak görüldüğü ülkemizde bu tür girişimlerin devam edebilmesi için girişim sahibinin büyük maddi kaynak ayırması gerekiyor ne yazık ki.

 • Teşekkür ederim. Yolunuz açık olsun İnşaAllah yeni projelerle sizi yeniden görmek isterim. İçinizdeki faydalı olma isteğini hiç Bir şekilde kaybolmasına ölmesine izin vermeyin.

  🙂🙂🙂

 • Yapma be abi patreon gibi sitelerden okuyanlar olarak yardım yapabilidik. Biz sitemimizi yapalım gerisi sizin vicdanınıza kalsın. Herşey için teşekkürler.

 • Zaten sınırlı kaynak var vizyonumuzu beseleyebildiğimiz, en önemlilerinden bir tanesi kaybetmeseydik keşke. Emeğinize sağlık. Ekranımın sağ üstünden gelecek o bildirimleri özleyeceğim.

 • Çok üzücü, kendi adıma siteyi okumak haricinde başka bir şey yapmamış olmaktan dolayı üzüldüm. Fongogo’da bir kampanya yapılabilir miyidi? Yıllarca Açık Radyo’da program yaptım, onlar da dinleyici destek projesi ile ayakta duruyorlar. Biz okuyucular olarak belki size destek olabiliriz?

 • Üzüldük gerçekten, ben geç keşfedenlerdenim. Biz Türklerin maalesef pek okuma isteği olmuyor. İngilizce olsa idi ayakta kalınabilirdi belki, global örnekleri bir şekilde ayakta. Okumama üzerine olan bir toplumuz. Serdar beyin büyük bilgilendirme çabası vardı bu konuda. Ellerine sağlık herkesin, çok çok iyi bir amme hizmeti idi. Serdar bey bence gene boş duramaz, bu ülke için güzel şeyler yapmak isteyen güzel insanlardan bir tanesi. Teşekkürler, üzülerek size de hoşçakalın…

 • Bu habere her ne kadar üzülsem de bu kararınızda da sistematik bir sonuç çıkartmışsınız. Hem de vizyonunuzdan taviz vermeden devam ettiniz. Herşey için teşekkürler :)

  Sizin ve ekibinizin emeklerine sağlık.

 • Sizi radikal de takip ederdim. Sonrası ise zaten sevdiğim kalemini kullanabilen değerli, öğrenmeyi, öğretmeyi, emek vermeyi seven biri olarak gördüm. Yazılarınız ufuk açıcı, gülümseten düşündüren yapıları hep oldu. Emeğinize sağlık ve siz kolay kolay bu kararı vermezdiniz. Vermezsiniz. Kararınıza saygı duyup destekliyorum. Ve biliyorum bu başka bir selama gebe. :)

 • Ben kapanmasını istemiyorum, kapanmaması için de gönüllü olarak destek olabilirim sosyal medya ve dijital reklamlar tarafında, Serdar Bey. İşimi de para alıyormuş gibi yaparım, sallamasyon çalışmam.

 • Amirim, uzun zamandan beri büyük bir keyifle takip ediyordum. Gerçekten kaliteli ve büyük bir özenle yapmış olduğunuz bu içeriği bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Keşke bu hikaye burada bitmeseydi, ellerinize ve emeğinize sağlık…

 • Her guzel sey gibi bunun da sonuna geldik. Maalesef Turkiye’de kalite ve bilgi degersizlesti iyice. Hayatin her alaninda kalite dustu. Onceden bir is adami deyince Koc akla gelirdi, simdi Ali Agaoglu, sanatci deyince Muzeyyen Senar, Zeki Muren, Mahsuni gelirdi simdi pavyon calgicilari, bir seviye, bir kalite vardi herseyde…

 • Elinize sağlık.Gerçekten üzüldüğümü belirtmek isterim.Umarım yeni projelerle topluma çok değerli katkılar vermeye devam edersiniz.

 • Her şey için teşekkürler. Nitelikli bir yayının daha sonuna geldik demek, çok üzücü. Ülkede nefes alınan yerlerden birini daha kaybetmiş gibi hissediyorum T_T. Tüm ekibe başarılar ellerinize emeğinize sağlık.

 • Her şey için teşekkürler. Sizin bakış açınıza ihtiyacımız var, kendinizi mahrum etmeyin görünür ve ulaşılır olun lütfen.

 • Çok şey öğrendim/öğreniyordum sizden. Ülkede nefes alabildiğimiz belkı en temiz kaynaktınız. Bu da kesildi ne yazık kı… Çok çok üzüldüm.
  Ellerinize emeklerinize sağlık.

 • İlker Canıklıgil’in Emrah Sefa Gürkan ile yaptığı gibi bir program yapmayı düşünür müsünüz? Sizi youtube ortamında güzel içerikler paylaşarak görmek isteriz. Bu yazıyı okuyorsanız bir bakın derim.

 • Üzüldüm amirim, çok üzüldüm. Yıllardır takip ettiğim ve inanın çok şey öğrendiğim, bana çok şey katan bir emek ürünüydü. Aklınıza ve emeğinize sağlık. Ben sizi takip etmeye devam edeceğim, umarım en kısa zamanda “başka bir heveste” yine karşılaşırız. Teşekkürler.

 • Ne diyelim son derece üzücü bir içerik olmuş bu. Size ve ekibinize teşekkür ederiz ancak bir ricamız olabilir. İçerik olarak eklemeseniz bile e-bültenlere devam edebilir misiniz? Kaynakların neresi olduğunun hiçbir önemi yok. Bilgi bir hazinedir ve ulaşmamıza aracılık edin.

 • Her sabah maillerime baktıktan sonra, işe başlamadan önce veya bulduğum kısa aralarda dünyada neler oluyor sorusuna vermiş olduğunuz entellektüel pencere için teşekkür ederim. Yayın hayatınızın bitmesine gerçekten çok üzüldüm. Umarım tekrardan “merhaba” diye bir mail gelir sitenizden.

 • Aylik belirli bir rakam abonelik seklinde yapsaysiniz talep alabilirdiniz. Sahsen ben ve benim gibi dusunen, okumaktan zevk alan kitle mutlaka abone olurdu diye dusunuyorum. Cok kaliteli bir platform yaratmistiniz. Emeginize saglik. Her son yeni bir baslangictir.

 • Okuyucularını üzen bir karar olmasına rağmen çok haklısınız Serdar bey. Göstermiş olduğunuz insanüstü ilgi alaka ve gayretiniz için size ve ekibinize çok teşekkür ediyorum.

 • Günlük olarak takip ettiğim tek sayfaydınız. Kaliteli yayın anlayışınız ve verdiğiniz emekler için tüm ekibe teşekkür ederim.

 • Tum cabalariniz icin cok tesekkur ederim. Cok keyifli bir newsletter idi. Daha iyilerini yapmaniz dilegiyle.

 • Kapanmış olması gerçekten üzücü. Kendine has ender bir oluşumdu gerçekten.
  Umarım ayakta kalmasını sağlayacak oluşumlar kaybedilen değerin farkına varır ve elbirliğiyle bir adım daha öteye taşırlar.
  Yoksa kara cehaletimiz bir ton daha artmış olacak.

 • Tabii ki üzüldük ama emeklerinize sağlık. Önümüzdeki projelerinizde okuyucunuz olabilmek dileğiyle amirim.

 • Öncelikle, bunca zamandır bizi zenginleştirdiğiniz için çok teşekkür ederim.
  Hele ki bu çalışmayı hiçbir karşılık beklemeden , kendi manevi zenginleşme zamanınızı ve de maddi kaynaklarınızı harcama uğruna yaptınız, size minnet duyuyorum.
  Kapanış yazınız da her zamanki gibi çok samimi olmuş.Özellikle içimde kalanlar kısmını çok faydalı buldum. Ben de haddim olmayarak , bu teşekkür mesajında, içimde kalmasın demek istedim:
  Bu platformu takip eden yaklaşık 40 bin kişi , sanki bir derginin elektronik aboneliğine üye olmuşcasına bu platforma para öder diye düşünüyorum. Ortalama aylık bir bilim & teknoloji dergisi parasını size ödemeye hazırım. Aylık 15 TL den hesap yapsak, yıllık peşin ödemede 150 TL desek. Hatta şu anda bu platforma üye olmayan yeni bir üye ve abone getirdiğimizde yıllık üyelik 150 değil 100 TL /kişi olsa ve hepimiz birer yeni üye kazandırmayı misyon edinsek,yaklaşık 100 bin üye x 100 TL = 10 mio TL eder. Belli bir oranda olumsuz dönüşler olacaktır, masrafları da bilmiyorum ama 2/3 olumlu dönüş yapsa , umarım sistemi döndürmeye yeter.
  Eğer abonelik sistemi yasal bazı noktalara takılıyorsa, bazı başlıklara içerik sponsorluğu/bağışı/desteği olarak bu meblağ toplanabilir. Bu modeli dinlemek istediğimiz radyolarda yıllardır yaptığımız için önerdim.
  Bu iş modelini bir anketle sorgulasanız ve yeterli olumlu cevap gelirse bir yıl daha yaşatma şansımız olmaz mı acaba?
  Hariçten gazel okudum, çok zaman ve yerinizi aldım ama iyi niyetli bir öneri denemesiydi; yazmasam içimde kalırdı.
  Bilgi , sevgi ve saplık hep sizinle olsun , emeklerinize sağlık.
  O Pala

 • Ya bagış vs başka bir çözum olamaz mıydı? Neden her iyi site ayni sonla noktalaniyor :((((((

 • Yaklaşık 1.5 senedir takip ediyorum. İçeriklerinizden çokça faydalandım, pocket’ım dunyahalleri.com yazılarıyla dolu. Bu habere içim acıdı. Nasıl ayakta tutarız, patreon vb. yöntemlerle biz okurlar destek olalım demek isterdim ama yazıdaki “Hiçbir karşılık beklemeden içeriğimize katkı sağlamak isteyenler olduysa da neredeyse tamamı bir saman alevi gibi yanıp, söndü.” ifadeniz ve zaman zaman konuk olduğunuz medyascope’un bile patreonda $3826’a ancak ulaştığı gerçeği bunun aslında sürdürülebilir olmayacağını fark ettirdi. Emeklerinizden çokça istifade ettik, hakkınızı helal edin.

 • Londra’da yasiyorum ve kayitli olup mail yoluyla bildiri aldigim tek web sitesiydi. Her sabah uyandigimda ilk isim maili kontrol edip dunyahalleri’ni okumakti. Verdiginiz butun emekler icin kendi adima cok tesekkur ederim. Eminim baska hayallerinizi daha gerceklestireceksiniz ve onlarda yine cok guzel olacaktir.

 • Hergün keyifle takip ediyordum; çok şey öğrendim elbette. Adeta binlerce safsata içinde parlayan değerli bir taştı. Ülkemizde iyi şeyler çabuk sona eriyor maalesef. Emeğinize sağlık. Diğer projelerinizde yolunuz açık olsun.

 • Yazıları gereksiz uzatıp, emekli veya çalışmayan insanlara birşeyler anlatır gibi anlatmayan, sade, öz ve güzel bilgi veren bu güzide içerikleri özleyeceğim.

 • Sevgili Amirim, abim MSerdarK ki çok yakışan bir tümcedir benim için. Sen hayatımda olduğu için kendimi çok şanslı hissettiğim sayılı kişiden birisin. Teknoloji merakından ama incelikli merakından kelimelere yaptırdığın taklalı cümlelerden ne dersen ondan görmeden sevdim. Yoğun hayatın, büyüyen bebişler, sınırlı kitle kabul edilebilir ama üzücü sonuçlar benim gibi düşünenler için.

  Yaptığınız herşey için sana ve ekibe tek tek teşekkür ederim. Umarım bir YouTube kanalı açarsın (belki vardır ve benim haberim yoktur o da ayrı ama yazdıklarından YOK diye yorumladım) ve ayda bir tane dahi olsa bişeyler yayınlarsın yada senin içinde bulunduğun programları derlersin. Bu bence önemli zira farklı bir vizyona sahip her insanın bunu uapması gerektiğini düşünüyorum. Sen farklı bakan birisin, bu nedenle de en azından YouTube’dan ve çok şartları iyiye götürmeden dahi yayın yapabileceğini umuyorum. Umarım bir yerlerde yine yollarımız platonik de olsa kesişir, senden bir şeyler alırız. Sevgiler ve saygılarımla…

  Anlaşıldı anlaşıldı, Tamam (:

 • Emekleriniz için çok teşekkür ederim. Gurur duyulacak bir çalışma oldu. Sizi takip etmeye devam edeceğim. Selamlar

 • Geç tanıdım erken kaybediyorum. Çok üzüldüm. Emeğinize sağlık, teşekkürler her şey için.

 • Emeğiniz için ne kadar teşekkür etsek azdır. Fikrinizin, düşüncelerinizin, emeğinizin fark edileceği, değer bulacağı bir mecrada hayat bulması dileklerimle

 • Emeğinize sağlık, mükemmel bir siteydi, yeni projelerinizi merakla bekleyeceğiz, sağolun, varolun…

 • Ulke standartlarinin cok uzerinde bi siteydi tum icerikiyle. Ilerde benzeri ve daha iyi islere ilham kaynagi olur diye umuyorum BENDE.

 • Sürekli takip ettiğim her bildirim geldiğinde heyecanlandıran kalite ve içerik bakımından eşi benzeri olmayan platformun böyle bir duruma gelmesine aşırı üzüldüm. Bugüne kadar yaptınız yayınlar için teşekkür ederiz

 • Karşılığı beklenmeden yapılan bir çok güzel şey gibi, sizinde yaptıgınız bu güzel işin bitmesi bizleri üzdü ama hak vermek zorundayız ki Tr de kaliteli işlerin takipçisi kaliteli insanların sayısı kadar az.
  Emeğinize sağlık. Biz sizi her yerde takip ederiz, peşinizi bırakmayız, sevgiler.syg.

 • sabahları ilk açtığım akşamları son kapattığım siteydi, çok üzüldüm çok.

 • ülkeye gereken ama değer görmeyen bir insan sayfa ve kişiler maalesef yine değer göremediği için kapanıyor.. yazık gençliğe insanlığa Türk milletine.

 • Anlık bildirimler açık, haftanın özetini aksatmaksızın takip ederken böyle bir gelişmeyi duymak beni çok üzdü. Takip ettiğim tek haber bülteni olan bilgi yuvası bu platformun kapanması benim için büyük bir kayıp olacak. Hoşçakalın ve bütün o balıklar için teşekkürler!
  Not: Okuyucu desteği ile devam etmeye karar verirseniz bir öğrenci olarak sizi elimden geldiğince desteklerim. :)

 • Faydalandığımız bir siteydi. Yardım istediniz de yapmadık mı? Teşekkürler :)

 • Şu projeye destek olmayan şirketler ne kadar evrensel olabilir ki..Her iş günü ziyaret ettiğim sayfanızın kapanması beni gerçekten üzdü. Daha iyi projelerde görüşmek dileğiyle

 • Başta sizin olmak üzere tüm ekibin emeğine sağlık. Teşekkür ederim amirim. Gün içinde farklı zaman aralıklarında sık sık bakıp acaba yeni bir şeyler var mı diye bakındığım tek siteydi. Umarım ilerleyen zamanlarda tekrar şartlar oluşur ve devam edersiniz.
  Buradan ayrılıyorsunuz ama lütfen bizi Instagram ve Twitter gibi mecralarda aydınlatmaya, farklı yerlere odaklamaya devam edin.

  Site üzerinde gönüllülük esasına bağlı olarak bir ödeme yöntemi belirleseniz ve isteyen herkes 20 TL’yi geçmeyecek şekilde aylık ödeme yapabilse ? Ben eminim ki bir çok insan bu keyif için rahatlıkla bu ücreti gönlünden koparak verecektir.
  Evet tek sorun maddi problem değildir. Sizin yoğun iş temponuz ve yaşantınızda buna pek müsaade etmiyor olabilir ama lütfen olayın içine biz takipçileri de dahil ederek yeni bir yöntem düşünmenizi önermek isterim.

  Tüm ekibe saygılar ve sevgiler.

 • Dünya Halleri’ni kaybetmek çok üzücü.
  Harcanan emek ve hayatımıza kattıklarınız için teşekkürler.

 • Çok üzdü geçekten…
  Emeği geçen herkese teşekkürler, elbet daha farklı imkanlarla kaldığı yerden devam edecektir diye umuyorum.

 • Hakikaten çok üzüldüm. Her şeyi okuyordum, linkler, fotoğraflar, yorumlar…
  Kaç kişiye tavsiye ettim sayısını hatırlamıyorum… Keşke bir ufak abonelik sistemi olsa, ben destek vermeyi çok isterim. Esaslı okuyucuların hepsi aynı fikirde olacaktır.
  Sizi de anlıyorum, inanılmaz bir emek var bu işte.
  Hepinize sonsuz saygı ve sevgilerimi yolluyorum.
  Yolumuz belki bir yerlerde tekrar kesişir.

 • Emeğinize sağlık hocam.Umarım gelecekte tekrar aktif gelmesi dileğiyle.Bu ülkede neyin kıymeti biliyor acaba.

 • Giderek kaliteli habere hasret kaldık zaten bir de sizin gitmeniz inanılmaz üzdü beni… Keşke bunu yapmasaydınız, keşke ücretli yayına geçseydiniz. Eminim bir sürü insan da üye olurdu. Bunu neden denemediniz? :(

 • Emeğinize sağlık tüm emekleriniz için. Gerçekten vakit bulduğumda ziyaret ettiğim siteydi. Yayının sona ermesine çok üzüldüm.

 • Çok üzüldüm. Merakla takip ediyordum. Eksikliğini hissedeceğim den eminim. Hepinizin emeklerine sağlık. Çok teşekkür ederiz

 • Dunya Halleri icin mailimde klasor acmistim. Coook uzun zamandir. Mail aboneligine sayenizde baslamistim.

  Emeginiz icin cok cok tesekkurler.

 • Emek verilen, Candan yapılan her şey güzel oluyor. Emeğinize, gayretinize sağlık. Her gün yeni bir uygulama, sosyal bir alan çıkıyor. 3 -5 yıl önce netflix yoktu. Başka bir sosyal mecra da devam ettirme şansı olabilir. Bizde kaldığımız yerden bilgilenmeye devam ederiz. Umut hayatı besler. Teşekkürler.

 • Bir gün 32 saat olsa, hafta 10 gün olsa Serdar bey için belki biraz zaman kalırdı.
  Belki bir gün yine yeniden yayına başlar.

 • Sitenin kapanacağına dair sinyalleri almıştık ama amirimiz bir yolunu bulur devam eder diye düşünüyordum. RSS olarak beslendiğim tek siteydi. Kapandığına çok üzüldüm! Mecburen İngilizce siteleri takip etmek durumunda kalacağım. Günlük gazete okumak yerine belirli kişileri Twitter’dan takip eden ve TV izlemeyen biri olarak her gün okumaktan zevk aldığım tek siteydi diyebilirim. Bugüne kadar verdiğiniz bilgiler ve emekleriniz için kendi adıma teşekkürü borç bilirim. Popüler kültüre kapılmadan kaliteli ve değerli işler yapmaya özen gösteren amirim seni izlemeye devam edeceğim…
  Saygılar,

 • Tüm emekleriniz için teşekkür ederim. Etrafımdaki insanlara önerdiğim, merakla her sabah içeriklerini okuduğum güzide platformdu. Keşke devam edebilseydiniz. Emeğinize sağlık

 • Çok üzüldüm. Patreon gibi platformlardan kaynağını elde eden bir sürü oluşum var. En azından denemeye değerdi diye düşünüyorum. Neyse,olsun ellerinize sağlık. Geri dönmek isterseniz biz burdayız.

 • Üzdü. Her sabah merakla takip ettiğim güzide sitelerden biriydi. Emek veren herkese teşekkürler.

 • Türkiye’nin dışında yaşayıp da, hem Türkiye hem de dünyadan haberleri ve gelişmeleri takip edebildiğimiz, okuyucusuna hap gibi bilgi sunan, en başarılı formatlardan bir tanesiydi. Bu kadar yalın bir formatta, bu kadar çok bilginin okuyucular ve meraklılarıyla paylaşıldığı başka bir kaynak zannediyorum ki yok ve bir süre daha da olmayacak.
  Bu güzel sitenin kaybının çok büyük bir eksik olduğunu düşünüyor ve başta Serdar Bey olmak üzere, emeği geçen tüm ekibe teşekkürlerimi sunuyorum.
  Ellerinize sağlık.

 • 5 yıllık emeğin sonucunda umduğunu bulamayan ve çekilmeyi tercih eden Serdar bey. Siz sisteme bizlerden daha yakın birisi olarak kapatmayı tercih ediyorsanız biz ne yapalım. Nasıl üreteceğiz. Nasıl ilerliyecegiz. Tekrar düşünün bu kararınızı. Vazgeçmeyin.

 • Yaziklarolsun böyle bir site ayakta kalamadi… Belkide haketmiyoruz… Umarim en kisa sürede yeniden hayata dönersiniz.

 • su akar yolunu bulur ama bu sefer akmadı.Çok üzüldüm.Başarılarınızın devamını dilerim.Bilgi akışı başka şekil ve boyutta devam edecektir.Dilerim sizle haber alırız.

 • Hoşça kalın, tüm emekleriniz için teşekkür ederim. Yeni heveslerinizde görüşmek üzere, sevgiler.

 • Gerçekten çok üzüldüm,çok başarılı bir formattı, tüm emeğiniz için teşekkür ederim.

 • Üzücü ama böyle olması gerekiyordu sanırım. Zaten ülkemizde güzel bir şey ya olmuyor ya da olanın da devamı gelmiyor. Her şey için çok teşekkürler.

 • Cok uzuldum.. ogrencilerime dahi bahsettigim, cok sevdigim bir siteydi. Umarim yeni gelismeler olur da yeniden acildiginin haberini verirsiniz. Saglicakla kalin 👋🏻

 • Bu zamana kadar olan kısmı için, güzel bir örnek ortaya koyduğunuz için teşekkürler. Yeni heveslerle bir an önce buluşmak dileğiyle

 • Çok severek takip ettiğim bir projeydi, haftalık raporları okumak bile birkaç günümü alıyordu bazen. Chrome sekmelerimde açık olarak kalan 3-4 başlığı zaman buldukça okuyordum. Gerçekten çok başarılıydı. Bugüne kadarki emekleriniz için teşekkür ederim. Mutlu kalın.

 • Böyle kaliteli bir platformun kapanmak zorunda kalması organize ve gelişmiş toplum olamadığımızı gösteriyor diye düşünüyorum. Çok üzücü.

 • Her zaman değilse bile zaman zaman mutlaka girip takip ettiğim bir siteyi. Sizin olduğunuz her konuyu ve her kaynağı takibe almak bizde alışkanlık oldu Serdar bey.
  Keşke kapanmasaydı
  Zor olduğunu, çok emek verdiğinizi biliyorum.
  Herşey için size ve değerli ekibinize teşekkürler.

 • Bu güne kadar keyifle okuduğum, takip ettiğim, sevdiklerimle paylaştığım kaliteli içerik sunan bir sitenin kapanacak olmaaından dolayı çok üzüntü duyuyorum.. Siz emeği geçen sevgili arkadaşlarıma teşekkür eder, saygılar sunarım.

 • Böyle güzel, rafine bir siteyi kaybetmek üzdü. Umarım bir gün farklı imkanlar bu siteyi ya da bir başkasını mümkün kılar. Teşekkürler.

 • Uzun yıllardır bir çok haber sitesini takip ediyordum. Sizin kadar kalitelisi ile karşılaştıktan sonra hepsini bıraktım sadece sizi takip ettim. Sonsuz teşekkür ederim. Abonelik sistemi ile yayına devam etmenizi çok ister ve desteklerim. olma ihtimali var ise lütfen değerlendirin.

 • Üzüldüm gerçekten tam istediğim siteydi sonunda buldum dedim ama ne yazık ki kapanıyor.
  Ne diyeyim sağlık olsun.
  Hoşçakalın demeyeceğim. Bir yerlerde karşılaşmak dileğiyle :)

 • Bence bitmemeli sizin konuşmalarınızdan gördüğümüz mücadele etme hele ki bilgi yaymak için asla bitmemeli. Bir puro ve 30TL si kalan birisinin hikayesini dinlemistim yılmadan savaşmıştı kazandı ve bana göre en iyi sunum yapan konuşan adam olarak kendini gösterdi. ilkeler idealler zamanla bitiyor sanırım. Umarım başka kanallar ile yine başlanır. Neyse üzüldüm

 • Çok şaşkınım şu anda hiç beklemiyordum. Benim en çok faydalandığım kaynaktı. Her şey için teşekkürler ama n’olur daha güçlü olarak geri dönün.

 • Umarız bir gün tekrar geri döner, tek avuntumuz bu. Herkese emekleri için teşekkürler.

 • Merhaba….ilk ve son yorumum ne yazıkki amirim.ben Diyarbakır’dan bir biyoloji öğretmeni olarak büyük bir acı ile yazıyorum şu satırları.her hafta bir ders saatimi sadece sizin “haftanın özeti” adlı şaheserinize ayırırdım dersine girdiğim tüm sınıflarda.ve o güzel çocukların güzel beyinlerini ,etraflarındaki bilim dışı,ilkel,hurafelerle dolu dünyadan elimden geldiğince kurtarmak için aklıma gelen en güvenilir yol buydu benim için….bilmem öneminizi anlatabildimmi bu ülke için???lütfen ama lütfen vazgeçmeyin çünkü biz Türkiye halkları bu kaliteden vazgeçmediğimiz sürece hep bir umut olacak gelecek için.40 bin kişinin yıllık abonelik sistemi fikrini kesinlikle düşünün derim en azından bir kez denemek için bile olsa….size yürekten teşekkür ederim kendi adıma ve sizin haberlerinizi her hafta eli yanağında büyük bir ilgi ve heyecanla dinleyen öğrencilerim adına…lütfen yeni bir MERHABA da buluşalım….

 • Benim için kısa zamanda çok ve kaliteki bilgi edinebildiğim bir platformdunuz. Üzüldüm. Umarım tekrar geri dönme kararı alırsınız :(
  insanlara hiçbir katkısı olmayan yayın- programlar dururken böyle bir çalışmanın yapılamıyor olması ayrı bir üzüntü veriyor.

 • Takip ettiğim nadir sitelerden biriydiniz. Yolunuz açık olsun. Her şey için teşekkürler.

 • Tam da, gerçek haberler okuyabildiğim, istediğim gibi bir site bulmuşken “daha önce neden keşfetmedim ki” diye hayıflanırken..Emeklerinize sağlık.

 • Serdar Bey şimdiye kadarki emekleriniz için çok teşekkürler. Bundan sonrası içinse, beni de ücretli abonelik listesine ekleyebilirsiniz.

 • Malesefki Ülkede İyi ve kaliteli olan herşeyin ömrü yapılarının aksine ters orantılı ne yazıkki.. Emeğinize ve aklınıza sağlık üstad görüşmek dileğiyle

 • Ekranın sağ alt köşesinden çıkıveren o sıradışı haberleri çok özleyeceğim kendi adıma.. Bize anlattığın herşey için, emeğin için sonsuz teşekkürler.
  Çölde bir vaha gibisin amirim. Ve sen bir vaha oldukça, bu kurak çölde yaşayan bizler hep yanında olacağız, senden gelecek sesi bekleyeceğiz.

 • Oldu mu Serdar abi? Sen artık senden fazlasını temsil ediyorsun. Bu site bir siteden daha fazlasi. Bizim dünya ile olan en tarafsız en direk bağımiz. üzülerek anliyorum ki bu senin tercihinden çok Türkiye’nin bir gerçeği. Bayağililik para ediyor. Umarım bu kararı değiştirmenize yönelik gelişmeler olur ve bu güzel iş ülkemizde de guzelseyler var deme mutluluğunu bize yaşatmaya devam eder.

 • Neden sevdiğimiz şeyler bir bir elimizden alınıyor? :'(
  Ben bir üniversite öğrencisi olarak aylık aldığım 500 lira kredinin 10-15 lirasını sırf bu haberler için vermeye hazırım. Gerekirse Patreon’dan destek olalım veya ücretli abonelik sistemine geçilsin ama ne olursa olsun bu site ayakta kalsın. Size ve emeklerini esirgemeyen herkese minnettarım.

 • Serdar bey, yaptiginiz her iste oldugu gibi, burada da ozveri, kalite ve sureklilik on plandaydi. Umarim daha genis kitlelere ulasacak, daha iyi islerde yine siz ve ekiplerinizle bulusma sansimiz olur. Hersey icin tesekkurler. Bu ulkeyi sizin gibi insanlar (hala) yasanilabilir kilmaya devam ediyor.

 • Çok üzüldüm. Tüm haberlerini okuduğum tek e-posta bülteniydi. Geç buldum, erken kaybettim…

 • Paylasimlariniz ve emekleriniz icin sahsim adina cok tesekkur ederim, bu haber ile cok uzuldugumu belirtmeliyim. Başka bir heveste en kisa surede karşılaşmak dileğiyle, iyi gunler ve calismalar dilerim.

 • yer işaretli çubugumdaki nadir sitelerden birisiydiniz. Emekleriniz için teşekkür ederiz.

 • Severek takip etttiğim bir haber kanalıydı. Verdiğiniz özen; veda mesajınızda bile açıkça belli oluyor. Tüm emekleriniz için teşekkür ederiz. Umarım bu yönde yeni bir girişiminiz olur, yolunuz açık olsun.

 • Çok güzeldi, sonlanmasına çok üzüldüm. Ellerinize sağlık, teşekkür bir borçtur size, tüm ekibinizle birlikte size teşekkür ederiz.

 • Bu kadar sade, temiz anlaşılır bir haber kaynağından mahrum kalacağım için üzgünüm. Elinize, emeğinize sağlık. Umarım kısa zamanda geri dönersiniz.

 • çok üzüldüm ,haber olarak takip etmeye bulduğum tek siteydi ,elinize emeğinize yüreğinize sağlık

 • Bugünün kötü haberi bu oldu benim için. Ama heveslerinizi gerçeğe dönüştürdüğünüzü gördüğüm için sizden yeni projeler göreceğimize eminim.

 • Düzenli olarak ziyaret ediyordum günlük..Yazık olmuş boş beleş işlere destek verirlerde böyle şeylere vermezler işte …Sağlık olsun emeklerinize sağlık hocam.

 • Hayır bu olmamalı, kısa bir ara verildikten sonra devam edilmeli. Gerçekten harika bir oluşumdu. Okuyucu desteğini tekrar düşünmelisiniz bence.

 • Çok üzücü, gerçekten yalan haberlerle, sadece rant yapmak için girilen sitelerin yerine Dünya Hallerinin kapanması gerçekten çok üzücü.
  Daha kötüsü olmasındansa, olmamasını tercih etmeniz güzel bir düşünce ama Dünya Halleri olmadan nasıl pazar sabahı geçer bilmiyorum.

 • Çok üzücü, gerçekten çok çok üzücü.

  Yalan haber yapan, sitelerine giriş olsun diye saçma sapan başlıklar koyan, siyasi rant sağlamaya çalışan haber sitelerinin yerine Dünya Halleri kapanması gerçekten üzücü.

  Daha kötü bir içerikle devam etmektense etmemeyi tercih etmek çok güzel bir düşünce ama insan kapanmasını da kaldıramıyor, pazar sabahları nasıl geçecek?

 • 30-40 bin günlük düzenli giriş yapan kişilerden aylık 1TL gibi bir ücret alınabilir. Verilen hizmetin bir karşılığı olmalı. Yılda 12 TL hiç bir şey değil.

 • Bu site gerçekten cok kaliteli is cikariyordu keyifle okuyordum.Aslinda bu siteden keyif alicak okuyacsk cok insan olmasina ragmen varligindan haberlefi bile yoktur.

  Sinir bozmayscak birkac reklam alinarak devam etmesini cok isterim.Foto galeri olmasin yeter :)

 • Emeklerinize ellerinize sağlık. Bunca zaman bize verdiğiniz emek ve içerik için teşekkürler

 • Amerika’dan hergun takip ediyordum. Sizin ve ekibinizin emeginize saglik. Sizi takip etmeye devam edecegiz :)

 • Bu haber beni çok üzdü.
  İlham aldığım, ufkumu açan ve okumaktan keyif aldığım bir içeriğe sahipti.
  Emeği geçen herkese teşekkür ederim

 • Serdar bey’i Radikal gazetesi teknoloji köşesinden beri takip ederim..Özellikle haftanın özeti, pazar günleri nostaljik gazete keyfi ile benzer bir hissiyattı benim için. Kahve hazırlanır, haftanın özeti okunur, arada referans linkler ve makaleler not alınır, araştırıldı..yazık oldu. Geçenlerde cnbc-e kapanışı ile ilgili bir başlık vardı Ekşide, onu anımsadım, güzel işler ne yazık ki hakkettikleri değeri görmüyor ülkemizde

 • Bu haber beni çok üzdü.
  İlham aldığım, ufkumu açan, keyifle okuduğum bir içeriğe sahipti
  Emeği geçen herkese teşekkür ederim

 • “Dünya Halleri sitesi 6 Ağustos 2019 tarihinde yayın hayatını noktalamıştır.” ne yani penguenlere mi kaldık şimdi!

 • Bu haber beni çok üzdü.
  İlham aldığım, ufkumu açan ve keyifle okuduğum bir içeriğe sahipti.
  Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 • Amirim seni anlayabiliyoruz.

  Yayındayken bu kadar yorum gelmemiştir, yayın bitince kıymetbilir oluyoruz.

  Böyle bir yapıyı para olmadan ayakta tutmak zor, para varken kaliteyi korumak zor.

 • Elinize emeginize saglik. Her gun hevesle takip ettgim siteydi.