Honda’nın elektrikli aracında ayna yerine kamera var

Honda yeni kamera aynalarını geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtmıştı ancak bu aynaların opsiyonel olduğu düşünülmüştü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Honda’nın küçük elektrikli aracı Honda E’nin dikiz aynaları kameralarla yer değiştiriyor. Üstelik bu değişiklik Avrupa’da satışa çıkacak bütün Honda E’ler için geçerli. Yeni kompakt kameralar, aynaların yerine oturtulacak ve sürücüler için de araç içinde gösterge panelinin her iki tarafında altı inçlik ekranlar bulunacak. Honda bu değişikliğin sürtünmeyi azaltacağını, verimliliği artıracağını ve sürücülere daha iyi bir perspektif sunacağını söylüyor.

Sürücüler “normal görüş” ve “geniş görüş” arasında seçim yapabilecek ve her iki seçenek de görüş alanını geleneksel yan aynalara kıyasla daha da genişletecek, kör noktaları sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 50 azaltacak. Hatta gelişmiş kamera açısı, görüşü daha da artıracak. İç ekranlardaki parlaklık seviyeleri otomatik olarak ışık koşullarına göre ayarlanacak.

Yeni aynalar Honda E’ye yüzde 3,8’lik iyileşme getirecek

Kameralar tekerlek kemerlerinin ötesine geçmeyerek onları geleneksel rakiplerinden daha aerodinamik hale getiriyor. Honda’ya göre aerodinamik sürüklenmeyi diğer kapı aynalarına kıyasla yaklaşık yüzde 90 oranında azaltacak. Bu oran tek başına araç için yüzde 3,8’lik bir iyileşme demek. Ayrıca yüksek hızlarda rüzgar sesini de kesebilecekler.

Kaynak: Engadget

Honda'nın küçük elektrikli aracı Honda E’nin dikiz aynaları kameralarla yer değiştiriyor. Üstelik bu değişiklik Avrupa’da satışa çıkacak bütün Honda E’ler için geçerli. Yeni kompakt kameralar, aynaların yerine oturtulacak ve sürücüler için de araç içinde gösterge panelinin her iki tarafında altı inçlik ekranlar bulunacak. Honda bu değişikliğin sürtünmeyi azaltacağını, verimliliği artıracağını ve sürücülere daha iyi bir perspektif sunacağını söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği