Honda otonom araç teknolojisini araziye taşıyor

Honda'nın küçük, koltuksuz dört tekerli motorları, bazı görevler için programlanabiliyor ve bu görevleri otonom olarak gerçekleştirebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu küçük, koltuksuz dört tekerli motorlar, bazı görevleri gerçekleştirmek üzere programlanabiliyor ve bu görevleri otonom olarak gerçekleştirebiliyor. Honda bir süredir bu motorları arama kurtarma çalışmalarında, yangın söndürmede, inşaatta, tarımda, çevre düzenlemesinde ve kar temizleme çalışmalarında kullanılmak üzere test ediyordu. Şirket şu anda bu teknolojiyi daha da geliştirecek partnerler arıyor.

Küçük otonom iş makineleri (AWV) platformu aslında Honda’nın tarımda kullanılmak için geliştirdiği 4WD adlı dört tekerli motorunun üst kısmı çıkarılmış ve yerine bir dizi sensör ile otonom sürüş ekipmanı eklenmiş versiyonu. Araçlar, kullanım amacına göre farklı ekipmanlarla donatılabiliyor. Raylı sistemi her türlü aksesuarı kolayca yerleştirmeyi sağlıyor ve basit otonom yetenekleri sayesinde araç kişiyi takip etme, belirli bir düzen içinde hareket etme ve A noktasından B noktasına gitme gibi görevleri yerine getirebiliyor. Böylece birçok alanda kullanım imkanı sunuyor.

Denemeler gerçekleştirildi

Honda bu aracı, arkasına bir çim biçme makinesi takarak Kuzey Carolina’daki 72 hektarlık bir güneş enerjisi tarlasındaki otları kesmek için kullanıyordu. Ayrıca Colorado eyaletinde itfaiye ekipleri, araçları itfaiye erlerini takip edecek şekilde kullandı. Araçlar özellikle orman yangını söndürme çalışmaları sırasında gerekli olan ağır aletleri taşımak için kullanılıyordu.

Kaliforniya’da tarım alanında da denemeler yapıldı. Otonom araçlar, tarım ilaçlarını ürünlere sıkarken insanlar bu ilaçlara maruz kalmamış oldu. Ayrıca hasat zamanı bu araçlar toplanan ürünleri taşımak için kullanıldı.

Ancak araçlar henüz tam olarak kullanıma hazır değil. Honda şimdilik 3E-D18 olarak adlandırdığı bu araçları CES fuarında tanıtacak. Şirket fuarda, bu teknolojiyi daha fazla geliştirmelerine yardımcı olacak ya da yeni uzuvlar geliştirerek aracın otonom yeteneklerini artıracak partnerlerle görüşmeyi planlıyor.

Kaynak: New Atlas

Honda'nın küçük, koltuksuz dört tekerli motorları, bazı görevler için programlanabiliyor ve bu görevleri otonom olarak gerçekleştirebiliyor. Honda bir süredir bu motorları arama kurtarma çalışmalarında, yangın söndürmede, inşaatta, tarımda, çevre düzenlemesinde ve kar temizleme çalışmalarında kullanılmak üzere test ediyordu. Şirket şu anda bu teknolojiyi daha da geliştirecek partnerler arıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği