Hologram ev arkadaşı Gatebox

Japon teknoloji şirketi Vinclu, Gatebox adında bir hologram asistan üretti. Gatebox yapay zekası ile günlük işlerinizde yardımcı olabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir zamanlar bir makine ya da robotun sizin işlerinizi yaparak hayatınızı kolaylaştırması fikri kulağa çok uçuk ve fütüristik geliyordu. Ancak şimdi Amazon’un Alexa’sı ya da JIBO gibi yapay zeka robotları sayesinde, bir programın size bir şeyleri hatırlamak için yardımcı olaması o kadar da garip gelmiyor.

Bu sistemler ve sosyal robotlar size, randevuları hatırlamak ya da ailenizle görüntülü konuşma yapmak gibi günlük işlerinizde yardımcı olmak için üretiliyor. Şirketler bu yöntemlerin daha ulaşılabilir ve daha sosyal olması için çalışmalarını sürdürüyor.

Gatebox

Japon şirketi Vinclu, hologram formunda sunduğu yapay zekalı kişisel asistanı ile bu kavramları bir adım öteye taşıyor. Gatebox sizi uyandırmak ya da televizyonu açmak gibi görevleri yerine getirebilen bir hologram figürü. Kullanıcı komutu veriyor ve Gatebox işlemi yerine getiriyor.

Sabah uyandırıyor akşam karşılıyor

Gatebox akıllı ev sistemlerine kolayca adapte olabiliyor ve kullanıcının tercihlerini öğrenebiliyor. Vinclu’nun internet sitesinde şu bilgilere yer veriliyor: “Gatebox konsept modeli holografik yansıtma tekniğini ve çeşitli algılama teknolojilerini, karakterinizin hareketlerinizi ve aksiyonlarınızı algılayabilmesi için kullanıyor. Sabah sizi uyandırıp akşam eve geldiğinizde sizi karşılayabilir. İnternete ve elektronik cihazlara bağlandığında size hava durumunu söyleyebilir ya da siz duştan çıkar çıkmaz televizyonu açabilir. Sizin partnerinizdir ve günlük hayatınızda size yardımcı olur.”

Vinclu’ya göre hayata geçirilmeye çalışılan fikir, ekranın öbür tarafındaki başka bir boyuttan sizi görmeye gelen bir figür yaratmaktı. Videodan da görüldüğü gibi Gatebox bu konuda oldukça başarılı. Aslında yaptığı işler benzer olsa da Gatebox’ın Alexa ya da Siri’den çok daha farklı bir deneyim sunduğunu söylemek mümkün.

Japon şirketi Vinclu, kullanıcılara günlük işlerde yardımcı olmak üzere yapay zekalı kişisel asistan Gatebox'u yarattı. Gatebox diğer kişisel asistanlardan farklı olarak hologram formatında geliyor; bu da kullanıcıya daha gerçekçi bir deneyim sunuyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği