Hızyuvar için test merkezi inşa ediliyor

Ocak ayındaki hızyuvar için kabin tasarımı yarışmasında birinci olan Delft Üniversitesi ekibi, hızyuvar testleri için bir merkez kuracak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ocak ayında geleceğin ulaşım aracı hızyuvarlar için düzenlenen kabin tasarımı yarışmasında birinci olan Delft Üniversitesi ekibi, test için bir merkez kuracak. Sesten bile hızlı seyahat vadeden hızyuvar teknolojisine yapılan yatırımlar son yıllarda artarken Hollanda ekibinin teknolojisini ticarileştirmek için kurulan Hardt Global Mobility‘nin kurucu isimlerinden Tim Houter, “İnsan ve yüklerin hızyuvarla taşınması 1860’lardan beri hayal ediliyor. Bu yüzden hızyuvar o kadar da yeni bir kavram değil. Ancak Elon Musk, San Francisco ile Los Angeles arasına bir ulaşım sistemi olarak önerdiğinden beri büyük bir gelişme gösterdi ” dedi.

Ekip Ocak ayındaki yarışmada Düsseldorf Teknik Üniversitesi, MIT ve Münih Teknik Üniversitesi’lerinin temsilcilerini geride bıraktı. Şu anki durumda ise aralarında Delft, Hollanda Ulusal Demiryolu NS ve inşaat şirketi BAM‘in bulunduğu birkaç yatırımcının yardımı ile 30 metrelik bir tünel inşa edildi, raylar ve kapsül de hazırlanıyor. Houter, “Bu tesiste, yüksek hız gerektirmeyen tüm sistemleri test edeceğiz. Dolayısıyla, havaya kaldırma (levitasyon) sistemiyle sevkiyatı düşünmelisiniz. Tüm güvenlik sistemlerinin düşük hızda ama tam olarak test edilecek olması çok önemli.” dedi. Houter’ın amacı 2021’de Amsterdam ve Paris arasındaki ticari bir hat kurabilmek.

Kaynak: Reuters

Ocak ayında hızyuvarlar için düzenlenen kabin tasarımı yarışmasının birincisi Delft Üniversitesi ekibi, test için bir merkez kuracak. Hollanda ekibinin teknolojisini ticarileştirmek için kurulan Hardt Global Mobility’nin kurucu isimlerinden Tim Houter amaçlarının 2021 yılına kadar Amsterdam-Paris arasında ticari bir hat kurmak olduğunu söylerken, şu anki aşamada birkaç yatırımcının da yardımıyla 30 metrelik tünel inşa edilmiş durumda.2 yanıt

  1. Ali Tan Şerbetci avatarı
    Ali Tan Şerbetci

    Hızyuvar? Kulağa çok kötü geliyor.

  2. Sinan avatarı
    Sinan

    1997’de orta ikinci sınıfta bu tip bir hız tünelini hayalim olarak yazmıştım, öğretmenim saçma bulmuş okumamıştı bile. Sonra öğretmenime nasıl bunu saçma bulur diye gönül koymuştum.

Yorumunuz: