Hindistan’ın 6. büyük şehrinin suyu bitti

Hindistan’ın güneyindeki şehir Chennai, dört ana deposunun tamamen kuruması sonucu ciddi bir su kriziyle karşı karşıya.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eski adı Madras olan Hint şehri Chennai, ileri seviyede su kıtlığı yüzünden yeni sondajlar açmak dahil, acil çözümler aramak zorunda. Şehrin sakinleri devlet tankerlerinin dağıttığı sudan alabilmek için saatlerce sıra beklemek zorunda kalıyor ve restoranlar da susuzluk sebebiyle kepenk indiriyorlar.

Devlet dairesinde çalışan bir yetkilinin BBC’ye yaptığı açıklamada ‘’Chennai bu durumdan ancak yağmur kurtarabilir’’ dediği bildiriliyor. 2011 nüfus sayımına göre Hindistan’ın altıncı büyük şehri olan Chennai’deki su problemi haftalardır sürüyor. Su rezervleri kururken çoğu otel ve restoran da geçiçi olarak kapanmak zorunda kaldı. Chennai metrosu istasyonlardaki havalandırmayı kapattı, ofisler ise ellerindeki suyu korumak adına personellerinden evden çalışmalarını rica ediyorlar.

Bu durum aynı zamanda halk arasında çatışmalara da neden oluyor. Hindistan polisi geçen hafta mahallede su yüzünden komşusunu bıçaklayan bir adamı tutukladı.

”Yıkım yeni başlıyor”

Şehirdeki yetkililer, alternatif su kaynakları bulmaya çalışırken, kentin su departmanı da taş ocaklarından tespit edebildikleri suyu çıkarmaya başladı. Ancak kuru rezervuarlar ve düşük yeraltı suyu seviyeleri insanların umutsuzluğa kapılmasına neden oluyor.  Nakkeeran isimli bir aktivist, “Durumu daha iyi hale getirmenin tek yolu yeraltı su seviyesini artırmak,” diyor: “Daha önce de kuraklıklar yaşadık ama yeraltı suyu bizim kurtarıcımızdı.”

Su krizi aynı zamanda şehir sakinlerinin devlet kamyonlarıyla dağıttığı suya muhtaç olduğu anlamına geliyor. BBC’ye konuşan bir yetkili “Yıkım daha yeni başladı” diyor, “yağmur bu sene de yağmazsa, mahfolacağız.”

Kaynak: BBC

Hint şehri Chennai, ileri seviyede su kıtlığı yüzünden yeni sondajlar açmak dahil, acil çözümler aramak zorunda kaldı. Şehrin sakinleri devlet tankerlerinin dağıttığı sudan alabilmek için saatlerce sıra beklemek zorunda kaldı ve restoranlar da susuzluk sebebiyle kepenk indirdiler. Devlet dairesinde çalışan bir yetkilinin BBC’ye yaptığı açıklamada ‘’Chennai bu durumdan ancak yağmur kurtarabilir’’ dediği bildiriliyor. 2011 nüfus sayımına göre Hindistan’ın altıncı büyük şehri olan Chennai’deki su problemi haftalardır sürüyor. Su rezervleri kururken çoğu otel ve restoran da geçiçi olarak kapanmak zorunda kaldı. Chennai metrosu istasyonlardaki havalandırmayı kapattı, ofisler ise ellerindeki suyu korumak adına personellerinden evden çalışmalarını rica ediyorlar. Bu durum aynı zamanda halk arasında çatışmalara da neden oluyor. Hindistan polisi geçen hafta mahallede su yüzünden komşusunu bıçaklayan bir adamı tutukladı. Yağmursuzluk devam ederse krizin derinleşeceği tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği