Çocuklara mutluluğu öğretmeyi amaçlayan okul

Hindistan'ın Chennai şehrinde kurulacak bir okul, öğrencilere öncelikle mutlu olmayı öğreterek geleneksel okul anlayışına meydan okuyacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan’ın Chennai şehrinde kurulacak yeni bir okulda öğrencileri ağaçlarla dolu bir meditasyon odasında, kavrayış yeteneği laboratuvarında ya da test mutfağında görebileceğiz. Zira bu okulda bizim bildiğimiz anlamda bir sınıf olmayacak. Okulun temel amacı öğrencilere mutlu olmayı öğretmek. Öğrenme becerileri daha sonra geliyor. Sınavlara hazırlanmak ise müfredatın bir parçası değil.

Riverbend Okulu Kurucu Ortağı Vivek Reddy “Bizler mutluluğun, duygusal zekanın, kendine güvenin ya da kişinin kendini iyi hissetmesi için ne derseniz deyin, onun önemli başarılar elde etmede temel yapı taşı olduğuna inanıyoruz” diyor.

Aslında eğitimcilik geçmişi olmayan okul kurucuları ‘okul’ kavramına farklı bir yaklaşım getirmek hedefiyle yola çıkmışlar. Kampüsü tasarlayan ekipten Mimar Danish Kurani “Sıradan okulları düşündüğümüzde öncelik ‘bilgi kazanımı’ oluyor. Çocukların kafasına önce bilgileri sonra da becerileri dolduruyorlar. Biz bu anlayışı yıkmaya çalışıyoruz. Önceliği öğrencilerin karakter ve kişiliğine vereceğiz. Mutlu çocuklar, şefkatli insanlar ve gerçek hayatta güzel işler başaracak insanlar yetiştirmek istiyoruz” diyor.

Ortaokul ve lise öğrencileri için tasarlanan kampüs, çiftlikler ve okyanusun kenarında yer alıyor. Mimar Kurani ilham kaynağının insanları 80 yıl boyunca gözlemleyerek güçlü ilişkileri mutlu bir yaşam sürmenin anahtarı olarak belirleyen bir Harvard araştırması olduğunu söylüyor. Köy ortamının güçlü ilişkiler kurmaya yardımcı olduğuna işaret eden başka bir araştırmayı daha göz önünde bulunduran mimarlar kampüsü küçük bir köye benzetmeye çalışıyor.

Mutluluğun zihinle ilgili bir şey olduğu öğretilecek

Antik Hint metinlerinden örnekler işlenerek öğrencilere nasıl daha mutlu bir yaşam sürecekleri öğretilecek. Kiran Reddy “Bence Batılı bakış açısıyla yaklaştığımızda çevrenin mutluluğumuzu kontrol ettiği hissine kapılıyoruz. Bu yüzden de çevreyi kontrol etmeye çalışıyoruz. Ancak Doğu felsefesinde mutluluğu zihnimizle, bir şeyleri nasıl algıladığımızla, kontrol etmeye daha meyilli oluyoruz. Böylece mutluluğun çevreyle bağlantılı bir durum olmadığına kanaat getiriyoruz. İşte bizim çocuklara öğretmek istediğimiz şey bu” diyor.

İnşaat 2020’de tamamlanacak

Standart bir müfredat takip etmektense öğrenciler ne öğrenmek istediklerine kendileri karar verecek ve tecrübeleri vasıtasıyla öğrenecekler. Bir gün yoğurtlu meyveli Hint içeceği tarifiyle, meditasyonla ya da basketbolla başlayıp yazılım kodlamasıyla devam ederek Klasik Hint Edebiyatı dersinde okunan şiirlerle sona erebilir. Ayrıca kampüste iş birlikleri için ‘sohbet laboratuvarları‘, dijital icatlar için laboratuvarlar, galeri ya da sunumlar için kullanılabilecek odalar, müzik, sanat ve dans stüdyoları bulunacak. Öğretmenler öğrenciler için akıl hocası görevi görerek öğrencilere bağımsız şekilde düşünebilmeyi öğretecek. Okulun kurucuları, birçok ailenin bu farklı okul modeline kolayca kucak açmayacağını bildiklerini söylüyor. Kampüsün içinde okulun izlediği yöntemlerin verimliliğini araştıran bir enstitü de bulunacak.

Kaynak: Fast Company

Hindistan'ın Chennai şehrinde inşa edilecek bir okul öğrencilere bilgi ve beceri kazandırmaktan önce mutlu olmayı öğretmeyi hedefliyor. Okulun kurucuları önemli başarılar elde etmenin temelinde mutluluğun yattığına inanıyor. Bu yenilikçi okulda belirli bir müfredat olmayacak. O gün bir yemek tarifiyle, basketbolla ya da meditasyonla başlayıp yazılım kodlamasıyla devam edip edebiyat dersiyle sona erebilir. Okuldaki öğretmenler öğrenciler için birer akıl hocası görevi üstlenerek öğrencilere bağımsız düşünme becerisi kazandırmaya çalışacak. Okul inşaatının bu yıl başlaması ve 2020'de tamamlanması planlanıyor.

2 Yorum

  • Makale çok iyi bir tespit barındırıyor: “Bence Batılı bakış açısıyla yaklaştığımızda çevrenin mutluluğumuzu kontrol ettiği hissine kapılıyoruz. Bu yüzden de çevreyi kontrol etmeye çalışıyoruz.”

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği