Herkese her şeyi söyleten yazılım

3 üniversiteden araştırmacılar kamera önündeki bir kişinin yüz ifadesini başka bir videodaki konuşmacıya aktarmayı başardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Stanford Üniversitesi, Max Planck Bilişim Enstitüsü ve Erlangen-Nuremberg Üniversitesi‘nden ekipler bir araya gelerek Face-2-Face adlı sistemi geliştirdi. Bu sistem iki görüntüdeki yüzleri algılıyor ve bir görüntüdeki ifadenin diğerine aktarılmasını sağlıyor. Böylece herhangi bir videoda, herhangi birinin, istenilen her şeyi söylemesi sağlanabiliyor.

Sistemin nasıl çalıştığını göstermek için Youtube’dan George W. Bush, Vladimir Putin ve Donald Trump gibi liderlerin görüntülerini alan ekip, laboratuvarda bulunan kişinin konuşmasını ve mimiklerini bu liderlerin yüzüne aktardı. Videoya göre, sistem orijinal görüntüdeki vücut ve kafa hareketlerini alıp webcam karşısında konuşan başka birinin ağız ve yüz hareketlerini aynı anda orijinal videoya aktarabiliyor.

Bu tarz yöntemler bilgisayarda yapılmış karakterlere gerçek kişilerin yüz ifadesini vermek için uygulanabiliyordu. Ancak gerçek birinin videosuna, eşzamanlı olarak ve bu kadar başarılı bir şekilde müdahale edilebilmesi devrim yaratacak bir buluş. Şimdilik sadece laboratuvarda kullanılan yazılımın gelecekte satışa sunulması da amaçlanıyor. Bu yazılımı edinen herkes, istediği kişiye istediği şeyleri söyletebilecek ve artık hangi videonun gerçek hangisinin sahte olduğunu anlamamız neredeyse imkansız olacak.

Bir videodaki konuşmacının, başka şeyler söylüyormuş gibi görünmesini sağlayan yazılım geliştirildi. Face-2Face adlı uygulama ile başka birinin yüz ifadesi eşzamanlı olarak videodaki konuşmacının yüzüne aktarılabiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği