Herkese 3D baskı hizmeti

Lojistik şirketi UPS ve bilişim şirketi SAP'nin ortaklığı ile dileyen herkes internet üzerinden 3D baskı siparişi verip dilediği ürünü teslim alabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Lojistik şirketi UPS ve bilişim şirketi SAP, talep üzerine üretim yapacak 3D yazıcı ağı kurmayı planladığını açıkladı. 3D yazıcılar UPS’in ABD çapındaki 60 adet ofisinde bulunacak. 3D baskı ile yazdırılan ürünler UPS’in telep üzerine üretim platformu Fast Radius ve Louisville’deki 3D yazıcı fabrikası üzerinden de erişilebilir olacak.

UPS yayınladığı bir yazıda “Bu yaz gerçekleştireceğimiz üretim ve lojistik çözümü ile 3D yazıcılar pek çok potansiyel kullanıcıya ulaşacak. Böylece kullanıcılar bu teknolojinin getirdiği kolaylık ve ucuzluğu test etme imkanına sahip olacak” dendi.

Dünya çapında dağıtım

Kullanıcılar Fast Radius websitesi üzerinden 3D yazılacak ürünleri sipariş edebilecek. Bu siparişler, tüketicinin talep ettiği hıza, kaliteye ve coğrafi şartlara göre en yakın 3D üretim merkezine ya da UPS ofisine yönlendirilecek. Bazı siparişler aynı gün tamamlanıp kargoya verilebilecek. Bu hizmet sadece ABD’de yaşayan kullanıcılar için geçerli değil. UPS dünya çapında tüm kullanıcılara gönderim yapacak.

Bu hizmet SAP’nin tedarik zinciri yazılımının UPS’in 3D yazıcıları ve lojistik ağını entegre hale getirerek, şirketler için, talep üzerine her boyutta endüstriyel üretim yapılabilmesini sağlayacak. SAP müşterileri, üretim aşamasındaki onay sürecini tamamen dijital hale getirerek basitleştirecek ve siparişler, üretim ve gönderim için UPS’e iletilecek.

Yeni hizmet ile 3D yazıcı kullanımı için şu kitleler hedefleniyor:

  • Yavaş çalışan bölümleri azaltmak isteyen üreticiler
  • Az sayıda üretim yapmak için üretim araçlarını değiştirmesi gereken, bu yüzden üretim maliyeti artan üreticiler
  • Yüksek kalitede ve hızlı bir şekilde prototip üretmek isteyen endüstriyel tasarımcılar ve mühendisler
  • Halihazırda 3D yazıcısı bulunmayan girişimciler, startuplar ve üreticiler

UPS Global Dağıtım ve Lojistik Başkanı Stan Deans “Üç boyutlu baskı teknolojisi halen hızla gelişiyor bu yüzden bir hizmet olarak üretim satın almak pek çok şirket için akıllı bir yaklaşım” şeklinde konuştu.

UPS ve SAP, üç boyutlu yazıcılar ile kuracağı bir üretim ağıyla, müşterilerin 3D baskı siparişleri vermesini sağlayacak. Bu hizmetin üreticiler, endüstriyel tasarımcılar, mühendisler ve girişimciler tarafından kullanılacağı tahmin ediliyor. Sistem üzerinden sipariş edilecek 3D baskılar, ABD'de üretilecek ve UPS tarafından tüm dünyaya iletilebilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği