Hayvanların interneti

Fransa merkezli Kinéis adlı şirket, araçlardan nakliyat konteynerlarına ve hatta çiftlik hayvanlarına kadar her tür nesneye takip cihazları yerleştirerek verimliliği artırmayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

30 yıldır dünya üzerindeki hayvanları takip etmek için kullanılan Fransız uydu sistemi ARGOS büyük bir değişime gidiyor. Kinéis adlı şirket ARGOS’u satın alacak ve her çeşit nesneyi takip etmek için 20 adet küçük uydu kullanmaya başlayacak.

Günümüzde bağlantılı cihazları idare etmek için kullanılan hizmetlerin piyasası giderek büyüyor. Kinéis ise Nesnelerin İnterneti’ne adanan ilk Avrupa uydu şirketi olacak. BBC News’e konuşan Proje Müdürü Alexandre Tisserant, “ARGOS bugün dünya genelinde 20 binden fazla takip cihazına sahip. Hedefimiz önümüzdeki 10 yıl içinde bu rakamı 50-100 bin civarına çıkarmak, piyasalarımızı ve uygulamalarımızı çeşitlendirmek.” şeklinde konuştu.

Etiketleme ve takip işi nasıl oluyor?

Kinéis, uydu ağı içinde basit mesajlar iletebilecek yüz binlerce küçük verici üretmek içi imalatçılarla iş birliği yapacak. Bu takip cihazlarında kullanılabilecek yeni bir bilgisayar yonga seti de üretiliyor. Var olan ARGOS yonga setlerinin aksine bu yeni işlemci çift yönlü iletişimi mümkün kılacak. ARGOS, bu zamana dek bilimcilerin hayvanlara küçük etiketler yapıştırıp hareketlerini takip etmelerini ve onlar hakkında çalışmalar yapmalarını sağladı. Bu etiketler sayesinde kuş, kutup ayısı ve kaplumbağa gibi hayvanlar bulundukları ortam hakkında basit veriler aktarmış oldu.

Şimdi de bu sistemi bambaşka bir seviyeye çıkarmak için çalışmalar yürütülüyor.

Böyle bir sistemin maliyeti nedir?

Alanında uzman üretici Thales Alenia Space, ayakkabı kutusu büyüklüğündeki yeni uyduları sağlamak için bir birlik kurdu. Son fiyat henüz belirlenmedi ancak üretim, piyasaya sürme ve bu uyduların işleyişini sağlamak yaklaşık 100 milyon Avro’ya mal olacak gibi duruyor.

Önümüzdeki yıl bir test platformu kurmayı planlayan Kinéis, bütün uydu sistemini ise 2021’in sonuna kadar yörüngeye yerleştirmiş olmayı planlıyor. Uydular 600 kilometre yükseklikte beş adet uçağın içinde Dünya’yı turlayacak.

Kaynak: BBC

30 yıldan fazla süredir yeryüzündeki çeşitli hayvanları takip etmek için kullanılan Fransız uydu sistemi ARGOS büyük bir gelişime doğru ilerliyor. Faaliyetleri Kinéis adlı şirket tarafından satın alınan ve iyileştirilecek olan sistem, araçlardan tutun da ücra köşelerdeki refakatsiz makinelere ve hatta çiftlik hayvanlarına kadar çok çeşitli nesneleri takip etmek için kullanılacak. Kinéis, uydu ağı içerisinde basit mesajları iletebilecek yüz binlerce küçük telsiz üretmek için birtakım imalatçılarla çalışacak. Nesneleri birbiriyle bağlantılı hale getirmek tedarik zincirlerinin verimliliğini artıracak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği