Hamas İsrailli askerleri sahte profillerle kandırdı

İsrailli bir askeri yönetici, düzinelerce İsrail askerinin telefonuna, kadın taklidi yapan Hamas militanları tarafından virüs bulaştırıldığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsrailli bir askeri yönetici, düzinelerce İsrail askerinin telefonuna sahte genç ve güzel kadın profilleri yaratan Hamas militanları tarafından virüs bulaştırıldığını açıkladı. Facebook üzerinden, cezbedici fotoğraflar kullanılarak açılan sahte hesaplarla İsrailli askerleri ağına düşüren Hamas üyeleri askerlerle uzun uzun sohbet etti. Bu askerlerden düzinelercesi, konuştukları sahte kişilere güvenerek telefonlarına virüslü uygulamaları indirdi. Telefonun Hamas tarafından kontrol edilmesini sağlayan bu uygulamalar İsrail askeriyesi hakkında bilgi edinmek için kullanıldı.

Sahte hesapların Hamas’a ait olduğunun nasıl tespit edildiği konusunda bilgi vermeyen yetkili, virüsün İsrail ordusuna verdiği zararın çok sınırlı olduğunu ve saldırıların kısa sürede etkisiz hale getirildiğini belirtti. “Düşmanımız gençlerin dilini nasıl kullanacağını biliyor ve bu yolla düzinelerce telefona virüs yüklemeyi başardı.” diyen yetkili, “Mevcut potansiyel tehdit İsrail’in güvenliği için ciddi bir probleme dönüşebilir.” şeklinde konuştu.

Filistin’in ilk teknolojik saldırısı değil

Hamas’ın sahte profillerinin ifşa edileceğini söyleyen yetkili, sosyal medya kullanan askerlere de daha katı kurallar uygulanacağını belirtti. İsrail ve Filistin arasında 2008’den bu yana 3 savaş meydana geldi. Sınır bu günlerde nispeten daha sakin olsa da iki taraf halen düşmanlıklarını sürdürüyor. Filistin geçmişte de İsrail’i teknoloji ile vurmaya çalışmış, geçtiğimiz yılın Mart ayında bir Filistinlinin İsrail’e ait askeri drone’ların kontrolünü ele geçirdiği belirtilmişti.

Kaynak: SecurityWeek

İsrailli bir askeri yönetici, düzinelerce İsrail askerinin telefonuna, internette genç ve güzel kadın taklidi yapan Hamas militanları tarafından virüs bulaştırıldığını açıkladı. Facebook üzerinden, cezbedici fotoğraflar kullanılarak açılan sahte hesaplarla İsrailli askerleri ağına düşüren Hamas üyeleri askerlerle uzun uzun sohbet etti. Bu askerler konuştukları sahte kişilere güvenerek telefonlarına virüslü uygulamaları indirdi. Telefonun Hamas tarafından kontrol edilmesini sağlayan bu uygulamalar İsrail askeriyesi hakkında bilgi edinmek için kullanıldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği