Haftasonu için film tavsiyeleri

Sinema salonlarında filmseverlerin beğenisine sunulan yapımlar arasından TINQ editörlerinin sizin için seçtiği 5 filme hızlı bir bakış.

Sinema endüstrisi her yıl 75 bin yapımın bizlerle buluştuğu, sanat dünyasının en derin deryası. Ancak ortalama bir sinema izleyicisinin yılda en fazla 44 filme zaman ayırabiliyor. Yani bu buzdağının neredeyse tamamı suyun altında.

Yüzeye çıkmayı başarabilen filmler (eğer ortaya inanılmaz bir iş koymuyorsa) genellikle yüksek tanıtım bütçelerine ulaşabilen yapımlarla sınırlı kalıyor. Bu durum da medyaya erişimi olmayan sayısız filmin (Türkiye’deki salonlarda kendine yer bulmayı başarsa dahi) gözden kaçmasına sebep oluyor.

Bu yaraya küçük de olsa bir merhem olma çabasındaki sosyal sinema ağı TINQ, bu haftadan itibaren her Cuma gözden kaçırmamanız gereken vizyon filmleri için Dünya Halleri okurlarına rehberlik yapacak.

Anthropoid (İmkansız Görev)

Yönetmen: Sean Ellis. / Oyuncular: Cillian Murphy, Toby Jones, Jamie Dornan. / 2016, Birleşik Krallık/Çekya, 120 dk.

‘İmkansız Görev’ her yıl onlarca filme konu olan, senaristlerin olduğu kadar izleyicilerin de favori kurgularından biri. Bu sefer sahneyi Nazi işgali altındaki Çekoslovakya’ya kuruyoruz. Nihai Çözüm, yani sistematik soykırım planının yaratıcısı Adolf Hitler’in yakın arkadaşı ve başta gelen kurmaylarından Çekoslovakya işgal orduları Komutanı Reinhard Heydrich’e düzenlenecek bir suikast söz konusu. ‘Anthropoid Operasyonu’ adı verilen bu imkansız görev Cillian Murphy‘nin canlandırdığı Jozef Gabčík’e atanıyor. Her ne kadar kulağa klişe gelse de Anthropoid alışılmış bir örnek değil. Çünkü Sean Ellis bizleri bir casusluk filminden öte, ciddi bir gerilime sürüklüyor. Oldukça mütevazı bir bütçeyle ortaya konulan film, gişede beklediği başarıyı göremedi. Fakat İkinci Dünya Savaşı filmlerine ilginiz var ve ‘imkansız görev’ kurgusuna yenilikçi yaklaşan bir yapım arıyorsanız, vizyondan kalkmadan uğramanız gerekiyor.

American Honey

Yönetmen: Andrea Arnold. / Oyuncular: Sasha Lane, Shia LeBouf. / 2016, ABD/Birleşik Krallık, 163 dk.

Cannes ve British Independent törenlerinden, toplam 6 altın heykelcikle dönen American Honey, bir yol hikayesi. Lakin, bağımsız sinemanın önde gelen kadın yönetmenlerinden Andrea Arnold, bu popüler alt türün sınırlarını ciddi anlamda zorluyor. Herhangi bir oyunculuk tecrübesi bulunmayan Sasha Lane’in canlandırdığı Star, ani bir kararla, hayatını baştan aşağı değiştirecek bir yolculuğa çıkıyor. Tacizci bir baba ve bütün sorumluluğu omuzlarına yüklenen bir aileyi geride bırakıp, şehir şehir gezen bir grupla kendini keşfeden bir genç kadını izliyoruz. İrlandalı usta görüntü yönetmeni Robbie Ryan’ın elinden çıkan muazzam bir görsellik eşliğinde, postmodern bir yol hikayesine tanık olmak isterseniz, hafta sonu için adresiniz American Honey.

Geu-mul (Ağ)

Yönetmen: Kim Ki-duk. / Oyuncular: Ryoo Seung-bum / 2016, Güney Kore, 114 dk.

https://www.youtube.com/watch?v=YgBP25lChcE

Geu-mul, alışık olduğumuz Kim Ki-duk filmlerinden değil. Elbette, daha önce de kendisinin filmlerinde siyasi içeriklere tanık olduk. Lakin bu sefer, tamamıyla politik bir yapım ile karşımızda. Bir talihsizlik sonucu, kendisini Güney Kore karasularında bulan, Kuzey Koreli bir denizcinin hikayesini anlatıyor Geu-Mul. İşin korkunç tarafı ise, her iki taraf da onun ajan olduğunu düşünmektedir. Yeryüzündeki belki de en somut ayrım çizgisi olan Kore sınırında, ideolojik çatışmaları başarıyla işleyen film ile karşı karşıyayız. Nam Chul-Woo’nun hikayesi, sizleri öğrenilmiş düşmanlıkla yüzleştiren, aynı ulusun iki bayrağı arasına sıkışıp kalmış hayatları anlatacak. Geçtiğimiz yıl, Filmekimi’nin en popüler yapımlarından biri olan Geu-mul’u kaçırdıysanız, size bir şans daha tanınıyor.

Queen Of Katwe

Yönetmen: Mira Nair. / Oyuncular: Lupita Nyong’o, Madina Nalwanga, David Oyelowo. / 2016, ABD, 124 dk.

Sinemanın önde gelen aktivist kadınlarından Hint asıllı Yönetmen Mira Nair muazzam bir biyografi ile karşımızda. Aynı adı taşıyan kitaptan uyarlanan film, Uganda tarihinde Büyük Usta unvanı kazanan ilk satranç oyuncusu Phiona Mutesi’nin hayatına ayna tutuyor. Katwe şehrinin gecekondu mahallelerinde başlayan serüven, Phiona’nın satranca olan yeteneğini keşfi ve yokluğun ortasındaki var olma mücadelesini yansıtıyor. Uganda’nın çıkardığı en ünlü kadın figürlerden Phiona, ilk oyunculuk deneyiyle karşımıza çıkan Madina Nalwanga tarafından canlandırılmış. Filmin kadrosu dahilinde en fazla dikkat çeken isim ise ’12 Years A Slave’ filmiyle hatırlayacağınız Lupita Nyong’o. Queen of Katwe, yalnızca sinema değeri sebebiyle değil, size ilham verebilecek bir kadının hikayesine tanık olmak için dahi izlenmeyi hak ediyor.

My Life As A Zucchini (Kabakçığın Hayatı)

Yönetmen: Claude Barras. / Oyuncular: Gaspard Schlatter, Sixtine Murat, Paulin Jaccoud / 2016, İsviçre/Fransa, 66 dk.

Gilles Paris’in popüler çocuk kitabından uyarlanan, My Life As A Zucchini, ailesini kaybettikten kısa bir süre sonra, hayatın bütün zorluklarına karşı yalnız başına kalan Courgette‘i anlatıyor. Yalnızca 9 yaşında, dünyada hiç kimsesi kalmayan karakterimiz, bir yetimhaneye yerleştiriliyor. Burada, kendisiyle aynı kaderi paylaşan çocuklarla tanışacak olan Courgette, aile kavramının yalnızca kan bağından ibaret olmadığını öğreniyor. Hayatı ve ölümü öğrenecek olan ufaklık, elbette ki birçok insanın bu iki noktanın arasında bulabildiği, en önemli hazineyi de keşfedecek: Aşk. Claude Barras’ın, her detayı incelikle işlenmiş stop-motion filmi, İsviçre adına En İyi Yabancı Dilde Film Oscar’ı için de yarışacak. Hayatınızda, sinema sevgisi aşılamak istediğiniz bir afacan varsa, hafta sonunu değerlendirin deriz!

[alert type=white ]Bu yazı Dünya Halleri içerik ortağı TINQ‘in editörleri tarafından yazılmıştır.[/alert]

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği