Kutu oyunu ‘The Settlers of Catan’ sinema filmi oluyor

Dünyanın en popüler kutu oyunlarından Settlers of Catan'ın sinema filminin çekilmesi için hazırlıklara başlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en popüler kutu oyunlarından The Settlers of Catan‘ın sinema filminin çekilmesi için hazırlıklara başlandı. The Perfect Storm filmiyle bilinen yapımcı Gail Katz, oyunun sinema haklarını 2015 yılında satın almıştı. Sony Pictures yayın haklarını Katz’dan satın aldı. Filmin yapım sürecinde yer almayı kabul eden Katz ile birlikte yeni filmin çalışmalarına başlandı.

Lego Movie‘nin yapımcısı Dan Lin ve bir başka yapımcı Jonathan Eirich de projede yer alacak. Andrea Gianetti ise Columbia Pictures‘ı temsilen filmin ekibinde bulunacak. Filmin senaryosu Blaise Hemingway tarafından yazılacak. Bu filmin, daha sonra gelecek devam filmlerine öncülük etmesi hedefleniyor.

Catan temel oyun tahtası

Doğal kaynaklar üzerine rekabet

Klaus Tauber tarafından 1995 yılında üretilen The Settlers of Catan bir masaüstü strateji oyunu. Son dönemde hızla yayılan kutu oyunu kültürünün en büyük öncülerinden biri olarak kabul edilen oyun kurgusal Catan adasında geçiyor. Oyunun amacı, oyunda yer alan 5 farklı kaynağı toplayarak yerleşim yerleri, yollar ve şehirler inşa etmek. Oyuncular inşa ettikleri yapılardan kazandıkları puanları biriktirerek 10 puana ulaşmaya çalışıyor.

Oyuncular, inşa etmek istedikleri yapılar için ihtiyaç duydukları kaynakları, diğer oyuncularla takas yöntemiyle de elde edebiliyor. Ayrıca haydutlar ve şövalyeler aracılığıyla rakip oyunculara saldırmak ve onların kaynak toplamalarını engellemek mümkün.

Filmin oyundaki bu mekaniklerin hangilerini kullanacağı ve bunları filme nasıl adapte edeceği şimdilik bilinmezliğini koruyor. Tahminler, Catan adasında birbiriyle çatışan klanlar arasındaki rekabeti anlatan bir film çekileceği yönünde. Ancak, kutu oyunu filmi denince akla ilk gelen yapım olan Jumanji‘de olduğu gibi, oyunu oynayan birkaç kişinin yaptığı hamlelerin Catan adasındaki yaşamı etkilemesi gibi bir yaklaşım da mümkün olabilir.

25 milyon satıldı

The Settlers of Catan bugüne dek 38 dile çevrildi ve tüm dünyada 25 milyon adet satıldı. Oyuna yeni mekanikler getiren ve oyuncu sayısını artıran 9 farklı ek paketi de bulunuyor. Bu ek paketler, devam filmleri için de ilham kaynağı olabilir. Filme dair şimdilik fazla detay yok. Film sinemalara gelene kadar Catan dünyasına alışmak istiyorsanız Catan’ın resmi sitesi üzerinden oyunu oynayabilir ya da Türkiye’deki dağıtıcı firma Neotroy Games’ten satın alabilirsiniz.

Catan’ın ek paketlerle genişletilmiş versiyonu.
Kaynak: Hollywood Reporter

Dünyanın en popüler kutu oyunlarından Settlers of Catan'ın sinema filminin çekilmesi için hazırlıklara başlandı. The Perfect Storm filmiyle bilinen yapımcı Gail Katz, oyunun sinema haklarını 2015 yılında satın almıştı. Sony Pictures yayın haklarını Katz'dan satın aldı. Filmin yapım sürecinde yer almayı kabul eden Katz ile birlikte yeni filmin çalışmalarına başlandı. Klaus Tauber tarafından 1995 yılında üretilen Settlers of Catan bir masaüstü strateji oyunu. Settlers of Catan bugüne dek 38 dile çevrildi ve tüm dünyada 25 milyon adet satıldı. Oyuna yeni mekanikler getiren ve oyuncu sayısını artıran 9 farklı ek paketi de bulunuyor. Bu ek paketler, devam filmleri için de ilham kaynağı olabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği