Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 39

13 - 20 Ekim 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti‘yle hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak  ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

KPMG tarafından yapılan ve farklı ülkelerden bin 300 CEO’nun katılımıyla gerçekleşen 2018 Küresel CEO Araştırması‘nın sonuçları açıklandı. Geçen yıl esen olumlu havanın devam ettiği raporda, mücadele edilmesi gereken 3 önemli noktaya dikkat çekiliyor: Siber risk, jeopolitik dalgalanmalar ve demografik değişimler. Araştırmaya Türkiye’den de 25 CEO dahil edildi. Bu yıl teknolojik yıkımı bir tehdit değil bir fırsat olarak değerlendiren Türk CEO’ların oranı yüzde 100’e çıktı. Yine onlara göre büyüme hedeflerine ulaşmak için öncelikli aksiyonlar şunlar: Yeni start-up’lar için hızlandırma ya da kuluçka programları oluşturmak, yenilikçi start-up’larla iş birliği yapmak ve yıkım tespitiyle inovasyon süreçlerine yatırım yapmak.

Starbucks, satışların beklentileri karşılamaması sebebiyle Avrupa operasyonunu gözden geçirme kararı aldı. Fransa, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’daki 83 mağazasını Mexico City menşeli Alsea‘ya satmaya hazırlanan Starbucks, bu ülkelerdeki 170’ten fazla mağazasının operasyonunu da yine aynı gruba devredecek.

‘Oyuncaklı’ işleriyle sık sık gündemde kendine yer edinen KFC bu kez de yenilebilir ambalaj kağıtlarıyla konuşuluyor. (Birkaç ay önce yapılmış olsa da konuşuluyor.) Pirinç kağıdından hazırlanan ambalajlar şimdilik sadece Hong Kong’da.

Yine aynı şekilde gündeme gelmeyi başaran markalardan biri de Dunkin’ Donuts. Kahvenin gücüne dikkat çekmek isteyen marka, Hill Holiday adlı ajansla birlikte tüm elektrik ihtiyacını, çoğunluğu kahveden oluşan biyoyakıttan elde eden küçük bir ev tasarladı. Bu biyoyakıt yüzde 80 oranında Dunkin’ Donuts kahve yağından ve yüzde 20 oranında alkolden oluşuyor. Geçen yılın sonlarında da Londra’da belediye otobüslerinde atık kahveden üretilen biyoyakıt kullanılmaya başlandığı haberini okumuştuk.

2016’da, Avustralya’da insanları trafik kazalarına karşı uyarmak için hayata geçirilen Graham kampanyasını herkes hatırlıyordur. Heykeltıraş Patricia Piccinini tarafından yapılan ve trafik kazalarından yara almadan kurtulabilecek tek kişi olarak lanse edilen Graham, Cannes Lions dahil pek çok organizasyonda büyük ödüle layık görülmüştü. Bu kez o kampanyadan ilham alan başka biri var karşımızda: Reklam sektöründe hayatta kalabilecek tek kişi olan Grant. Avustralyalı ajans Cummins & Partners‘ın bu parodisi “reklamcılar çok çalışıyor” geyiğine bir boynuz daha eklemiş oldu.

“Çok çalışmak” demişken kullanıcının yatay görüşünü yüzde 60 oranında daraltarak önündeki işe odaklanmasını sağlamayı amaçlayan Wear Space adlı cihaza değinmemek olmaz. Panasonic tarafından geliştirilen ve henüz seri üretimde olmayan cihaz kitle fonlaması desteği bekliyor. Patronunuz çoktan bi’ 100 Dolar ateşlemiştir bile.

8 yıl aranın ardından reklamcılığa ve eski ajansına dönen Alex Bogusky bundan böyle reklam yarışmalarına katılmayacaklarını açıkladı. CP+B‘nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada ayrıca benzer şekilde düşünen ajanslar için yaratılan parodi ödül organizasyonu Quitty Awards da tanıtıldı. Ajansın reklam yarışmalarından çekilme kararının arkasındaki nedenler olarak ödül bağımlılığı, yarışma sayısının sürekli artması ve katılım maliyetleri gösterildi. Sihirli kelime maliyet elbette. Bogusky’nin bir daha asla dönmemek üzere reklamcılığı bıraktığı günleri göz önünde bulundurunca bu karara ‘çok da şey yapmamak’ gerekiyor.

Reklam yarışmalarına katılmama kararını çok uzun yıllar önce alan Serdar Erener, Campaign‘in bağımsız ajansları incelediği 81’inci sayısında reklamcılığın bugünü ve yarınına dair görüşlerini paylaştı. Erener, son 2-3 yılda olduğu gibi yine içeriğin önemine vurgu yapıyor. Yazıdan bir bölüm: “Bugünlerde yapılabilecek en akıllı iş, marka sahibinin müşteri yolculuğu yönetiminde en vazgeçilmez içerik ve analiz ortağı olabilmek.

8-9 Kasım’da sahiplerini bulacak olan Felis Ödülleri‘nde kısa listeler açıklanıyor. Buradan takip edilebilir.

Yine aynı günlerde Zorlu PSM’de düzenlenecek olan Brand Week İstanbul‘un onur konuğunun Şener Şen duyuruldu. Diğer konuşmacıların sıralı tam listesi şurada.

Marketing Türkiye tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen Cool Gece‘de yılın en ‘cool’ markaları ödüllendirildi. Fairmont Otel‘de düzenlenen törende 29 kategoride ödül verildi.

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği‘nin (İDA) bu yıl ikincisini düzenlediği PRİDA Ödülleri için başvuru süreci başladı. İletişim danışmanlığı sektörünün Türkiye’nin toplumsal kalkınmasındaki rolünü göstermek, paydaşlarına kattığı değerin bilinmesini sağlamak ve yeni projelerin üretilmesini teşvik etmek amacıyla düzenlenen PRİDA için son başvuru tarihi 23 Kasım.

Yine İDA. Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi (BAU) iş birliğiyle hazırlanan “Türkiye’de Halkla İlişkilerin Geleceği ve Eğitimi: Mevcut Durum ve Öneriler Üzerine Bir Araştırma” adlı çalışmanın sonuçları açıklandı. İDA ve BAU İletişim Fakültesi araştırma sonuçları ve toplantıya katılanların değerlendirmeleri ışığında yeni bir iletişim müfredatı önerisi getirmeye hazırlanıyor.

Geçtiğimiz ay hayatını kaybeden Figen İsbir adına, kurucusu olduğu Excel İletişim ve Algı Yönetimi tarafından iletişim öğrencilerine yönelik bir burs programı hazırlanıyor. Türk Eğitim Vakfı (TEV) iş birliğiyle hayata geçirilen “Figen İsbir Genç İletişimciler Bursu” ile devlet üniversitelerinde iletişim fakültesinde okuyan öğrencilerin 4 yıllık eğitim masraflarının karşılanması hedefleniyor. İsbir’in adını yaşatmak isteyenler şuradan ilgili burs fonunu seçip bağış yaparak destek olabilir.

“Bu özet beni kesmedi, başka şeyler de okumak istiyorum” diyenler şu üçüne göz atabilir:

  • 10 Ekim’de Türkiye İş Bankası sponsorluğunda başlayan DigitalTalks Sonbahar’18‘in ilk buluşmasında konuşulanlara dair derleme.
  • Serbay Arda Ayzit‘in, dijital pazarlama alanındaki önemli etkinliklerden biri olan Searchlove‘a dair izlenimleri.
  • Batuhan Apaydın‘ın pazarlama ve girişimcilik üzerine paylaşımlarda bulunduğu haftalık e-bülteni.

Durumlar böyle. Haftaya yine görüşmek üzere, iyi tatiller!

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği