Haftanın Özeti: 85

6 – 12 Haziran 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

 • Mayıs ayında Büyük Beşli’nin (en büyük 5 yayıncının) tanıtımı yoğun olarak yapılmış e-kitapları için fiyat aralığı 12.99 – 14.99 dolar arasında seyrederken gözler buz dağının kalan kısmına (toplamda 157 bin e-kitap) çevrildiğinde ise manzara epey farklı. Ocak 2016’da Büyük Beşli’den çıkan bir kitabın ortalama fiyatı 10.31 dolar iken Mayıs ayında bu rakam 8.67’ye geriliyor. Bunun yazarlar için ne anlama geldiği önemli bir tartışma konusu. Teselliler arasında ‘fiyatların düşmesi ile yeni yazarların daha çok okuyucuya ulaşabilecekleri’ iddiası da var.

ebook-file-types (960x640)

 • Evrimsel biyolog Richard Dawkins’in kitapları The Blind Watchmaker ve Climbing Mount Improbable’nin sırasıyla 30. ve 20. yıl baskıları için bir güzellik yapıldı. Dawkins’in 1986 yılında evrimi canlandırmak için yazdığı ‘yaratık jeneratörü’ programı hayırsever coder Alan Canon tarafından tekrar düzenlendi ve masaüstü kullanıma uyarlandı. Bu uyarlama kitapları internet üzerinden alanlara kapak tasarlama ve arka kapakta adını geçirme imkanı tanıyor. Böylece her bir kitap evrim ruhuna da uygun olarak benzersiz kılınmış oluyor. Alan Canon’un versiyonu buradan indirilebiliyor. Buradan da küçük bir evrim oyunu oynayabiliyorsunuz.

Penguin_Richard_Dawkins-website-shells (960x520)

 • Aşklardan geriye kalanların toplanıp itina ile etiketlendiği Kırık Kapler Müzesi’nde kalp acısının evrenselliği ve biricikliği sergileniyor. Günlük hayatın hayhuyunda biten aşklara hak ettikleri önemi verip yeterince üzülemediğinizi düşünüyor ya da üzülmelere doyamıyorsanız gerçek eski sevgili eşyalarından ve onların hikayelerinden oluşan bu müze tam size göre. 250’nin üzerinde bitmiş ilişki tortusuna ev sahipliği yapan müze online olarak da (18 dolar karşılığında) gezilebiliyor. Orijinal adıyla Museum of Broken Relationships, hüzünlü tabiatını taçlandıran bir Tumblr profiline de sahip.

museum (960x640)

 • Talebiniz doğrultusunda plak çıkaran Vinylize.it ile sevdiğiniz SoundCloud şarkıları plakçalarınızda. Favori sanatçınızın sesini plaktan dinlemek istiyorsanız talebinizi SoundCloud üzerinden kendisine göndermeniz yeterli. Qrates‘in oluşturacağı önsipariş ya da kitle fonlama seçeneklerinden birini kullanarak ‘karışık plak’larınıza kavuşabilirsiniz. Tahmin edilebileceği gibi plağın ve kapağının tasarımlarını yapma seçeneği mevcut. En az 100 adet plak için ödemeniz gereken para 800 – 2000 Euro arasında değişiyor.

vinylize (960x640)

 • Taylor Swift, Kanye West, Beyonce, Adele, Rihanna, Drake… Spotify kendisine kapılarını kapatan Super Star’lar sebebiyle eleştiri almaya devam ediyor. Dünyanın en hızlı ve en çok satan albümlerini kullanıcılarına zamanında (ya da hiç) sunamayan uygulamanın elindeki en büyük koz ise gün geçtikçe iyileşen ‘ne seveceğini biliyorum’ algoritmaları. Kullanıcıların ‘beni sevgilimden, en yakın arkadaşımdan, hatta annemden bile iyi tanıyor’ yorumları yapmasına sebep olan Discover Weekly özelliği bile Spotify’ı içinde bulunduğu akut dünya starsızlığı durumundan muaf tutamıyor. Tidal ve Apple Music ile paylaşmak zorunda kaldığı isimlerden geriye kalanla da gayet iyi giden platform, müzik zevkini tayin etmede mükemmelleşmeye çalışırken insanların belli sanatçılar için belli servisilere üye olmasını gerektiren düzeni nasıl kıracağını da kestirmeye çalışıyor.

spotify

 • Silicon Valley dizisi uzun süredir belgeselvari gerçekçiliği ile gündemde. Box’ın kurucularından Aaron Levi’nin ”HBO’nun Silikon Vadisi hakkında bir iyi bir kötü haber – iyi haber: anlatılanlar doğru. kötü haber: anlatılanlar doğru” tweetine ilham veren bu sahicilik durumu bir ‘kim kimdir?’ incelemesini mecbur kılmış. Silikon Vadisi’nin Sinematik Evreni ile internetin popüler aktörlerine dair bütün parçalar birleşiyor.

Silicon-Valley-Season-1-Artwork-1200x1200 (960x960)

 • Stanley Kubrick’in The Shining’inde neredeyse başrolü kapan, izleyenlerin unutmak isteseler dahi unutamayacakları The Overlook Hotel, artık aynı zamanda bir dijital sanat projesi. Carnegie Mellon Üniversitesi öğrencisi Claire Hentschker, The Overlook Hotel’i üç boyutlu dikiş tekniğiyle oluşturmuş, film müziklerini yeniden düzenlemiş ve ortaya bu 30 dakikalık tüyler ürpertici videoyu çıkarmış.

 • Film yapımcısı Julian Palmer ağır çekim tekniğini sinema tarihinde neyi ifade etmek ya da hangi duyguları uyandırmak için kullandığımızın tertemiz bir dökümünü çıkarmış. Video altı yorumları ‘1.32’deki filmin adını öğrenebilir miyim?’ sorularıyla dolup taşsa da aslında video sonunda bir referans listesi mevcut. Palmer’ın video işleri ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 • Meraklısına Batman’in yıllar içinde animasyon, çizgi roman ve sinemada geçirdiği evrimi yalın bir dille anlatımı – adeta bir Kara Şovalye’nin Seyir Defteri incelemesi.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekleriz.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.
Etiketler:

10 Yorum

 • Ted konuşmasının eksikliğini yaşadım. Son özet biterken bir ted konuşması ve medium yazısı çok güzel olurdu.

 • zenginlik ve afrika ilişkisini daha iyi anlayabilmek açısından Daron Acemoğlu’nun “Ulusların Düşüşü” kitabı okunabilir. Şeylerin (nesnelerin) inteneti konusu da bana şişirilmeye çalışılan bir balon gibi geliyor. Sanıldığının aksine normal insanlardan çok şirketlerin işine yarayabilecek bir teknoloji. Normal insanların(toplumların) bu gibi teknolojileri verimli bir şekilde kullanabilmesi için baya uzun bir zaman geçmesi gerekiyor zannımca. Bir de apple, (eğer haber doğruysa) renk değiştireceğine renk değiştiren telefon yapsa daha hoş olmaz mı? gerçi onlar yapmasada böyle bir şey hoş olmaz mı? :)

 • amirim her şey süper…garanti biraz keseyi açsında, artık video olarak hazırla şu haftanın özetini

 • M.Serdar Kuzuloğlu’nu seviyorum çünkü:
  -Çalışkan (Yazıları ile topluma bana faydası oluyor)
  -Samimi ( Urunleri ve yeni bir bulusu sunarke
  n reklam kokmuyor)
  -Gercekci ( Projelerinin parasal olarak desteklemenin yontemini buluyor)
  -Bilgili (Konulari onceki bilgileriyle sentez yaparak cok yonlu sunuyor)
  -Akici anlatici (Cumlelerinde mizahi bir uslup kullaniyor)
  -Arkadasca (Bulundugu bolgeden kopuk degil ama iyi seylerinde kotu seylerinde gayet farkinda) … Ozet gecmeye calistim dusunceleremi.. Iyi ki varsin :)

 • Merhaba, Havaalanı robotu Leo’nun İtalya’nın Cenova havaalanında kullanıldığı belirtilmiş ama hem fotoğrafa baktığımızda hem de haberin linkini kontrol ettiğimizde havaalanı Genevé yani Cenevre / İsviçre olarak gözüküyor.

  Sevgiler,

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği