Haftanın Özeti: 78

18 – 24 Nisan 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

 • İllüstratör Matt Lassen‘in Cartoon Hipsters serisi pop kahramanlarına hipster dokunuşları yapıyor.

cartoon_hipsters_1

maxresdefault

 • Güven Erkin Erkal, Volkan Gülçek ve Sevinç Torlak’ın el emeği, göz nuru, zihin süzmesi çalışması: Türkiye Rock Tarihi. Şapka çıkartılacak bir kaynak olmuş.
 • 36 saatlik bir hackathon sonucu ortaya çıkan DeepJazz adlı uygulama yapay zekaya has ‘derin öğrenme’ tekniğiyle jazz şarkıları besteliyor.

 • Yönetmen James Cameron, önümüzdeki dönemde dört yeni Avatar filmi çekmeyi planladığını açıkladı. Dört farklı senaryo yazarıyla çalıştığını belirten Cameron, yeni filmlerde pek çok yeni karakter, yaratık, ortam ve kültür olacağının ipucunu verdi.

avatar-1280cjpg-44d49c_1280w

 • Merakla beklenen Warcraft’ın ikinci fragmanı yayınlandı. Filmin 10 Haziran’da gösterime girmesi hedefleniyor.

 • Türkiye İstatistik Kurumu’nun ‘Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN) İstatistikleri’ başlıklı raporuna göre Türkiye’de 2015 yılında 49 bin 148 kitap yayımlandı. 2014 yılına göre artış yüzde 11,2 olarak kayıtlara geçti.
 • Kitaplara değinmişken paylaşalım; haftalık özetlere sıkça konuk olan Mark Cuban, Bill Gates, Elon Musk ve Mark Zuckerberg gibi başarılı girişimcilerin ortak yönleri ne dersiniz? ÇOK kitap okumaları.
 • Müzik dünyasında Türkiye ve ABD iki önemli kayıp yaşadı. Bu hafta Attila Özdemiroğlu ve Prince adıyla bilinen Prince Rogers Nelson hayata gözlerini yumdu.

Haftayı yine bir TED sunumuyla kapatalım (fakat bu seferki -şimdilik- sadece İngilizce altyazılı). Kendisini Teknoloji Tahmincisi olarak adlandıran Stephen Petranek (en azından bir kısım) insanların 20 yıl sonra Mars’ta yaşamını sürdüreceğini iddia ediyor. Dayanak olarak kullandığı argümanlar dikkate değer.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarda paylaşmayı lütfen ihmal etmeyin. Hepinize iyi haftalar!

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için yine aşağıda yer alan forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

10 Yorum

 • Dr E-kitap okuyucu sorununu çözsün önce. Aldığımız kitapları kendi uygulamasında okuyamıyorsunuz. Şirketin tüm yetkili kişileri ayakta uyuyor bu konuda böyle bir saçmalık olabilir mi. Sonradan kalkmışlar sağda solda teknoloji konusu ile ilgili teknolojik yenilikler ile ilgili saçma sapan beyanatlar veriyorlar. Ya sen önce müşterilerine karşı saygılı ol. Müşteri hizmetlerini arıyorsun palavra dizboyu, işleminizi kaydı aldık yetkili kişilere söylicez 50 defa aynı yalan. Arzuhan yalçındağ paranın gücüyle CEO. Silikon vadisinde kapıdan içeri almazlar bu Şirketi yönetenleri ve kendisini. Şikayet var.com Gir bak hangi sorunları var şirketin ama nerede o anlayış. Parasını ödüyorsun kitap okuyamıyorsun. Üstüne üstelik müşteri hizmetleri dalga geçiyor.

 • Serdar hocam teşekkürler bu hafta için de;

  Özetteki ‘başarılı’ insanlar ÇOK kitap okur medium yazısını açtım, oradaki “16 Must-Read Business Books For 2016” linkine geçtim, orada TED Talks kitabını gördüm, yazarı Chris Anderson’ı babil.com’da arattım, “Bedava” isimli kitabını açtım kitap açıklamasını okuyordum ki, yazının sonuna bakınca ne görsem beğenirsiniz; sizin imzanız. Sizin radikal’deki bir yazınızdan alıntı sanırım. İnterneti parsellemişsiniz bütün yollar size çıkıyor :)

  • Parsellemek değil de ‘faydalı olma gayreti’ diyelim :) O kitap için özel olarak yazdığım bir metindi okuduğunuz. Ayrıca ‘Free / Bedava’ çok güzel bir kitaptır; umarım okuma fırsatı bulursunuz (Küçük bir bilgi daha: TED’in Küratörü Chris Anderson ile benim kitabına tanıtım yazdığım -WIRED dergisi eski Editörü- Chris Anderson farklı iki kişidir. O da aklınızda olsun).

   Selamlar.

 • Jetsons çizgi filmini anımsattı bana Vertical times isimli tasarım. Apartmanların aşağılarında da kirlilikten geçilmiyordu ve çöp yığınlarıyla doluydu. İsabetli bir tahmin olmuş, tabii diğer teknolojik tahminleriyle birlikte.

 • “Yapılan bir araştırmaya göre günde 1 adet yumurta yemek bebeklerin ilk 24 aydaki gelişiminde ihtiyaç duyduğu proteini sağlamak için yeterli” araştırmanın linkinde günde değil HAFTADA 1 adet yumurta olarak belirtilmiş. Enteresan

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...