Haftanın Özeti: 74

21 –27 Mart 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

 • Kullanıcı adı ve şifrelerinin güvenliği en azmevduat sahipleri kadar bankalar için de can alıcı önemde.Dolayısıyla neredeyse her hafta bu alanda yeni bir çözüm su yüzüne çıkıyor. Son dönemde dikkat çeken örneklerden biri de Iovation. Çözümün temelini farklı bilgi ve hizmetler için farklı kademede güvenlik politikasıkullanmak oluşturuyor. Temel bilgiler için ön tanımlı cihazlar basit şifrelerlehizmet alabilirken riskli ve hassas işlemler için daha detaylı birgüvenlikonayı gerekiyor. Sistemin seviyelerini banka ya da kullanıcı belirleyebiliyor.
 • Celent tarafından 100 milyar dolar ve üzeri varlığa sahip bankalar arasında gerçekleştirilen bir araştırmaya göre söz konusu kurumların yüzde 38’imobil uygulamlarında parmakizi onayıkullanıyor. Bunun için kullanılan en yaygın teknolojiyse -haliyle- Apple Touch ID. Bu yöntemi kullanan banka sayısı 608’i geçtiyse de bu sayı mobil uygulamaya sahipbankalarınhenüz yüzde 9,5’uğunu oluşturuyor.

apple-inc-nextgeneration-iphone-to-have-an-even-better-touch-id-sensor

 • Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan şoke edici bir haberde bir grup hacker’ın internetten sahte mesaj ve ödeme talimatları yollayarak Bangladeş Merkez Bankası’nın 1 milyar dolara yakın parasını çalmaya çalıştığı ve inanılmaz bir ayrıntı sayesindefark edilene dek 81 milyon doları buhar ettiği anlaşılmıştı. Kamuoyundan 1 aygizlenen bu e-soygunubizler gibi gazetelerden öğrenenBangladeş Merkez Bankası BaşkanıAtiur Rahman o haftaistifasını vermişti. Bir ucu Filipinler’dekikumarhane mafyasına kadar uzanansoruşturmadevam ediyor.Ortaya çıkan detaylar iseyetkililerigüvenlik politikalarını yeniden gözden geçirmeye zorluyor. Dolar bazlı uluslararası finansal talimatları yöneten -3 bin finans kurumundan oluşan- SWIFT, bankaları benzer diğer girişimlere yönelik uyardı. Bangladeş Merkez Bankası adına soruşturmayı yürütenFireEye veWorld Informatix adlı iki kurumun hazırladığı raporda yer verilen teknik takip aynı yöntemin başka birçok finans kurumuna karşı da kullanıldığını ortaya koyuyor.
 • İstanbul Mali Suçlar ile mücadele şube ekipleri piyasaya sahte para süren kalpazan baba-oğula operasyon düzenledi. Sahtesinin gerçeğinden ayırt edilemediği paralara el konuldu. İki yıl bu paraları yapmak için arge çalışmasını yaptığını söylen kalpazan Erkan A. “Paraları ihtiyacı olana dağıtıyordum” dedi.Erkan A’nın yaptığı sahte paraları ürettikten sonra kalite testine soktuğu ve bu testlerden geçemeyen paraları iş yerindeki sobada yaktığı tespit edildi.

56a6594cf0dc1e0e442a3a75

 • Sahte para paranın tarihiyle eşdeğer.Çoğumuz gündelik hayatımızdaelimizden geçen paraları bu anlamda kontrol etmiyoruz bile. Paranın ve ödemelerin elektronikleşmesininyavaş yavaş tarihe karıştırdığı bu gerçek bir süre daha hayatımızda var olacak gibi görünüyor. Peki engelleme yöntemi nedir? Kimilelrine göre mevcut kağıtlar yerine polimer teknolojisine geçmek iyi bir başlangıç olabilir. İlk olarak 30 yıl önce Avustralya’da hayata geçen bu plastik banknotlar hem deforme olmaması hem de -daha-yüksek güvenlikönlemleriyledikkat çekiyor. Şu an 30’dan fazla ülke bu standarda geçmiş bile.

 • Finans teknolojileri yaygınlaştıkça birbiriyle konuşması gereken hizmet ve uygulamalar da artıyor. Bu ekosistemi birbirine bağlayan sinir uçlarına ise API deniyor. Türkiye’deki finans kurumlarında henüz karşılığını göremesek de özellikle ABD’debirçok yaratıcı ve başarılı uygulamanın temelini oluşturuyor. Bu konudaki en somut ve ses getiren adımlardan biri de BBVA’dan geldi. Bu hafta yayına geçen APImarket adlısite PayStats ileBBVAkartları üstünden yapılan harcamaları, Connect ile BBVA müşterilerinin farklı uygulamalara bağlanmalarını, Accounts ile önceden yetkilendirilmiş dış hizmetlerin erişimini, Cards ile elektronik ticarete yönelik zenginleştirilmiş hizmetleri mümkün kılıyor.
 • Apple’ın 2014’ün sonunda hayata geçirdiği mobil ödeme hizmeti Apple Pay kısa sürede rakiplerini geride bırakarak pazarın hakimi haline geldi. iPhone ve Apple Watch ile dokunaraködeme yapabilmemizi sağlayan bu yöntem yakında cihazların dışına taşarak (Safari web tarayıcısıyla ziyaret ettiğiniz)mobil web sayfalarındada kullanılabilecek.

apple-pay-e1414504064841-1940x1090

 • Mobil ödeme konusundaki seçeneklere yeni bir tane daha eklenmek üzere. Çinli telekom firmasıHuawei, Huawei Pay adını veridği ödeme sistemiyle Bank of China ortaklığında şansını deneyecek.
 • Online ödeme kabul etme konusunda altyapı çözümü sunan -ve şimdiden 21 binden fazla işletme tarafından kullanılan- yeni bir girişim: Mollie.
 • Yılın merakla beklenen etkinliklerinden Y-Combinator Winter Demo Days’in 2016 ayağı bu hafta düzenlendi. 159 girişimin sahne alarak yatırımcılarla buluştuğu toplantıda 15 fintek yatırımı da dikkat çekti:
  • PayStack: Nijerya’ya özel bir kredi kartı tabanlı tahsilat çözümü.
  • Cover:Aracının fotoğrafını telefonunla çek, yolla; anında sigortanı yaptır.
  • Focal Systems:Alışveriş kartlarını beacon teknolojisiyle birleştirerek akıllandıran bir çözüm.
  • STILT:Uluslararası kredi yönetimplatformu.
  • MeterFeeder:Parkmetrelerin kredi kartı kabul edebilmesini sağlıyor.
  • QueueHop:Cep telefonunuza bir QR kod okutarak ödeme yapmanızı ve sıradabeklemektenkurtulmanızı sağlıyor.
  • LendEDU:Öğrencilere yönelik bir kredi platformu.
  • Landed:İlk defa ev sahibi olacaklar için bir kitle kaynak hizmeti.
  • AlphaFlow:Yatırımcıların bireylere yönelik verdiği kredileri (P2P) yöneten sistem.
  • Lynks: E-ticaretin gelişmediği ülkelere nakliye ve gümrüklemeyi de kapsayanhizmetler sağlıyor.
  • TrueBill: Faturaları ve ödemeleri yönetiyor.
  • flexReceipts:Satıcılara elektronik faturalama altyapısı sunuyor.
  • PocketSuite:KOBİ’lere yönelik ödeme yönetimi ve mesajlaşma altyapısı sağlıyor.
  • Emburse: Kurumsal kartlara ön-ödeme yapmaözelliği kazandırıyor.
  • Bonsai: Serbest çalışanlar için sözleşme ve faturalaşma platformu.

Diğer kategori başlıklarına aşağıdakimenüden ulaşabilirsiniz.

16 Yorum

 • Twitter’ın faydasından ziyade zararı oldu insanlığa. En büyük faydası eleştiri ve kınamaları toplamak iken zararını bu günkü örgütlerin iletişim kaynağı olması.

 • Radikal kapanacağına göre, orada yayınlanan yazılarınızı kişisel sitenize taşıyacak mısınız? Örneğin Estonya’nın dijital devrimi ile ilgili yazısınıza bağlantı vermiştim. Radikal kapanınca o link kırılacak. Bu konuda herhangi bir önleminiz olacak mı?

  • O yazıların kopyaları bende var ancak başka bir yere taşıma fırsatım olur mu bilemiyorum. Dahası bu çok da faydalı olmaz. Zira o siteye birçok link yer alıyor olmalı. Diyelim ki ben kendi yazılarımı bir yerlere aktardım (Google da taradı ve kabul etti ve Radikal’de bulamayan Google’a girdi, aradı, buldu ve okudu) ama geri kalanlar ne olacak?

   Dijitalin sonsuzluk ve hiçliği aynı anda temsil etme durumuna güzel örneklerden biri daha.

 • Abi 3D baskının gelişimi hızlanmışken sorayım. Kendimiz evimizde, plastik sandalye ve tuvalet terliği yazdırabilecek miyiz?

 • Merhaba.. Android ve ios uygulamaları için bir bölüm yapmayı düşünüyor musunuz? İşe yarar ya da ilginç uygulamalar gibi.

 • Dünya parmak izi ile ödemeyi desteklerken ülkemize mevzuat tersine gidiyor. Parmak izi ile mobil uygulamasına girilebildiği için takdir ettiğim bankam, “ülkemizde uygulanan bankacılık düzenlemeleri çerçevesinde 28 Mart’tan itibaren parmak izi teknolojisinin mobil uygulamalarına girişte kullanılamayacağını” SMS yoluyla iletti.

  Bence bu da bu haftanın önemli bir gelişmesiydi.

 • yapay solungaç olayı iyiymiş. :) telefon görünümlü silah olayı da bir o kadar kötü :( (bir insan, böyle silahlar tasarlarken kendini nasıl motive ediyor hala çözemedim).

 • Merhabalar,

  Sanırım bu haberin linkini unutmuşsunuz.

  Konuyu kapatmadan bilgilerimiz arasında yer alsın: Brüksel neden terörle bu kadar anılır oldu, şüphelilerin tamamının Molenbek bölgesinden olması bir tesadüf mü? İlgilisi için Vox güzel bir derleme yapmış.

 • Amirim “Konuyu kapatmadan bilgilerimiz arasında yer alsın: Brüksel neden terörle bu kadar anılır oldu, şüphelilerin tamamının Molenbek bölgesinden olması bir tesadüf mü? İlgilisi için Vox güzel bir derleme yapmış.” maddesinde link yok sanki.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...

Dünya Halleri sitesi 6 Ağustos 2019 tarihinde yayın hayatını noktalamıştır.

Dünya Halleri sitesi 6 Ağustos 2019 tarihinde yayın hayatını noktalamıştır.