Haftanın Özeti: 64

11 – 17 Ocak 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

Yeni ödeme sistemleri, e-bankacılık hizmetleri ve dahası.

 • Yeni Zelanda’da kitle fonlama (crowd funding) hizmeti veren PledgeMe sitesi bireyler arası borçlanma (P2P Lending) hizmeti vermek için lisans başvurusu yaptı. PledgeMe’nin farklarından biri bireylerin kurumlara faizli borç; yani bir anlamda kredi verebilmesi olacak. Sistemin 2016 yılında hizmete girmesi hedefleniyor.
 • Kaynak fonlama sisteminin en hızlı ilerlediği alanlardan biri de emlak projeleri. Yeni konut projelerinin fonlandığı bu yapılar ABD’den başlayan yolculuğuna Avrupa’da devam ediyor. Bu konuda hizmet veren İngiltere merkezli LendInvest bu hafta topladığı ve 1.200 konut projesine aktardığı para toplamının 500 milyon paundu geride bıraktığını duyurdu. Bu rakam ülkedeki yeni emlak sektörünün yüzde 1’ine denk geliyor (BONUS BİLGİ: İngiltere’nin bu alandaki en büyük girişimi yüzde 18,91 oranla Zopa).

lending2

 • Webrazzi Ödülleri’nin 2015 yılı sonuçlarına göre Yılın Teknolojiyi En İyi Kullanan Bankası ödülünü Garanti Bankası, Yılın Finansal Teknoloji Girişimi ödülünü ise BKM Express aldı.
 • Almanya’nın en büyük bankalarından Commerzbank finans alanındaki girişimlere yaptığı yatırım atağını sürdürüyor. Bu haftaki hamlesi yine Almanya merkezli bulut tabanlı bankacılık hizmeti Mambu oldu. Sitenin Commerzbank’tan aldığı 8,7 milyon dolar yatırımla topladığı fon 10,6 milyon dolara ulaştı.
 • Blackstone Grubu’na bağlı olarak 1988 yılında 88 milyar dolar sermayeyle ABD / New York’ta kurulan BlackRock bugün 4,5 trilyon dolar varlığıyla dünyanın en büyük yatırım şirketi. Blackrock bu hafta Twitter’ın Kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey’nin bir diğer girişimi Square‘den en az yüzde 5 hisse alımı yaptı. BONUS BİLGİ: (1) Square, cep telefonu ve tabletlere takılan kare formlu küçük bir aksesuarla düşük komisyonlarla kredi kartı (ve Apple Pay) tahsilatı yapılabilmesini sağlıyor. (2) Geçtiğimiz sene 2,9 milyar dolar değerlemeyle halka açılan Square yaşadığı çalkantılı sürecin ardından -bu hafta- 3,7 milyar dolar değere ulaşmış durumda.

 • BlackRock’ın tamamına sahip olduğu bir diğer girişim de FutureAdvisor. San Francisco merkezli girişim emeklilik sigortası ve eğitim kredisi başta olmak üzere (otomasyon) kişiselleştirilmiş tavsiye ve yönlendirmeler yapan uygulama şu ana kadar 700 milyon dolarlık yatırıma aracılık yapmış. FutureAdvisor bu hafta BBVA Compass ile işbirliğine başladıklarını açıkladı (İspanya merkezli BBVA, yatırımlarını BBVA Ventures üstünden yürütüyor).
 • ABD / San Francisco merkezli Wells Fargo Bankası, geçtiğimiz yıl web ve mobil hizmetlerini kullanacak kurumsal müşterileri için biyometrik doğrulama desteği sunacağını açıklamıştı. Sistemin bu yılın ilk yarısında devreye gireceği açıklandı. Göz ve yüz tanıma sistemini kullanacak yapı bu sayede kullanıcı adı / şifre hırsızlıklarına karşı koruma sağlayacak. Bu çözümü yine Wells Fargo’nun girişimcileri desteklediği Startup Accelerator programı kapsamındaki EyeVerify tarafından geliştiriliyor.

 • Catalyst’in ‘millennial’ olarak adlandırılan 1980 – 2000 arası doğanlarla gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarını içeren Millennials and the future of Banking araştırması yayınlandı. Gençlerin bankalardan ve şubelerinden nefret ettiği yönündeki genel kanıyı boşa çıkaran sonuçlara göre yapay zekanın dahi mobil uygulamalara entegre olmaya başladığı finans dünyasında gençler ihtiyaç duydukları zaman ‘insani ilişkiyi’ tercih ediyor. Elbette ulaşılabilir ve işlevsel olması kaydıyla.
 • Avrupa’da fiziki banka şubelerinin yarısı kapandı. ABD’de ise durum nispeten iyi (kapanan şube oranı yüzde 5). Ancak bölgelerden bağımsız olarak önümüzdeki dönemde şubelere eskisi kadar ihtiyaç kalmayacağı da aşikar. Bankaların yeni arayışı bu şubeleri nasıl ve neye dönüştüreceği. Bir başka çabaysa bankaları şubeler dışında var edebilme peşinde. Büyük mağazalar ya da marketler içinde tek çalışanlı mikro banka şubeleri kulağa nasıl geliyor?
 • Innofis: Müşterilerin davranış şekillerini yapay zeka ve makina öğrenimiyle gözlemleyerek onlara en uygun, kişiselleştirilmiş fırsatları sunan İspanya / Barcelona merkezli bir bankacılık platformu.
 • Crealogix: Anahtar teslim e-bankacılık çözümleri. Mobil odaklı, inovatif, özelleştirilebilir ve açık mimarili.
 • Neomy: Günlük çapraz kurları sürekli takip ederek paranızı yurtdışına transfer etmek için en doğru zamanı bildiren mobil uygulama. Expat’lar için tam bir nimet.

eomy

 • Çin’in en büyük 2. bankası China Construction Bank‘in finansının başındaki Huang Hao görevini bırakarak Alibaba’nın finans hizmeti Ant Financial’a (eski ismiyle AliPay) Başkan Yardımcısı olarak geçti.
 • Mike Hearn, dijital para birimi Bitcoin camiasının çok iyi tanıdığı bir isim. Birçok röportajda uzman olarak fikrine danışılan ve milyonlarca kişinin kullandığı Bitcoin uygulamarı yazan Hearn bu hafta yayınladığı bir yazıyla bütün varlığını sattığını ve Bitcoin camiasını tamamen terk ettiğini açıkladı. Yazıda -her birinin altını gayet iyi doldurduğu- bırakma gerekçeleri arasında en ilginç ayrıntılardan birisi yeni para oluşturmak için gerekli hash gücünün yüzde 95’ini neredeyse tamamı Çinlilerden oluşan bir avuç kişinin elinde bulunduruyor oluşu. Mike Hearn mevcut durumda Bitcoin ‘elitleri’ arasında kimsenin geleceğe dair bir planı olmadığı, sistemin tıkandığı, komisyon oranlarının geleneksel finansal hizmetleri aştığı ve gruplar arasında sessiz ama büyük bir iç savaş yaşandığına dikkat çekiyor. İlgilisinin mutlaka okuması gereken bir yazı.
 • DİKKAT: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

15 Yorum

 • İran’la ilgili şu husus da atlanmış… Haberlere göre iki ülke arasında tutuklu takası gerçekleştirilecekmiş…

 • Serdar bey , her haberin yanına bir beğeni belirtme imkanı olursa (puan, yıldız vs) , hangi tip haberlerin daha fazla ilgi gördüğünü anlamanız mümkün olabilir. ( Analytics de mümkün ama bunu okuyucular direkt belirtebilir) Bazı bilgilere daha fazla ilgi duyunca bu tip bilgiler daha fazla olsa diye düşününce aklıma geldi. Bilginize.

 • Abicim benim bir tavsiyem olacak. Her haberin başındaki madde işaretinin üzerine gelince, kaçıncı haber olduğu yazabilir.

 • Serdar bey, son bir kaç aydır sitenizdeki paylaşımları ilgiyle takip ediyorum. Çaba ve emekleriniz için teşekkürler. Eğer mümkünse Kültür/Sanat başlığındaki paylaşımlarınızda Plastik ve Görsel Sanatlar ile ilgili haberlere daha fazla yer verebilir misiniz?

 • etsy’deki Türk tasarımcılarına yer verdiğinizi görünce haftaya ben de çıkar mıyım diye heyecan bastı serdar bey :)

 • meksika polisinin operasonunda söylenen kelime “arriva”(ben bildiğim böyle bir ispanyolca kelime yok) değil arribadır. anlamı da geldik(ispanyolca hemos venido veya venimos’tur) değil “yukarı” demektir.

 • Paylaşımınız için çok teşekkür ederim Serdar Bey, çok mutlu ettiniz beni :))

 • Orta parmak olayının böyle bir şeye dayandığı aklımın ucundan geçmezdi.

  Yazı için teşekkürler, yine her şey var içinde.

 • Orta parmak hikayesini anlatan siteye şöyle bir ifade eklenmiş:
  I have transcribed this little etymological tale exactly how it was given to me. I have not edited it in any way, and although dubious, I originally made no attempt to determine the authenticity of the tale. This page has generated several responses from people, so I have since tried to ascertain the validity of the story. According to Snopes, the tale is FALSE. You can find their report HERE.
  Bu da yalan çıktı iyi mi :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...