Haftanın Özeti: 63

4 –10 Ocak 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Türkiye ve dünyadan güncel haberler.

Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

 • Türkiye yeni kimlik kartlarına (ve ehliyetlere) hazırlanıyor. 3 yıl içinde tamamen kullanıma geçecek yeni kartlarda erkek ve kadınları ayırd eden (mavi ve pembe) renkler kullanılmayacak. 10 yıl geçerli olacak kimlikler sahibine ait bilgileri içerin bir çip de bulunacak. Kırıkkale’de başlayan pilot uygulamanın devamında Nüfus Müdürlüğü vatandaşları randevu sistemiyle davet edip biyometrik verilerini (fotoğraf, parmak izi, retina, vs) kaydederek dağıtımı yapacak.

 • Kuzey Kore deneme amaçlı hidrojen bombası patlattığını açıkladı. Deney sırasındaki büyük patlama 5.1 Richter ölçeğinde depreme yol açtı. Yönetimin ‘Adalet Bombası’ adını verdiği bomba dünya çapında diplomatik tepkiye yol açtı. İlginç bir ayrıntı olarak (patlamanın şiddetinin düşüklüğünden yola çıkarak) bombanın hidrojen değil başka bir türden olma ihtimali de konuşuluyor. Bilimin bu konudaki teşhis metodları gayet netBONUS BİLGİ: İlk olarak ABD’de geliştirilen hidrojen bombası atom bombasından daha kuvvetli bir etkiye sahip ancak radyoaktif serpintisi daha düşük olduğu için uzun vadeli zararları atom bombasına kıyasla daha az (aşağıda Rusya’nın 1953’te gerçekleştirdiği hidrojen bombası testinin video kaydını izleyebilirsiniz).

 • Ortadoğu’da tansiyon yükseliyor. Bu hafta İran’ın Yemen’in Başkenti Sana’daki Büyükelçiliği (İran’ın iddiasına göre) Suudi Arabistan uçakları tarafından bombalandı (uluslararası hukukta savaş ilanı / sebebi sayılan bu olayı İran sonrasında dış güçlerin provokasyonu olarak nitelendirdi). İran bu olay üstüne Suudi Arabistan’dan tüm ithalatı kesti ve Umre seferlerini durdurdu. Gerilimin kilometre taşlarından biri de Suudi Arabistan’ın -şiddeti reddetmekle beraber Suudi Kraliyet Ailesinin iktidarı bırakmasını talep eden- Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr’i terörizm iddiasıyla (diğer 46 şüpheliyle birlikte) idam etmesiydi. Zincirleme olaylarda Sudan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ardından bu hafta Kuveyt de İran’dan diplomatik temsilcilerini geri çekti. Gerilimin yeni bir Sünni-Şii çatışmasını tetiklemesinden korkuluyor. Olayla ilgili geniş bir özeti BBC Türkçe sitesinden takip edebilirsiniz.

 • Savaşın nasıl bir şey olduğunu tarih kitapları ve istatistiklerden öğrenmeye çalışıyoruz. Ama bu kafamızdaki resmi yeterince oluşturamıyor. 2. Dünya Savaşı’na yönelik aşağıdaki kısa film görselleştirmenin önem ve etkisini bize bir kere daha hatırlatıyor.

 • ABD’li havacılık firması Boeing, Facebook sayfasında F/A-18 Super Hornet uçağının imalatının hızlandırılmış bir videosunu paylaştı. 4 dakikada bir uçağın hayata gözlerini açmasına şahit olalım.
 • Japonya, kullanan olmadığı gerekçesiyle Hokkaido şehrindeki Kami-Shirataki adlı tren istasyonunun kapatılmasına karar verdi. Ancak o tren hattını kullanarak okuluna giden bir (1) öğrencinin varlığını fark edince kararın uygulanmasını öğrence mezun olana kadar erteledi.
 • Twitter tabanlı haber ağı 140journos geçtiğimiz yılı 40 postta özetlemiş.
 • Fatih Projesi kapsamında devletin öğrencilere ücretsiz dağıttığı 1 milyon 438 bin 700 tabletin bir kısmının öğrenciler tarafından 200-500TL arası fiyatlarla internette satıldığı ortaya çıktı. Yönetmelikte disiplin suçu olarak tanımlanmış satışlarla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı takip başlattı.
 • Dünyanın gelmiş-geçmiş en büyük uyuşturucu baronu ‘Bücür (el Chapo)’ lakaplı Joaquín Guzmán Loera, geçtiğimiz sene tutuklu bulunduğu ‘yüksek güvenlikli’ hapishanesindeki hücresinin altına açılan yüzlerce metrelik tünelden kaçarak sırra kadem basmıştı. 1 milyar dolar servete sahip El Chapo bu hafta geniş çaplı bir operasyonla kendi ‘çöplüğü’ Sinalao’da ev olarak kullandığı 5 yıldızlı otel odasında ele geçirildi. Kanlı operasyonda Guzman’ın 11 silahlı korumasının 5’i öldürüldü. El Chapo’yu en yakından takip eden isim olarak bilinen Gazeteci-Yazar Don Winslow ise bunun bir tiyatro olduğunu, El Chapo’nun anlaşmalı olarak ‘ABD’ye teslim edilmemek kaydıyla’ devlete teslim olduğunu iddia ediyor (iade edilme ihtimali ise geçerliliğini koruyor).

201601091230_el-chapo-caught-photos-06-480w

 • İngiliz fotoğrafçı David Slater 2011 yılında ziyaret ettiği Endonezya’daki bir hayvanat bahçesindeki Naruto isimli makak maymununa bas-çek fotoğraf makinesini vermişti. Kamerayı kurcalamaya başlayan Naruto bu süreçte bir dizi selfie de çekmişti. İnternete aktarılmasının ardından bir anda gündeme oturan bu karelerden epey para kazanmaya başlayan fotoğrafçıyı hayvan hakları derneği PETA mahkemeye vererek fotoğrafların esas sahibinin Slater değil bizzat çeken makak maymunu olduğunu iddia ederek parayı (maymuna) verilmesini talep etmişti. Senelerce süren mahkeme sonuçlandı ve hakim maymunun hak sahibi olamayacağına karar verdi.

Monkey selfies on Wikimedia

 • ABD / New York’ta muhtemelen hiç duymadığınız bir konser verildi. Çünkü o şarkılarının yayın frekans aralığından dolayı dünyanın sadece köpekler tarafından duyulabilen ilk konseriydi.
 • DİKKAT: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

22 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği