Haftanın Özeti: 38

13 - 19 Temmuz 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Türkiye ve dünyadan güncel haberler.

Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

  Geçen haftaki hatırlatmamı yinelemek isterim: İnternetin 512kbps hızında olduğu (yarım megabit de diyebiliriz) ve paylaşıldığı bir ortamda tatildeyim. Dolayısıyla gündemi hem kafa hem de teknik olarak ‘düşük randımanlı’ takipteyim. Birkaç hafta daha bu ayarda devam edeceğim.

  Hepinize iyi bayramlar, iyi dinlenmeler.

 • Uyuşturucu baronlarıyla az-çok bilgisi olan için Pablo Escobar ismi kesinlikle yabancı değildir (bilenin de unutması mümkün değildir). Latin Amerika’nın -ve aslında yerkürenin- Escobar sonrası en büyük uyuşturucu baronu olarak kabul edilen El Chapo (bodur) lakaplı Joaquín Guzmán Loera (60), mahkum olduğu Meksika’nın en güvenli hapishanesinden kazdırdığı tünelle firar ederek bir kere daha sırra kadem bastı. 1,5 kilometreye yakın akılalmaz tünel için çıkartılan tonlarca hafriyatın nasıl olup da kimsenin dikkatini çekmediğiyse merak konusu. Aşağıda hücresinin güvenlik kamerasından kaçış anını izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=5gsjIjcL2eU

 • Avustralya’da tehlikeli koşullarda çektiği fotoğraflarla Örümcek Adam olarak nam salan fotoğrafçı Instagram’da kullandığı cihazları paylaşınca hapse atıldı! 24 yaşındaki Bryce Wilson’ın kullandığı 15 bin Avustralya dolarlık setinin bir başka fotoğrafçının evinden çalındığı ortaya çıktı.

2A226F1800000578-3153049-image-a-31_1436334859307

 • Tenis ile pek ilgili değilim ama izlediğim birkaç maç bana fazlasıyla sıkıcı geldi. Ses çıkartmak yasak, oturmak-kalkmak yasak, fotoğraf çekmek yasak, sadece sayı-servis arası ne yaparsan yap ya da set arasını bekle. Seyircinin bu kadar gereksiz bir ayrıntı olduğu spor dalı bana fazlasıyla garip geldi. Televizyondan izlemek çok çok daha keyifli (aynen golf ve Formula gibi). New York Times gazetesiyse çok farklı bir yanına değinmiş. Tenisle ilgili olan-olmayan herkesin ilgisini çekeceğine eminim. Servis kullanırken rakibin karşılamak zorunda olduğu topların inanılmaz sürati. Şuradaki videoyu izleyin lütfen.
 • Sonunda birinin aklına gelmiş: 2003-2010 yılları arasında yürütülen bir araştırmaya göre restoranlarda -oturarak- yenilen yemekler de en az fast-food kadar sağlıksızmış,
 • Endüstriyel raporlara göre şişelenmiş su tüketimi bu yıl 233 milyar litreyi aşacak. Başka bir deyişle ilk defa şişeli su tüketimi diğer meşrubatları geçecek. Bu bir yandan olumlu gibi görünse de gerek pet şişelerin çevreye zararları ve karbon salınımı gerekse de suyun dünyanın bir yanından diğerine taşıma derdiyle garip bir açmaz doğuruyor. Musluk suyunu içilebilir hale getirmek yerine neden bu tarafa yöneldiğimiz muamma (aslında ticari hacmini düşünürsek pek de değil). Guardian bu konuyu farklı yönleriyle ele almış.

siseler

 • Japonya dünyanın en çalışkan insanlarının yaşadığı ülkelerin başında geliyor. Bunu biliyoruz. Peki fazla çalışmaktan dolayı en fazla depresyon vakasının ve intiharın görüldüğü ülke olduğunu da biliyor muyuz? 10 dakikalık dehşet verici bir mini belgesel.

 • Ülke bayraklarının her birinin derin öyküleri var. Bir kısmını Quora’da bulabilirsiniz.
 • Yaz aylarında eminim pek çok kişinin hayatına bir kabus misali yeniden giren sivrisineklerle ilgili bilgilerimizi tazeleyelim: sadece dişi sivrisinekler kan emiyor (yumurtlayıp soyunu sürdürebilmek için), insan kanına her zaman öncelik veriyorlar, bizi görerek, ısımızı hissederek ama en önemlisi soluk alıp verirken ağzımızdan çıkan karbondioksitin kendine has kokusunu takip ederek buluyorlar. Biz kendileriyle temaslarımızı genellikle iş işten geçtikten sonra fark ediyoruz. Bu aslında iyi bir şey. Çünkü olay esnasında yaşananlar pek iç açıcı değil.

 • Kesinleşen rakamlara göre 2014 yılında Türkiye’de 168 bin 512 trafik kazası meydana gelmiş. Trafikte insanı azaltırsak büyük bir hatadan dönmüş olacağız gibi görünüyor. Otonom araçların pek düşünmediğimiz ayrıntılarından biri.

25 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği