Haftanın Özeti: 58

30 Kasım – 6 Aralık 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Sinema, TV, müzik ve sanat dünyasından gelişmeler.

 • Washington Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden bir grup Star Wars ekonomisini masaya yatırarak duruma bakmış. Ortaya çıkmış ki İmparatorluk meteliğe kurşun sıkıyor, acil desteğe ihtiyacı var. Bütçedeki en büyük açığın sebebi Darth Vader’ın 17,5 milyar dolarlık çılgın projesi Death Star. Stormtrooperları olağanüstü genel kurul çağrısı yapmak üzere göreve davet ediyoruz. Gerçi Lord Vader tahtı boşladı çoktan. Marabayla dalga geçiyor…

 • BBC, Visual Perceptive Media adıyla yenilikçi bir girişimini duyurdu. Bu formatta yayınlar ve senaryolar izleyicinin kişisel tercihlerine göre anlık olarak değişkenlik gösterecek. Uyumlu hazırlanan içeriklerde aynı içeriği seyreden herkes farklı bir şey seyretmiş olacak. Kişiselleştirme (profilleme) cep telefonu uygulaması üstünden gerçekleştiriliyor.
 • Amsterdam’daki Rijksmuseum uygulamaya koyduğu bir kararla müze içinde fotoğraf makinesi ve video kameraları tamamen yasakladı. Koleksiyondaki Hals, Vermeer ve Rembrandt eserlerini anılarında saklamak isteyen ziyaretçiler bunu müze tarafından sunulan tablet ya da kağıt üstüne kendi versiyonlarıyla çizmek zorunda. Bu uygulama sayesinde ziyaretçilerin eserlerle daha dikkatli ve uzun ilişki kurması sağlanmış.

muze

 • Richard Prince dünyanın en çok kazanan fotoğrafçısı. Aşağıdaki tablodan fotoğraflarının satış bedellerini -hayretler içinde- takip edebilirsiniz. Ama bir de öyküsü var. O hepsinden ilginç.

photos222

 • Google’ın sanat projeleriyle adından söz ettiren birimi Google Cultural Institute dünyaca ünlü 60 gösteriyi tamamen dijitalleştirerek sahnesinde 360 derece dolaşabileceğiniz bir yapıya kavuşturdu. İnanılmaz ve başka hiçbir platformda yaşanamayacak bir tecrübe.

 • Japonya’da 31 Ocak’ta 30 dolardan satışa sunulacak 11 şarkılık müzik albümünü eşsiz yapan bir özelliği var. Onu sadece Famicom ile dinleyebiliyorsunuz. Famicom Nintendo’nun NES adlı -çok- eski oyun konsolunun Japon versiyonu. Şarkılar elbette 8-bit makamında.

 • Spotify’daki bir şarkının sadece sevdiği bölümünü paylaşmak isteyenlere: Spotipart.
 • 43 yıldır kadın vücudu üstünden erotizm temalı takvimlerle adından söz ettiren Pirelli bu yıl (kadın) Fotoğrafçı Annie Leibovitz ile tam tersten vurdu.

 • İlk olarak 2013 yılında düzenlenen internet bienali The Wrong bu yıl 50 salonda 1.000 eserle ziyarete açıldı. Sergi 31 Ocak 2016’ya kadar web sitesinden ziyaret edilebilir. Aşağıda seçtiğim örnek Death Drive Diptych adlı eserden.

 • Batman vs Superman filminin ikinci fragmanı yayınlandı.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için yine aşağıda yer alan forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarda bekleyeceğim.

Haftaya görüşmek üzere, hepinize iyi Pazarlar!

19 Yorum

 • “Aynı sebepten dolayı çocukları da emlak vergisi ödemeyecek” bu bilgiye nerden ulaştınız?
  verdiğiniz linklerde byle bir açıklama yok.

 • 1000 1500 lira gibi rakamlara yerli atari salonu makinaları alabilirsiniz, turkiyede 2 3 imalatçısı var. Sadece konsol ve tuşların olduğu ekransız modelleri ise 500 600 lira civarı. Eski tüplü televizyonunuzu değerlendirmek için bire bir :)

  • Metin Bey detaylı bilgi vermiş olsanız ne mutlu edersiniz bağzı insanları, teşekkürler :).

 • Number26 aslında Alman yasalarına göre bir banka değil zira henüz banka lisansı alamadılar. Şirket daha ziyade bankaymış izlenimi veren bir ödeme sistemi. Sadece bankaların dahil olabildiği EC sisteminde kart çıkaramadıkları için ve Almanya’da kredi kartı kullanımı çok az olduğu için burada PR dışında çok bir numaraları yok. Şirketin ödeme altyapısı WireCard tarafından sağlanıyor. Aynı zamanda üyelerine WireCard tarafından çıkartılan kredi kartları dağıtıyorlar. Uygulamaları dışında normal bankalara kıyasla gerçek bir kullanım avantajı sunduklarımı düşünen bir kimseye rastlamadım. Yani USP konusunda ciddi bir sıkıntıları var. Zira normal bankaların uygulamalarının (Almanya için konuşuyorum) Number26’nın uygulamasının özelliklerine kavuşması an meselesi.

  • ATM’lerden para cekmek icin ayrica ücret ödenmedigi söyleniyor, yanlis anlmadiysam, dogru mu (Almanya ici icin soruyorum)

 • Kültür-Sanat bölümündeki Death Star kısmında hata var, düzeltme yapmanızı öneririm. 17,5 milyar dolar olan USS Gerald Ford’un maliyeti. Verdiğiniz kaynakta da göreceğiniz üzere bir sonraki cümlede ilk Death Star’ın maliyeti $193, ikincisinin maliyeti ise 419 kentilyon dolar olarak belirtilmiş.

 • Keyifle okudum, yeni şeyler öğrendim ve motive oldum. BONUS Tavsiyeler : 1- biliyorum ki iyi bir okuyucusunuz, haftalık veya iki haftada birde olsa kitap önerileri olsa, 2- bu hafta yaptığınız espriler, ki gayet naif, kişisel yorum tadında olmuş dolayısıyla verdiğiniz haber veya gelişmelerle ilgili biraz daha yorum olsa, 3- Bir bölüm altında şöyle (https://goo.gl/t5X6RR) aydınlatıcı, eğitici paylaşımlar olsa da içimiz açılsa, mutlu olsak, BONUS kazanmış gibi olsak :) diye düşünüyorum. Teşekkürler

 • “As of this October, the Earth had warmed by about 1.7 degrees Fahrenheit since 1880” yazmis ny times yani “Özet: 1800’lerden bu yana Dünya 16,8 santigrat derece ısınmış,” yanlis olmus.

 • İnsan insanın fitness trackerini hiç hackler mi ? her ne kadar listenin sonunda bile olsa, neden ki ? sanırım “rejim karşıtları” gene iş başında…

  bir de şu Japonya’da ki tospağa tünelleri var. görüntülerden benim anladığım kadarıyla tünel diye konulan yağmur oluğunun her iki tarafı da kapalı durumda. Giren çıkamıyor yani. zaten yavrucaklardan bir tanesi ters şekilde düşüyor oraya. Garip bir düzenek.

 • 1 Heart 1 Tree kampanyası teknolojinin kullanıldığı güzel bir uygulama olmuş. Biz de 3’ncü köprü ve farklı projeler için ormanları, doğayı mahvetmeye devam edelim. :(

 • tek bir haberi paylaşmanın bir yolunu ekleyemez misiniz? Yani sizin sitenizdeki bir haberi arkadaşıma link olarak atmak istiyorum (orjinal haberi değil).

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği