Haftanın Özeti: 58

30 Kasım – 6 Aralık 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım / İnovasyon

Yenilikçi hizmetler, yaratıcı tasarımlar, icatlar.

 • Retro oyun tutkunları için fütürüstik bir dokunuş: Polycade! İçinde 100 nostaljik oyunla beraber geliyor (1.250 dolar).

 • Boyut olarak daha taşınabilir, fiyat olarak da daha ulaşılabilir bir benzerinin peşindeyseniz Pixel Vision tam size göre.

https://www.youtube.com/watch?v=_8U6wBCCfr4

 • Genii tarafından geliştirilen Cast adlı cihaz evinizdeki ağ üstünden TV’de seyrettiğiniz herhangi bir yayını arkadaşlarınızla paylaşabilmenizi sağlıyor. İddiasına göre tamamen yasal (Lig TV avukatlarına danışmadıkları belli ;) 99 Dolar.

 • 3D yazıcılarla üretilmiş ilk aracı yollara süren Local Motors düşündürücü bir stratejisini paylaştı. Buna göre yakın gelecekte sadece 1 araç satın alıp devamında sürekli üstünde güncellemeler yaparak ilerleyeceğiz. Yani 3D yazıcılar sayesinde hayatında sadece bir kere araç alan yeni bir sınıf doğacak. Araç yenilerken ya eskisini eritip yenileteceğiz ya da kaporta ve konsol gibi lokal parçaları yeni tasarımlarla güncelleyerek aynı aracı kullanmaya devam edeceğiz.

lm-3d-swim4-1

 • Volvo yakında satışa sunmaya hazırlandığı hibrit motorlu yeni S90 serisiyle Mercedes’in E, BMW’ninse 5 serisiyle rekabet edecek. Araç otonom sürüş, çevre algılama, gelişmiş şerit ve araç takibi ve kabin içi konfora yönelik birçok yeni teknolojiyle sahip olacak. İlk teşhiri ise önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek Detroit Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek.
 • Otonom araçlar konusundaki ivmeden dolayı tüketicilerinden yoğun soru ve baskıya maruz kalan BMW’nin CEO’su Harald Krüger yeterince güvenilir bir teknoloji haline gelmeden sürücüsüz araç üretmeyeceklerini söyledi.
 • Ford bütün yeni araçlarında kullandığı akıllı sürücü arayüzü Sync ile Apple’ın yapay zeka uygulaması Siri’yi bluteooth üstünden buluşturdu.
 • Energy Intelligence tarafından geliştirilen bir yol kaplama teknolojisi üstünden geçen araçlar fren yaptığı zaman oluşan sürtünme ve itme gücünü elektriğe çeviriyor. Bu şekilde yola serilen (500 dolar maliyetli) 1,5 x 3 metrelik enerji toplayıcı kaplama 250 ile 2.000 kilowatt enerji üretebiliyor.
 • ABD’li uçak üreticisi Boeing’in ilk olarak 2013 Paris Havacılık Fuarı’nda tanıttığı 787 Dreamliner uçağının (787-10 modelinin) tasarımı tamamlandı ve üretim safhasına geçildi. Onuncu seri bir öncekiyle yüzde 95 ortak parça kullanıyor. Test uçuşu 2017’de yapılacak uçağın 2018’de ticari olarak hizmet vermeye başlaması hedefleniyor.

boeing-787-dreamliner

 • Sadece geçen yıl AIDS hastalığından ötürü 1 milyon 200 bin kişi hayatını kaybetti. An itibariyle 37 milyon kişi bu hastalığa sebep olan HIV virüsü taşıyor. Korunmasız cinsel ilişki bu hastalığın yayılmasındaki en önemli etkenlerden. Erkeklerin çoğuysa korunmanın en temel yöntemi olan prezervatif kullanımından kaçınıyor. Texas A&M Üniversitesi’nden Mahua Choudhury hidrojel tabanlı ve antioksidan özellikli yeni bir inovatif tasarım üstünde çalışıyor.
 • Denizanası ile dolu bir akvaryum sahibi olmak ister miydiniz? Ben de istemezdim ama görünen o ki isteyen çok kişi var. Ürünün garipliği yetmez gibi tanıtım filminde de Vanilla Ice var! Jelly Jell-O Baby

https://www.kickstarter.com/projects/jellyfishart/jellyfish-aquarium

 • Ario bir lamba (sadece ampul değil; lamba). Benzerlerinden farkı sizi tanıması, biyolojik saatinizi öğrenmesi ve sizi daha sağlıklı bir hayat adına ışıkla -bir anlamda- terapiye alması. 220 dolar.

https://www.kickstarter.com/projects/arioliving/ario-smart-lighting-better-health

 • Anova modern bir düdüklü (basınçlı) tencere aksesuarı. Ama düdüğü yok. Gerekli uyarıları cep telefonunuza yolluyor. Daha da ilginci pişireceği yemeği, saati, sıcaklığı ve basıncı da size ona aynı uygulamayla internet üstünden yollayabiliyorsunuz. 200 dolar.

 • “Neden musluğum akıllı değil?” diye kendinizi oradan buraya savurduğunuz günler artık geride kalacak. Çünkü Tasarımcı Vincent van Rheden dünyanın ilk akıllı musluğunu geliştirmiş. Şaka bir yana güzel de olmuş.

 • İngiltere’nin Başkenti Londra’da uzun zamandır kullanılmayan bir ofis binası dünyanın en büyük ortak yaşam deneylerinden birine evsahipliği yapacak. 3 bin 600 metrekarelik ortak yaşam alanında mutfak, kütüphane, spa ve gizli bahçe bulunacak. Önümüzdeki sene tamamlanması beklenen binanın orta gelir seviyesindeki Londralılar için uygun koşullu bir konut işlevi üstlenmesi bekleniyor. Amaç her evde bulunamayacak -aslında her an ihtiyaç da olmayan- konforu paylaşımlı ve kiralanabilir olarak sunmak (aklına [email protected] konsepti gelenler fav!).

theoak

 • Ev konusnuda kesenin ağzını açmaya hazırsanız ona da çözüm var. Herzog and de Meuron tarafından tasarlanan 57 katlı Jade Signature binasının çatı katları 4 ile 30 milyon dolar arasında değişen fiyatlarıyla sizi bekliyor.

 • Japonya tren hatları yönetimi raylar üstünden ilerlemekte zorluk çeken, takılarak açlıktan ya da üstlerinden geçen trenler tarafından parçalanarak hayatını kaybeden kaplumbağalar için özel tüneller inşa etmeye başladı.

turtle-tunnel-train-track-safety-japan-railways-1

 • ShiftWear özelleştirilebilir ayakkabı konusunda en tepe noktayı temsil ediyor. Çünkü onu bir kere değil; istediğiniz her an kendi zevkinize göre yeniden tasarlayabiliyorsunuz. Çünkü yüzeyi dijital ve deseni cep telefonunuzdan oluşturabiliyorsunuz. Tek bir ayakkabıyla çok ayakkabı sahibi olabildiğimizi düşünerek avunmak da mümkün.

 • iPhone ve Apple Watch sahipleri için ‘ikisi bir arada’ şarj çözümü: NuDock. Şarj et ve çık. 120 dolar.

 • DİKKAT: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

19 Yorum

 • “Aynı sebepten dolayı çocukları da emlak vergisi ödemeyecek” bu bilgiye nerden ulaştınız?
  verdiğiniz linklerde byle bir açıklama yok.

 • 1000 1500 lira gibi rakamlara yerli atari salonu makinaları alabilirsiniz, turkiyede 2 3 imalatçısı var. Sadece konsol ve tuşların olduğu ekransız modelleri ise 500 600 lira civarı. Eski tüplü televizyonunuzu değerlendirmek için bire bir :)

  • Metin Bey detaylı bilgi vermiş olsanız ne mutlu edersiniz bağzı insanları, teşekkürler :).

 • Number26 aslında Alman yasalarına göre bir banka değil zira henüz banka lisansı alamadılar. Şirket daha ziyade bankaymış izlenimi veren bir ödeme sistemi. Sadece bankaların dahil olabildiği EC sisteminde kart çıkaramadıkları için ve Almanya’da kredi kartı kullanımı çok az olduğu için burada PR dışında çok bir numaraları yok. Şirketin ödeme altyapısı WireCard tarafından sağlanıyor. Aynı zamanda üyelerine WireCard tarafından çıkartılan kredi kartları dağıtıyorlar. Uygulamaları dışında normal bankalara kıyasla gerçek bir kullanım avantajı sunduklarımı düşünen bir kimseye rastlamadım. Yani USP konusunda ciddi bir sıkıntıları var. Zira normal bankaların uygulamalarının (Almanya için konuşuyorum) Number26’nın uygulamasının özelliklerine kavuşması an meselesi.

  • ATM’lerden para cekmek icin ayrica ücret ödenmedigi söyleniyor, yanlis anlmadiysam, dogru mu (Almanya ici icin soruyorum)

 • Kültür-Sanat bölümündeki Death Star kısmında hata var, düzeltme yapmanızı öneririm. 17,5 milyar dolar olan USS Gerald Ford’un maliyeti. Verdiğiniz kaynakta da göreceğiniz üzere bir sonraki cümlede ilk Death Star’ın maliyeti $193, ikincisinin maliyeti ise 419 kentilyon dolar olarak belirtilmiş.

 • Keyifle okudum, yeni şeyler öğrendim ve motive oldum. BONUS Tavsiyeler : 1- biliyorum ki iyi bir okuyucusunuz, haftalık veya iki haftada birde olsa kitap önerileri olsa, 2- bu hafta yaptığınız espriler, ki gayet naif, kişisel yorum tadında olmuş dolayısıyla verdiğiniz haber veya gelişmelerle ilgili biraz daha yorum olsa, 3- Bir bölüm altında şöyle (https://goo.gl/t5X6RR) aydınlatıcı, eğitici paylaşımlar olsa da içimiz açılsa, mutlu olsak, BONUS kazanmış gibi olsak :) diye düşünüyorum. Teşekkürler

 • “As of this October, the Earth had warmed by about 1.7 degrees Fahrenheit since 1880” yazmis ny times yani “Özet: 1800’lerden bu yana Dünya 16,8 santigrat derece ısınmış,” yanlis olmus.

 • İnsan insanın fitness trackerini hiç hackler mi ? her ne kadar listenin sonunda bile olsa, neden ki ? sanırım “rejim karşıtları” gene iş başında…

  bir de şu Japonya’da ki tospağa tünelleri var. görüntülerden benim anladığım kadarıyla tünel diye konulan yağmur oluğunun her iki tarafı da kapalı durumda. Giren çıkamıyor yani. zaten yavrucaklardan bir tanesi ters şekilde düşüyor oraya. Garip bir düzenek.

 • 1 Heart 1 Tree kampanyası teknolojinin kullanıldığı güzel bir uygulama olmuş. Biz de 3’ncü köprü ve farklı projeler için ormanları, doğayı mahvetmeye devam edelim. :(

 • tek bir haberi paylaşmanın bir yolunu ekleyemez misiniz? Yani sizin sitenizdeki bir haberi arkadaşıma link olarak atmak istiyorum (orjinal haberi değil).

 • […] BONUS BİLGİ: Aralık 2015’te Hong Kong merkezli oyuncak üreticisi VTech’in ürettiği elektronik oyuncaklar hack edilmiş ve 5 milyona yakın ebeveynin e-posta adresi; daha da fenası oyuncağı kullanan 200 bin çocuğun bu cihazlarla çektiği yüzbinlerce fotoğrafı ortalığa saçılmıştı. Aynı hafta yine Mattel’in ‘yapay zekalı’ yeni bebeği Hello Barbie’nin de hack edilebilir olduğu ortaya çıkmıştı. […]

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...