Haftanın Özeti: 58

30 Kasım – 6 Aralık 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet / Girişimler

Yeni siteler, internet girişimleri, web ve sosyal medya gelişmeleri.

 • Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye Cumhuriyeti’nin 2008-2010 yılları arasında Youtube’a erişim yasağı getirmesinin ifade özgürlüğünü ihlal anlamı taşıdığına karar verdi.
 • New York Magazine muhteşem bir derlemeyle gelmiş geçmiş en büyük internet şöhretlerinin ilk çıkışını ve bugün ne yaptıklarını incelemiş. 1999 yılından en eski şöhreti hepimiz gayet iyi tanıyoruz: Mahir Çağrı. Artık evlenmiş ve hepimizi öpmeyi bırakmış.

memes-2-i-kiss-you.w529.h352.2x

 • Facebook tarafından satın alınan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın en büyük rakiplerinden biri olarak gösterilen Telegram uygulamasının linklerini engellediği ortaya çıktı. Konuyu Telegram’ın CEO’su da Twitter hesabından doğruladı.

 • Korsan film ve dizilerin Netflix’i olarak özetlenen Popcorn Time geçtiğimiz ay kapatılmıştı. Hakkındaki pek çok söylentinin ardından bu hafta yeniden hayata geçti. Üstelik web tabanlı olarak.
 • Yasal alternatifleri denemek isteyenler Leanflix‘e bakabilir.
 • Sosyal medyanın; daha doğrusu bildiğimiz sosyal medyanın sonuna gelmiş olabilir miyiz? Sanki olabiliriz gibi görünüyor.
 • Sosyal iş ağı LinkedIN’in mobil uygulaması bu hafta yenilendi.

linkedin-app-redesign

 • Tepetaklak gidişini senelerdir toparlayamayan Yahoo, Google’dan transfer edip CEO yaptığı Marissa Mayer’dan da aradığını bulamayınca Yönetim Kurulu ana işi olan web bölümünü kapatmayı konuşmaya başladı.
 • Her aracı taksi hizmeti verebilir hale getirerek taşımacılık sektörünün kurallarını dönüştüren Uber bu hafta almaya hazırlandığı 2,1 milyar dolarlık yeni yatırımla toplam değerini 62,5 milyar dolara yükseltti. Başka bir deyişle Uber artık Twitter’dan; hatta General Motors’tan bile değerli.
 • Podcast yapmak isteyenler için uçtan uca uygun bir ürün: Cast.
 • Türkçe ve ücretsiz bir kitap / kütüphane kayıt ve otomasyon sistemi: Kitapi.
 • Facebook’un cookie (çerez) tabanlı izinsiz kullanıcı takibi politikası yüzünden yargılandığı Belçika’da bu uygulamaya son vermesi, aksi taktirde günde 250 bin Euro ceza ödemesi gerektiğine hükmedilmişti. Site yönetimi mahkeme kararına uyarak uygulamaya son verdi ancak bu uygulama Facebook’a üye olmayan Belçikalıların Facebook içindeki içeriklerin tamamına erişimini engelledi.
 • Etkinlik bildirimleri sayesinde dünyanın birçok organizasyonuna evsahipliği yapan Facebook bilet satış uygulamasına hazırlanıyor. Online bilet satış hizmetleri için kabusun başlangıcı demektir.

enhanced-mid-6442-1449164588-5

 • Twitter, ‘subtweet’ kelimesini tescil ettirmek için başvuru yaptı. Şirket daha önce de bir konu hakkında arka arkaya mesaj yazmaya karşılık gelen ‘tweetstorm’ terimini tescillemişti.
 • Microsoft ‘internetin laneti’ olarak tanımlanan Internet Explorer 6’ya (IE6) yönelik desteğini bu yıl sona erdiriyor. Başka bir deyişle 370 milyon kişinin tarayıcısını güncellemesi gerekiyor. IE6’nın 2001 yılında piyasaya çıktığını düşünürsek 14 yıl boyu güncelleme yapmayan yüz milyonların bu kısa zamanda yapmasını beklemek iyimserlik değil de nedir? Bu yılın ardından keşfedilecek açıklar üstünden büyük ölçekli hack olaylarına hazırlıklı olmakta fayda var.
 • Bir dönem webin devrimi kabul edilen Flash teknolojisi içerdiği güvenlik açıkları yüzünden son dönemde Adobe’nin başını epey ağrıtmıştı. Adobe bu haftaki bir blog yazısında üstü kapalı olarak geliştiricilere “artık HTML5 gibi alternatiflere yönelin” gibisinden bir telkinde bulundu.
 • DİKKAT: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.


19 yanıt

 1. thomass avatarı

  saniye saniye görüntülense time lapse olur görüntü ;)

 2. alir avatarı
  alir

  “Aynı sebepten dolayı çocukları da emlak vergisi ödemeyecek” bu bilgiye nerden ulaştınız?
  verdiğiniz linklerde byle bir açıklama yok.

 3. Gezenci avatarı

  Yoga tecrübesinin bir diğer faydası telefon güncellemesi olmuş sanırım :)

 4. TeknoPital avatarı

  Alışılmışın dışında, ortalamanın üstünde bir özet olmuş. Keyifle okudum. Teşekkürler :)

 5. Metin avatarı
  Metin

  1000 1500 lira gibi rakamlara yerli atari salonu makinaları alabilirsiniz, turkiyede 2 3 imalatçısı var. Sadece konsol ve tuşların olduğu ekransız modelleri ise 500 600 lira civarı. Eski tüplü televizyonunuzu değerlendirmek için bire bir :)

  1. Mete avatarı
   Mete

   Metin Bey detaylı bilgi vermiş olsanız ne mutlu edersiniz bağzı insanları, teşekkürler :).

 6. Serhat Soylu avatarı
  Serhat Soylu

  Number26 aslında Alman yasalarına göre bir banka değil zira henüz banka lisansı alamadılar. Şirket daha ziyade bankaymış izlenimi veren bir ödeme sistemi. Sadece bankaların dahil olabildiği EC sisteminde kart çıkaramadıkları için ve Almanya’da kredi kartı kullanımı çok az olduğu için burada PR dışında çok bir numaraları yok. Şirketin ödeme altyapısı WireCard tarafından sağlanıyor. Aynı zamanda üyelerine WireCard tarafından çıkartılan kredi kartları dağıtıyorlar. Uygulamaları dışında normal bankalara kıyasla gerçek bir kullanım avantajı sunduklarımı düşünen bir kimseye rastlamadım. Yani USP konusunda ciddi bir sıkıntıları var. Zira normal bankaların uygulamalarının (Almanya için konuşuyorum) Number26’nın uygulamasının özelliklerine kavuşması an meselesi.

  1. Ergin Önayak avatarı
   Ergin Önayak

   ATM’lerden para cekmek icin ayrica ücret ödenmedigi söyleniyor, yanlis anlmadiysam, dogru mu (Almanya ici icin soruyorum)

 7. Ümit Büyükyıldırım avatarı

  Kültür-Sanat bölümündeki Death Star kısmında hata var, düzeltme yapmanızı öneririm. 17,5 milyar dolar olan USS Gerald Ford’un maliyeti. Verdiğiniz kaynakta da göreceğiniz üzere bir sonraki cümlede ilk Death Star’ın maliyeti $193, ikincisinin maliyeti ise 419 kentilyon dolar olarak belirtilmiş.

 8. Sadık Baykara avatarı

  sembolü “Hg” ve atom numarası 80 olan kimyasal elementin Cıva yazılıp civa okunduğu gerçeği

  http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&kelime=c%C4%B1va&uid=9080&guid=TDK.GTS.5664a42462ae55.33394281

 9. Mustafa Büyükçelebi avatarı

  Keyifle okudum, yeni şeyler öğrendim ve motive oldum. BONUS Tavsiyeler : 1- biliyorum ki iyi bir okuyucusunuz, haftalık veya iki haftada birde olsa kitap önerileri olsa, 2- bu hafta yaptığınız espriler, ki gayet naif, kişisel yorum tadında olmuş dolayısıyla verdiğiniz haber veya gelişmelerle ilgili biraz daha yorum olsa, 3- Bir bölüm altında şöyle (https://goo.gl/t5X6RR) aydınlatıcı, eğitici paylaşımlar olsa da içimiz açılsa, mutlu olsak, BONUS kazanmış gibi olsak :) diye düşünüyorum. Teşekkürler

 10. MB avatarı

  “As of this October, the Earth had warmed by about 1.7 degrees Fahrenheit since 1880” yazmis ny times yani “Özet: 1800’lerden bu yana Dünya 16,8 santigrat derece ısınmış,” yanlis olmus.

 11. Yiğit Bağcı avatarı
  Yiğit Bağcı

  İnsan insanın fitness trackerini hiç hackler mi ? her ne kadar listenin sonunda bile olsa, neden ki ? sanırım “rejim karşıtları” gene iş başında…

  bir de şu Japonya’da ki tospağa tünelleri var. görüntülerden benim anladığım kadarıyla tünel diye konulan yağmur oluğunun her iki tarafı da kapalı durumda. Giren çıkamıyor yani. zaten yavrucaklardan bir tanesi ters şekilde düşüyor oraya. Garip bir düzenek.

 12. Kadir Pirasoğlu avatarı

  1 Heart 1 Tree kampanyası teknolojinin kullanıldığı güzel bir uygulama olmuş. Biz de 3’ncü köprü ve farklı projeler için ormanları, doğayı mahvetmeye devam edelim. :(

 13. tarkan ucak avatarı
  tarkan ucak

  tek bir haberi paylaşmanın bir yolunu ekleyemez misiniz? Yani sizin sitenizdeki bir haberi arkadaşıma link olarak atmak istiyorum (orjinal haberi değil).

  1. dunyahalleri avatarı

   Bu benim de aklimda. Uygun bir eklenti bulursam uygulaycagim.

Yorumunuz: