Haftanın Özeti: 58

30 Kasım – 6 Aralık 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

Yeni ödeme sistemleri, e-bankacılık hizmetleri ve dahası.

 • İsviçreli saat üreticisi Swatch, mobil ödeme aracı olarak tanımlı Bellamy modelini satışa ve kullanıma sundu. İsviçre, Brezilya ve ABD’de denenmeye başlanacak ödeme sistemi Apple ve Android tabanlı benzerlerindeki gibi NFC üstünden provizyon işlemlerini yürüterek tahsilat gerçekleştirebiliyor. Ödeme altyapısı olarak VISA kullanılıyor. BONUS BİLGİ: Swatch NFC çiplerini ilk olarak 20 yıl önce Swatch Access adıyla saatlerine yerleştiren ilk saat markasıydı. Bellamy modeli ismini 1888 yılında “Looking Backward 2000-1887” başlıklı romanında nakit paranın yerini plastik banka kartlarının aldığı bir dünyayı tasvir eden Amerikalı Yazar Edward Bellamy’den alıyor.

Swatch-Bellamy-Payment-Smartwatch

 • Geleneksel bankacılığın en yaygın hizmet dallarından biri olan para transferi aynı zamanda yeni nesil finans teknolojileri girişimlerinin de öncelikli ilgi alanı. Neredeyse her hafta yeni bir alternatifin hayata geçtiği bu alandaki son hizmetlerden biri de Knox. Teklif kulağa gayet tanıdık geliyor: tek tıklamayla basit para transferi. Tek kusuru hesabımız olan mevcut bankalara yönelik tüm bilgileri onunla paylaşmak zorunda kalmamız.
 • İsveçli ödeme işlemcisi Seamless SEQR adıl mobil cüzdan hizmeti özelinde 2008 yılında ABD’de kurulan ve 32 milyon dolardan fazla yatırım toplayan mobil ödeme girişimi Dwolla ile işbirliğine gideceğini açıkladı.

dwolla

 • Hız kesmeden yeni girişimlere sahne olan alanlardan biri de internet tabanlı dijital para birimi Bitcoin. İngiltere kökenli Spectro Coin adlı yeni hizmet Bitcoin için hem takas merkezi hem dijital cüzdan hem de kredi kartı hizmeti sunuyor. (Türkiye dahil) 150’den fazla ülkeyi destekleyen girişim 30 milyondan fazla ATM’de ve 25 milyondan fazla mobil POS cihazında kullanılabiliyor. Android, iOS ve Windows Mobile platformlarında çalışan mobil uygulamasıyla da gayet pratik bir kullanım sunuyor.

spectrocoin-launches-bitcoin-debit-card-eastern-europe

 • Bitcoin’den ilham alan bir girişim de ünlü finans devi Goldman Sachs‘tan geldi. Şirket bu hafta ‘setlcoin’ adlı blockchain tabanlı bir dijital para birimi için patent başvurusu yaptı.
 • Almanya merkezli salt dijital banka Number26, anavatanı dışında hizmete geçtiği ilk ülke Avusturya’nın ardından bu hafta kapsama alanına 6 ülke daha ekledi. Fransa, İrlanda, İtalya, Yunanistan, Slovakya ve İspanya’dan oluşan listeyle bankanın eli çok daha güçlenmiş oldu. iOS veya Android uygulamasını indirip sadece 8 dakika içinde hesap açtırarak müşterisi olabildiğiniz banka geleneksel emsallerinin yaptığı bütün işlemleri mobil uygulaması üstünden gerçekleştiriyor. Para yatırma ve çekme içinse diğer banka ATM’lerini ek masrafsız kullandırtıyor. Bütün tanımlama ve seçenekler konusunda tamamen müşteri odaklı bir sistem geliştiren banka kurulalı 1 yıl olmamasına rağmen 80 bin müşteriye ulaştı. Hedef yeni ülkelerle birlikte doğal olarak büyümüş durumda. Sistemin çıkış noktası ve tecrübelerle ilgili daha detaylı bilgi isteyenler bankanın Kurucusu Valentin Stalf’ın aşağıdaki kısa sunumunu izleyebilir. BONUS BİLGİ: (1) Number26’in yatırımcılarından biri de Alman kökenli (en köklü elektronik ödeme sistemlerinden PayPal‘ın da Kurucularından) Peter Thiel. (2) Geleneksel bankalar bu gidişata ayak uydurma yolu olarak ‘rakibi küçükken satın alma’ taktiği izliyor. İspanyol BBVA Grubu bu girişimin ABD’li emsali Simple’ı 117 milyon dolara satın aldı. Aynı grup İngiltere’deki muadili Atom’un ise yüzde 30’una ortak oldu.

 • “Bu bir finans teknolojisi mi?” diye sorduğunuzda cevabı hem evet; hem hayır. Ama güzel. Walli adlı cüzdan unuttuğunuz zaman kendisini hatırlatıyor. Hatta kartınızı cüzdanınıza koymayı unuttuğunuz durumları bile tespit edebiliyor. Tasarımı da gayet şık (79 dolar). BONUS BİLGİ: Garanti Bankası cep şubesi ya da iGaranti ile kartınızın yanınızda olmadığı durumlarda dahi Garanti Bankası ATM’lerinden para çekebiliyorsunuz.

https://vimeo.com/146088462

 • DİKKAT: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

19 Yorum

 • “Aynı sebepten dolayı çocukları da emlak vergisi ödemeyecek” bu bilgiye nerden ulaştınız?
  verdiğiniz linklerde byle bir açıklama yok.

 • 1000 1500 lira gibi rakamlara yerli atari salonu makinaları alabilirsiniz, turkiyede 2 3 imalatçısı var. Sadece konsol ve tuşların olduğu ekransız modelleri ise 500 600 lira civarı. Eski tüplü televizyonunuzu değerlendirmek için bire bir :)

  • Metin Bey detaylı bilgi vermiş olsanız ne mutlu edersiniz bağzı insanları, teşekkürler :).

 • Number26 aslında Alman yasalarına göre bir banka değil zira henüz banka lisansı alamadılar. Şirket daha ziyade bankaymış izlenimi veren bir ödeme sistemi. Sadece bankaların dahil olabildiği EC sisteminde kart çıkaramadıkları için ve Almanya’da kredi kartı kullanımı çok az olduğu için burada PR dışında çok bir numaraları yok. Şirketin ödeme altyapısı WireCard tarafından sağlanıyor. Aynı zamanda üyelerine WireCard tarafından çıkartılan kredi kartları dağıtıyorlar. Uygulamaları dışında normal bankalara kıyasla gerçek bir kullanım avantajı sunduklarımı düşünen bir kimseye rastlamadım. Yani USP konusunda ciddi bir sıkıntıları var. Zira normal bankaların uygulamalarının (Almanya için konuşuyorum) Number26’nın uygulamasının özelliklerine kavuşması an meselesi.

  • ATM’lerden para cekmek icin ayrica ücret ödenmedigi söyleniyor, yanlis anlmadiysam, dogru mu (Almanya ici icin soruyorum)

 • Kültür-Sanat bölümündeki Death Star kısmında hata var, düzeltme yapmanızı öneririm. 17,5 milyar dolar olan USS Gerald Ford’un maliyeti. Verdiğiniz kaynakta da göreceğiniz üzere bir sonraki cümlede ilk Death Star’ın maliyeti $193, ikincisinin maliyeti ise 419 kentilyon dolar olarak belirtilmiş.

 • Keyifle okudum, yeni şeyler öğrendim ve motive oldum. BONUS Tavsiyeler : 1- biliyorum ki iyi bir okuyucusunuz, haftalık veya iki haftada birde olsa kitap önerileri olsa, 2- bu hafta yaptığınız espriler, ki gayet naif, kişisel yorum tadında olmuş dolayısıyla verdiğiniz haber veya gelişmelerle ilgili biraz daha yorum olsa, 3- Bir bölüm altında şöyle (https://goo.gl/t5X6RR) aydınlatıcı, eğitici paylaşımlar olsa da içimiz açılsa, mutlu olsak, BONUS kazanmış gibi olsak :) diye düşünüyorum. Teşekkürler

 • “As of this October, the Earth had warmed by about 1.7 degrees Fahrenheit since 1880” yazmis ny times yani “Özet: 1800’lerden bu yana Dünya 16,8 santigrat derece ısınmış,” yanlis olmus.

 • İnsan insanın fitness trackerini hiç hackler mi ? her ne kadar listenin sonunda bile olsa, neden ki ? sanırım “rejim karşıtları” gene iş başında…

  bir de şu Japonya’da ki tospağa tünelleri var. görüntülerden benim anladığım kadarıyla tünel diye konulan yağmur oluğunun her iki tarafı da kapalı durumda. Giren çıkamıyor yani. zaten yavrucaklardan bir tanesi ters şekilde düşüyor oraya. Garip bir düzenek.

 • 1 Heart 1 Tree kampanyası teknolojinin kullanıldığı güzel bir uygulama olmuş. Biz de 3’ncü köprü ve farklı projeler için ormanları, doğayı mahvetmeye devam edelim. :(

 • tek bir haberi paylaşmanın bir yolunu ekleyemez misiniz? Yani sizin sitenizdeki bir haberi arkadaşıma link olarak atmak istiyorum (orjinal haberi değil).

 • […] BONUS BİLGİ: Aralık 2015’te Hong Kong merkezli oyuncak üreticisi VTech’in ürettiği elektronik oyuncaklar hack edilmiş ve 5 milyona yakın ebeveynin e-posta adresi; daha da fenası oyuncağı kullanan 200 bin çocuğun bu cihazlarla çektiği yüzbinlerce fotoğrafı ortalığa saçılmıştı. Aynı hafta yine Mattel’in ‘yapay zekalı’ yeni bebeği Hello Barbie’nin de hack edilebilir olduğu ortaya çıkmıştı. […]

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...