Haftanın Özeti: 55

9 – 15 Kasım 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Sinema, TV, müzik ve sanat dünyasından gelişmeler.

 • Fransız Sanatçı  Antoine Geiger, cep telefonu bağımlılığını ürpertici bir yaratıcılıkla işlediği ‘sur-fake‘ başlıklı fotoğraf sergisiyle gündemde yer aldı.
 • Dünyanın en büyük video ağlarından Netflix Muhteşem Yüzyıl dizisinin yayın haklarını satın aldı. Dizi bu anlaşma doğrultusunda sitenin hizmet verdiği İngiltere, Fransa, Belçika, Güney Amerika, Almanya, Hollanda, İsveç ve Kuzey Amerika’da da gösterilecek.
 • Dünyanın en popüler ‘TV ressamı’ Bob Ross hayata veda edeli çok oldu ama geçtiğimiz hafta oyun stream ağı Twitch‘te adına düzenlenen şovların gördüğü mucizevi ilgi kalplerde hala yaşadığını ortaya koydu. Sonuçlardan etkilenen Twitch yönetimi Ross’un kanalını kalıcı yaptı. Buyrun şakacı kuşlara, yaramaz ağaçlara, hınzır yapraklara… (Unutmadan; ihtiyarın artık bir botu bile var).
 • 22 sanatçının 23 eserine ev sahipliği yapan İstanbul Light Festivali, yine İstanbul’daki Zorlu Center’da 29 Kasım’a kadar ücretsiz gezilebilir. Sergi aynı zamanda Türkiye’nin ilk ışık festivali olma özelliğini taşıyor.

istanbul light festival ara foto 1

 • 17 Aralık Salı günü gösterime girecek Star Wars’un son bölümü The Force Awakens milyonlarca hayranı tarafından merak ve heyecanla bekleniyor. Ancak aralarında bir kişi bu heyecanını 6 hafta önceden yenmeyi başardı. Geçen hafta değindiğimiz gibi ABD’nin Teksas eyaletinde yaşayan Daniel Fleetwood bizzat Yönetmen J. J. Abrams tarafından evinde ziyaret edilerek özel bir gösterimle filmi seyretme şansına sahip olmuştu. Çünkü Star Wars fanatiği Fleetwood nadir bir kanser türüne yakalandığını ve en iyi ihtimalle Kasım ayında kadar yaşayacağını öğrenmişti. Son dileği yerine gelen Fleetwood ne yazık ki bu hafta hayata gözlerini yumdu.
 • Beatles grubunun üyelerinden John Lennon’ın She Loves You, I Want to Hold Your Hand, Please, Please, Me, All My Loving ve From Me to You gibi efsaneleşen şarkılarını yazdığı Gibson J-160E model akustik gitar düzenlenen bir açık arttırmada 2 milyon 410 bin dolara satıldı (bu rakam sizi şaşırttıysa diğer sanat eserleriyle şaşkınlığınızı koruyalım).

Infossible_the-beatles1

 • Yeni nesil akımlardan (takıntılardan) birine dönüşen ‘glutensiz hayat’, Fransız Ressam Arthur Coulet tarafından bir sanat akımına dönüştürüldü. Coulet, ünlü tablolarda gluten içeren her şeyi silerek ilginç bir tarz ve koleksiyon yaratmış.

tumblr_njcsucQYfJ1unnd3po1_1280

Haftayı güzel bir (Türkçe altyazılı) sunumla kapatalım:

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için yine aşağıda yer alan forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarda bekleyeceğim.

Haftaya görüşmek üzere, hepinize iyi Pazarlar!

21 Yorum

 • Dünkü Paris saldırısını ayın 13. gününde ve Cuma günü yaptı. Malumdur. Batı kültürü 13 rakamını ve Cuma gününü uğursuz sayar. Hele de ayın 13’ü Cuma gününe gelirse onu “Lanetli Gün” olarak kabul eder. IŞİD tam da böylesi bir zamanlamada eylemini gerçekleştirdi.

  Ankara-Tren Garı terör eylemi 10 Ekim’de yapılmıştı. O gün aslında Kerbelâ Olayının miladi yıl dönümü. Üstelik gelecek seneye miladi ve kameri takvimlere göre Aşura aynı günlere denk gelecek. Öyle ki; Kerbela Şehidlerini anmak üzere bir araya gelen kimi gruplar, Ankara Tren Garında öldürülen gençleri de anacaklar. Birileri bu eşleştirmeye karşı çıkarken başkaları eşleştirmeyi haklı görecek vs…

  En büyük sermayesi nefret ve kin tohumları ekmek olan böylesi bir örgütün, kendisine hedef seçtiği kitlelerin toplumsal hassasiyetleriyle bu denli oynayabilmesi klasik terörist yaklaşımları hayli aşıcı bir vizyonun habercisi. Sanki akademik dünyadan, İngilizce ve İbranice eğitim verilen üniversitelerden akıl hocalarına sahipler.

 • Selam. Genel gündem kısmında “Suriye’de Beşar Esad rejimine karşı savaşan IŞİD’e yönelik verdiği destek kapsamında Rusya Başkanı Vladimir Putin’in ülkeye 4 bin askerlik bir özel birlik gönderdiği iddia ediliyor.” cümlesinde bir terslik var gibi geldi, paylaşmak istedim. Her hafta düzenli olarak takip ediyorum. Çok teşekkürler.

 • Terör örgütü ve islamcı terör örgütü arasında ince bir islamofobik cizgi var ve bu cizgi bizleri incitiyor. Dikkat edilse, düzeltilse güzel olur

 • İnternet kısmında Reddit’in engellenmesi ile ilgili bir haberin olmamasını garipsedim açıkçası. Dünyanın en büyük internet sitelerinden birine “idari tedbir” uygulanmasının burada yer almasını beklerdim.

 • LineFORM hacklenir ve o yılanı boğazımıza dolarlar, biz de kusmuğumuzda bozuluruz… Bilimkurgu filmi gibi oldu ama bu günler de kapımıza gelmiş :)

 • Amirim IŞİD’in İslamcı olarak nitelendirilmesi yaptıkları eylemlerin İslam adına yapıldığını kabul etmek anlamına gelir. Kaldı ki İslami hassasiyeti olan herkes bu eylemleri reddediyor ve terörist bir örgütün ismi ile İslam ifadesinin yan yana gelmesinden rahatsızlık duyuyor. Yazılarınızı en başından beri takip eden biri olarak sizin de her türlü ayrımcılıktan uzak durduğunuzu biliyorum ve aynı hassasiyetleri paylaştığınıza inanıyorum.

  • IŞİD’in islamcı olup olmadığı konusundaki tartışmaları, kuran ve hadisleri okuyarak bitirmek mümkün. Mesele, acaba IŞİD’i islami kabul etmeyenler müslüman mı?

 • Putin’in nükleer güç ile ilgili yetkililerle yaptığı görüşmede yakalanmış olan ekran görüntüsünün nasıl bir ortamda ve ne şekilde yakalandığı çok açık değil ama (basın mı vardı ??, ya da toplantıda gizlice mi görüntülendi??) benim fikrim bu görüntünün yakalanmasının önceden planlanmış olabileceği yönündedir.

 • Her hafta takip eden bir okuyucunuz olarak islamcı lafını size yakıştıramadım.

 • Sadece islamcı terör örgütü lafınızı eleştirdiğim için yorumu kabul etmemişsiniz. Hem o islamcı terör lafıyla hem de bu yaptığınızla çok şaşırttınız beni, hiç yakıştıramadım size bu yaptıklarınızı.

 • Yazinin sonundaki video Türkçe alt yazılı değil sanki? Ayrica Islamci terör örgütü Isid ifadesine deginmis yorum yapan arkadaslar. Kendileri ile aynı düşüncede oldugumu belirtmek isterim.

 • Yeni adreste de keyifle takip edeceğim. Haftanın özeti ve yazılarınızın sürekliliğini diliyorum.

 • Yazılarınızda düzeltmeler yapan biri olmanıza rağmen IŞİD ile ilgili ibareyi değiştirmemişsiniz! Örneğin ben, “Kürtçü terör örgütü PKK” dersem, PKK’yı desteklemeyen Kürt’lere haksızlık etmiş, onları incitmiş olmaz mıyım?
  Selamlar.

  • Elbette olmazsınız çünkü sizin PKK’yı Kürtçü olarak tanımlamanız (ya da bizzat PKK’nın böyle bir söylemde bulunması) bütün Kürtlerin PKK’yı sahiplenmesini gerektirmez.
   Kaldı ki PKK isminden de anlaşılacağı gibi Kürtçüdür (Partiya Karkeren Kurdistan). Kendine böyle bir üst kimlik belirlemiştir.
   IŞİD de benzer şekilde bayrağıyla, sloganıyla, terimleriyle, niyetleriyle, eylemleriyle, üyeleriyle; hatta bizzat ismiyle (Irak / Şam İslam Devleti) kendini İslamcı bir yapı olarak kurmuş, tanımlamış ve tanıtmaktadır.
   Politik doğruculuk nasıl bu kadar ‘örtücü’ olabiliyor cidden şaşırıyorum.
   Bu konuyla ilgili bundan öte bir sözüm, fikrim yok.
   Selamlar, sevgiler.

 • Cobalt kişisel uçaktan jet olarak bahsetmişsiniz ancak sayfasına baktim, pervaneli uçakmış…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği