Haftanın Özeti: 55

9 – 15 Kasım 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Türkiye ve dünyadan güncel haberler.

Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

 • Haftaya damgasını vuran gelişme 13 Kasım Cuma akşamı Fransa’nın Başkenti Paris’te üç grubun eşzamanlı olarak yürüttüğü terör eylemleri oldu. İslamcı terör örgütü IŞİD’in üstlendiği saldırıda 129 kişi hayatını kaybetti; 99’u ağır 352 kişi yaralandı. Saldırılardan biri ünlü Stade de France’ta oynanmakta olan ve Fransa Başkanı Francois Hollende’ın da seyretmekte olduğu Fransa – Almanya maçı sırasında gerçekleşti. Fransız güvenlik güçlerinin operasyonuyla ölü olarak ele geçirilen teröristlerden birinin Fransız İstihbarat Servisi’nin izleme listesinde olduğu, bir grup saldırganı kaçırmaya çalışan araçlardan birininse Belçika sınırında yakalandığı açıklandı. Olayın ardından Fransa ülke çapında olağanüstü hal ilan ederek halkı dışarı çıkmama konusunda uyardı. Okullarda eğitime ara verildi ve 3 günlük yas ilan edildi. Eylem, 7 Ocak 2015 tarihinde muhalif mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yönelik yine IŞİD tarafından gerçekleştirilen terör eyleminden sonra ikinci şok dalgasını oluşturdu.

paris-harita_2

 • Paris eylemlerinin ardından internet hizmetleri de seferber oldu. Facebook ‘Safety Check‘ uygulamasıyla olay yerinde bulunan kişilerin arkadaşlarına durumlarını bildirmelerini sağladı. Google ise internet tabanlı sesli ve yazılı haberleşme uygulaması Hangout’u bölgede ücretsiz olarak kullandırdı.

 • Eylemlere ait ilginç iddialardan biri de IŞİD militanlarının eyleme yönelik hazırlık sürecinde iletişimlerini Playstation 4 konsollarındaki haberleşme ağı üstünden yürüttüğü yönünde.
 • Suriye’de Beşar Esad rejimine karşı savaşan IŞİD’e yönelik yürüttüğü mücadele kapsamında Rusya Başkanı Vladimir Putin’in ülkeye 4 bin askerlik bir özel birlik gönderdiği iddia ediliyor. Cephe savaşlarında şimdiden hayatını kaybeden bazı Rus askerleri olduğu da iddialar arasında. Anadolu Ajansı’nın edindiği bilgilere göre bu operasyonların Rusya’ya günlük maliyeti 4 milyon dolara ulaşıyor.
 • Rusya’nın askeri cephesinden bir diğer ilginç gelişme Russian Strategic Nuclear Forces adlı blogda bu hafta bir ekran görüntüsünden yola çıkılarak yapılan bir haberde ortaya çıktı. Detaylara göre Vladimir Putin’in ülkenin nükleer güçleriyle ilgili yetkililerle yaptığı bir toplantı sırasında görünen bir şema nükleer başlık taşıyan insansız bir sualtı aracına ait detaylar içeriyordu. 3 bin 280 feet derinlikte saatte 65 mil hızla yol alabilen aracın 6 bin 213 mil menzili olduğu da ekran görüntüsünden sızan bilgiler arasında.

Status-6-1-thumb-520x292-268

 • Kadınların otomobil kullanmasının bile yasak olduğu Suudi Arabistan’da ilk defa kadınlar yerel seçimlerde aday olma hakkı kazandı (bir grup bunun için 2009 yılından bu yana mücadele veriyor ancak reddediliyordu). Ülke tarihinin ilk kampanyasına hazırlanan adaylar Cidde ve Riyad seçimlerinde yarışacak.

hifzi1

 • Nature dergisinde yayınlanan bir araştırma raporu iklim değişikliği sebebiyle Basra Körfezi civarında 30 yıl içinde yaşamın ortadan kalkacağını iddia ediyor. Bu süreç içinde artacak ısı ve beraberinde gelecek kuraklığın hiçbir canlının yaşayamayacağı seviyeye ulaşması bekleniyor. Etkilenecek ülkelerin başında İran, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor.
 • Neden ve nasıl ortaya çıktığı belirsizliğini koruyan ‘11 Kasım Dünya Bekarlar Günü‘ kapsamındaki indirim kampanyasıyla Çinli e-ticaret sitesi Alibaba 24 saat içinde 14 milyar 300 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi! Çin’den gelen siparişlerin yüzde 76’sının cep telefonlarından yapıldığı açıklandı. Kampanya kapsamında 200 ülkeden sipariş alındı.
 • Video kaset çağında Betamax ve VHS bant formatları arasındaki savaşta Betamax’ın geliştiricisi Sony porno filmlerin bu formatta dağıtılmasına izin vermeyince savaşı kaybetmiş ve VHS pazarın tamamını ele geçirmişti. Ancak süregiden kullanım sebebiyle Sony bu formatın üretimine devam etmekteydi. Bu hafta aldığı kararla firma artık Betamax kaset üretmeyeceğini duyurdu.

betamax

 • Jetpack Aviation tarafından geliştirilen JB-9 kodlu dünyanın ilk Jetpack’i (giyilebilir jet motoru) ilk uçuşunu ABD’nin New York şehrinin simgesi kabul edilen Özgürlük Heykeli çevresinde gerçekleştirdi. Havacılık otoritesi FAA ve Sahil Güvenlik onayıyla gerçekleştirilen deney başarıyla sonuçlandı. JB-9 dakikada 500 ile 1000 feet arasında yükselerek kullanıcısını 10 bin feet (3 bin 48 metre) yüksekliğe çıkarabiliyor. Test uçuşuna ait görüntüler nefes kesici.

 • Yerden mantar gibi biten gökdelenleriyle sürekli gündemdeki yerini koruyan Dubai ise jetpackleri itfaiye teşkilatında kullanmaya karar verdi. Gökdelenlerde meydana gelecek yangınları bundan böyle Martin Jetpack firması tarafından üretilen araçları kullanan 20 kişilik özel tim söndürecek.
 • Karbon emisyon testlerinde yanıltıcı sonuç veren yazılım kullanmakla suçlanan ve otomotiv tarihinin en büyük krizini yaşayan Alman Volkswagen mühendisleri suçlamaları kabul etti. Firma yetkilileri konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.
 • ABD’de test amaçlı kullanılan Google’ın sürücüsüz araçları çok yavaş gittiği gerekçesiyle trafik devriye polisi tarafından durduruldu. ‘Sürücü’ ise deneme süresinde araçların hızının saatte 40 kilometreye sabitlendiğini belirterek kendini savundu.

google_surucusuz_arac

 • Astolat Dollhouse Castle ismini muhtemelen duymadınız. O bir kale. Ancak sadece 2,7 metre yüksekliğinde. Yani bir anlamda ‘oyuncak ev’. Sanatçı Elaine Diehl tarafından 1980 yılında imal edilen bu ev 10 bin küçük parçadan oluşan detaylara sahip. Sahip olma bedeli insanı oyunlardan, oyuncaklardan soğutacak seviyede: 8,5 milyon dolar!

-1x-1

 • Norma & Cecilio tam 47 yıldır evli. ‘Küçük’ bir ayrıntı olarak ikisi de sağır. Birbirini duymadan bunca yılı birlikte geçiren çift bu hafta bir etkinlik kapsamında kamera karşısında ilişkilerini masaya yatırmış. Mutluluğa ve aşka dair gördüğüm en etkileyici videolardan biri. Keşke birileri Türkçe altyazı eklese dedim (yukarıda bağlantısını paylaştığım projenin kendisi de ayrı bir hazine, mutlaka bakın derim).

 • Çoğunuzun büyük ihtimalle şu ana kadar adını bile duymadığı 800 binlik nüfusa sahip Comoro Adaları kişi başı günlük ortalama 1,25 dolar gelirle dünyanın en fakir ülkelerinden biri. Devlet yetkilileri çareyi memleketlerini Kuveyt’e satarak (hadi yatırım yaptırarak diyelim) yeni bir Dubai yaratma projesinde buldu. Konunun detayları her iki taraf için de gerçekten ilginç.

3200

 • HATIRLATMA: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

21 Yorum

 • Dünkü Paris saldırısını ayın 13. gününde ve Cuma günü yaptı. Malumdur. Batı kültürü 13 rakamını ve Cuma gününü uğursuz sayar. Hele de ayın 13’ü Cuma gününe gelirse onu “Lanetli Gün” olarak kabul eder. IŞİD tam da böylesi bir zamanlamada eylemini gerçekleştirdi.

  Ankara-Tren Garı terör eylemi 10 Ekim’de yapılmıştı. O gün aslında Kerbelâ Olayının miladi yıl dönümü. Üstelik gelecek seneye miladi ve kameri takvimlere göre Aşura aynı günlere denk gelecek. Öyle ki; Kerbela Şehidlerini anmak üzere bir araya gelen kimi gruplar, Ankara Tren Garında öldürülen gençleri de anacaklar. Birileri bu eşleştirmeye karşı çıkarken başkaları eşleştirmeyi haklı görecek vs…

  En büyük sermayesi nefret ve kin tohumları ekmek olan böylesi bir örgütün, kendisine hedef seçtiği kitlelerin toplumsal hassasiyetleriyle bu denli oynayabilmesi klasik terörist yaklaşımları hayli aşıcı bir vizyonun habercisi. Sanki akademik dünyadan, İngilizce ve İbranice eğitim verilen üniversitelerden akıl hocalarına sahipler.

 • Selam. Genel gündem kısmında “Suriye’de Beşar Esad rejimine karşı savaşan IŞİD’e yönelik verdiği destek kapsamında Rusya Başkanı Vladimir Putin’in ülkeye 4 bin askerlik bir özel birlik gönderdiği iddia ediliyor.” cümlesinde bir terslik var gibi geldi, paylaşmak istedim. Her hafta düzenli olarak takip ediyorum. Çok teşekkürler.

 • Terör örgütü ve islamcı terör örgütü arasında ince bir islamofobik cizgi var ve bu cizgi bizleri incitiyor. Dikkat edilse, düzeltilse güzel olur

 • İnternet kısmında Reddit’in engellenmesi ile ilgili bir haberin olmamasını garipsedim açıkçası. Dünyanın en büyük internet sitelerinden birine “idari tedbir” uygulanmasının burada yer almasını beklerdim.

 • LineFORM hacklenir ve o yılanı boğazımıza dolarlar, biz de kusmuğumuzda bozuluruz… Bilimkurgu filmi gibi oldu ama bu günler de kapımıza gelmiş :)

 • Amirim IŞİD’in İslamcı olarak nitelendirilmesi yaptıkları eylemlerin İslam adına yapıldığını kabul etmek anlamına gelir. Kaldı ki İslami hassasiyeti olan herkes bu eylemleri reddediyor ve terörist bir örgütün ismi ile İslam ifadesinin yan yana gelmesinden rahatsızlık duyuyor. Yazılarınızı en başından beri takip eden biri olarak sizin de her türlü ayrımcılıktan uzak durduğunuzu biliyorum ve aynı hassasiyetleri paylaştığınıza inanıyorum.

  • IŞİD’in islamcı olup olmadığı konusundaki tartışmaları, kuran ve hadisleri okuyarak bitirmek mümkün. Mesele, acaba IŞİD’i islami kabul etmeyenler müslüman mı?

 • Putin’in nükleer güç ile ilgili yetkililerle yaptığı görüşmede yakalanmış olan ekran görüntüsünün nasıl bir ortamda ve ne şekilde yakalandığı çok açık değil ama (basın mı vardı ??, ya da toplantıda gizlice mi görüntülendi??) benim fikrim bu görüntünün yakalanmasının önceden planlanmış olabileceği yönündedir.

 • Her hafta takip eden bir okuyucunuz olarak islamcı lafını size yakıştıramadım.

 • Sadece islamcı terör örgütü lafınızı eleştirdiğim için yorumu kabul etmemişsiniz. Hem o islamcı terör lafıyla hem de bu yaptığınızla çok şaşırttınız beni, hiç yakıştıramadım size bu yaptıklarınızı.

 • Yazinin sonundaki video Türkçe alt yazılı değil sanki? Ayrica Islamci terör örgütü Isid ifadesine deginmis yorum yapan arkadaslar. Kendileri ile aynı düşüncede oldugumu belirtmek isterim.

 • Yeni adreste de keyifle takip edeceğim. Haftanın özeti ve yazılarınızın sürekliliğini diliyorum.

 • Yazılarınızda düzeltmeler yapan biri olmanıza rağmen IŞİD ile ilgili ibareyi değiştirmemişsiniz! Örneğin ben, “Kürtçü terör örgütü PKK” dersem, PKK’yı desteklemeyen Kürt’lere haksızlık etmiş, onları incitmiş olmaz mıyım?
  Selamlar.

  • Elbette olmazsınız çünkü sizin PKK’yı Kürtçü olarak tanımlamanız (ya da bizzat PKK’nın böyle bir söylemde bulunması) bütün Kürtlerin PKK’yı sahiplenmesini gerektirmez.
   Kaldı ki PKK isminden de anlaşılacağı gibi Kürtçüdür (Partiya Karkeren Kurdistan). Kendine böyle bir üst kimlik belirlemiştir.
   IŞİD de benzer şekilde bayrağıyla, sloganıyla, terimleriyle, niyetleriyle, eylemleriyle, üyeleriyle; hatta bizzat ismiyle (Irak / Şam İslam Devleti) kendini İslamcı bir yapı olarak kurmuş, tanımlamış ve tanıtmaktadır.
   Politik doğruculuk nasıl bu kadar ‘örtücü’ olabiliyor cidden şaşırıyorum.
   Bu konuyla ilgili bundan öte bir sözüm, fikrim yok.
   Selamlar, sevgiler.

 • Cobalt kişisel uçaktan jet olarak bahsetmişsiniz ancak sayfasına baktim, pervaneli uçakmış…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği